Wybudują nową fabrykę asfaltu

  Wybudują nową fabrykę asfaltu

  Aleksander Król

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Tylko budowa nowej wytwórni asfaltu w Raciborzu, może uratować przed likwidacją należące do miasta Przedsiębiorstwo Robót Drogowych.
  Upadek przedsiębiorstwa byłby dramatem dla blisko 40 osób pracujących tam na stałe i około 20 zatrudnianych dodatkowo w sezonie.Wszystko to głównie mieszkańcy powiatu i okolic.

  - Nie mamy wyjścia: albo budujemy nową otaczarnię, albo zamykamy spółkę. Dziś PRD nie jest już w stanie wyprodukować asfaltu nawet na potrzeby naszej gminy - mówi Mirosław Lenk, prezydent Raciborza.

  Problemy miejskiej spółki rozpoczęły się od feralnego 2003 roku.
  - Ponieśliśmy duże straty finansowe, będąc podwykonawcą firmy z Krakowa, która budowała centrum logistyczne w raciborskiej dzielnicy Studzienna, ale zbankrutowała - tłumaczy Edmund Pazurek, prezes Przedsiębiorstwa Robót Drogowych.

  PRD co prawda strat jeszcze miastu nie przynosi, ale ze względu na przestarzały sprzęt nie może startować w wielu przetargach i sens bytu przedsiębiorstwa staje pod znakiem zapytania.

  Chociaż spółka mogłaby teraz zarobić jak nigdy, bo w powiecie i całym regionie remontuje się drogi na niespotykaną dotąd skalę, pamiętające lata 60. urządzenia są bardzo mało wydajne.

  - Nasza otaczarnia produkuje ledwie 25 ton asfaltu na godzinę, tymczasem określane w umowach minimum to 100 ton - tłumaczy Pazurek.

  Stare urządzenia pochłaniają też bardzo dużo energii i nie spełniają również niezbędnych wymogów związanych z nadmierną ilością emitowanych spalin.

  W tej sytuacji urzędnicy podjęli decyzję o budowie nowej wytwórni, która będzie mogła produkować nawet 45 tysięcy ton asfaltu rocznie. - Jej budowa pochłonie około 5 milionów złotych - mówi Lenk, zapowiadając, że gmina będzie partycypować w inwestycji w wysokości miliona złotych. Na pozostałe potrzebne miliony spółka będzie musiała zaciągnąć kredyt.

  Ale nie tylko o ratowanie spółki chodzi. Urzędnicy tłumaczą, że są skazani na swoje przedsiębiorstwo, bo w okolicy nie ma żadnej konkurencji i nie ma skąd brać materiału do budowy dróg.

  Planowana inwestycja to dobra wiadomość dla posiadaczy aut i kierowców, bo w nowej fabryce asfaltu będzie produkowany materiał bardzo wysokiej jakości.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama