Mecz Ruch - Pogoń 2:1 [RELACJA, ZDJĘCIA]. Niebiescy ograli trenera Jana Kociana

Ruch Chorzów - Pogoń Szczecin
Ruch Chorzów - Pogoń Szczecin Arkadiusz Gola
Ruch Chorzów - Pogoń Szczecin: Piłkarze Ruchu w meczu otwierającym 23. kolejkę ekstraklasy pokonali Pogoń. To pierwsze od 11 lat ligowe zwycięstwo Niebieskich nad zespołem ze Szczecina. Ozdobą spotkania w Chorzowie był pierwszy gol Bartłomieja Babiarza. 26-letni pomocnik precyzyjnie przymierzył z woleja i uderzona zza narożnika pola karnego piłka wpadła do siatki tuż za plecami bramkarza gości.

Mecz Ruch - Pogoń:

Spotkanie na Cichej reklamowane było jako powrót do Chorzowa Jana Kociana. Były selekcjoner reprezentacji Słowacji w poprzednim sezonie nie tylko wydźwignął Ruch z kryzysu, ale też wywalczył z nim trzecie miejsce w lidze. W obecnych rozgrywkach nie bardzo potrafił jednak połączyć rywalizację w ekstraklasie z kwalifikacjami Ligi Europejskiej i choć w tych ostatnich zaszedł do ostatniej rundy, to po październikowej porażce w Wielkich Derbach Śląska z Górnikiem Zabrze został zwolniony w pracy. W 11 kolejkach wywalczył w Niebieskimi tylko 8 pkt. Waldemar Fornalik, który zastąpił Słowaka, w 11 kolejkach zdobył 13 pkt, a w bezpośrednim pojedynku ze swoim poprzednikiem dołożył kolejne trzy. Szczecinianie pod wodzą Kociana jeszcze ani razu nie wygrali na wyjeździe.

O wyniku spotkania zadecydowały trzy minuty pierwszej połowy, w trakcie których chorzowianie strzelili dwie bramki. Najpierw kapitalnym lobem popisał się Bartłomiej Babiarz, dla którego był to dopiero drugi gol w ekstraklasie. Później ładną kontrę przeprowadzili Filip Starzyński z Grzegorzem Kuświkiem i napastnik Niebieskich strzałem z 16 m zdobył swoją dziesiątą bramkę w tym sezonie.

Pogoń dopiero w ostatnim kwadransie przed przerwą ruszyła śmielej do ataku. Kontaktowe trafienie było dziełem Marcina Robaka. Snajper szczecinian dobił do siatki strzał Rafała Murawskiego odbity przez Matusa Putnocky’ego. Robak miał w pierwszej połowie jeszcze jedną dobra okazję, bo obrona Ruchu, w której tym razem zagrali Michał Helik i wracający po kontuzji do składu Marcin Malinowski, daleka była od monolitu.

Po drugiej stronie boiska na listę strzelców mógł wpisać się Roland Gigołajew. Rosjanin najpierw jednak strzelił wzdłuż bramki, a później będąc sam na sam z bramkarzem zamiast strzelać zdecydował się na podanie do Kuświka, które obrońcy gości wybili na róg.

Po zmianie stron na boisku dużo było walki, ale mało składnych akcji. Efektem tego było sześć żółtych kartek i ani jednego gola. Pogoń atakowała, lecz po uderzeniach Adama Frączczaka i Takafumiego Akahoshiego piłka mijała chorzowską bramkę. W 72 min. Niebiescy mieli sporo szczęścia, że sędzia nie odgwizdał karnego dla gości po starciu Babiarza z Robakiem. Gospodarze w drugiej połowie mieli tylko jedną szansę Kuświka, bo głównie pilnowali wyniku i dowieźli zwycięstwo do ostatniego gwizdka sędziego.

- Trochę czekałem na powrót na boisko, ale najważniejsze, że był to powrót zwycięski – powiedział Marcin Malinowski, który dzisiaj rozegrał 150 mecz w ekstraklasie w barwach Ruchu. – Nieco obawiałem się jak to będzie wyglądać po kilku tygodniach przerwy i parę razy na pewno mogłem zachować się na boisku lepiej, ale najważniejsza jest wygrana drużyny. W pierwszej połowie strzeliliśmy dwie bramki, ale mogło ich być ich więcej. Niestety, sami zafundowaliśmy sobie nerwową drugą połowę dając rywalom zdobyć kontaktowego gola. To był ciężki mecz, ale tylko takie czekają nas tej wiosny jeśli chcemy utrzymać dla Chorzowa ekstraklasę.

Ruch Chorzów – Pogoń Szczecin 2:1 (2:1)

Bramki 1:0 Bartłomiej Babiarz (25), 2:0 Grzegorz Kuświk (28), 2:1 Marcin Robak (34)

Sędziował Marcin Borski (Warszawa)
Widzów 5.562
Żółte kartki Babiarz, Visnakovs, Gigołajew (Ruch) – Koj, Golla, Rudol (Pogoń)

Ruch Putnocky – Konczkowski, Malinowski, Helik, Oleksy – Zieńczuk (63. Kowalski), Babiarz, Starzyński (90+1 Szyndrowski), , Surma, Gigołajew – Kuświk (87. Visnakovs)

Pogoń Janukiewicz – Rudol (82. Zwoliński), Golla, Koj, Matynia – Frączczak, Rogalski, Murawski, Matras (66. Akahoshi), Janota - Robak

Jan Kocian z Ruchem zdobył trzecie miejsce w poprzednim sezonie zyskując sobie wielki szacunek chorzowskich kibiców. Nie zmącił go nawet kiepski start Niebieskich w tym sezonie, w którym w 11 kolejkach Słowak wywalczył z chorzowianami tylko 8 pkt, za to dzielnie walczył w kwalifikacjach Ligi Europejskiej, w których dotarł do ostatniej rundy i dopiero po dogrywce przegrał dwumecz z Metalistem Charków wyeliminowując wcześniej FC Vaduz i Esbjerg EB. Fani chorzowian zwolnienie Słowaka uznali za największe rozczarowanie 2014 roku i z pewnością przywitają go dziś bardzo ciepło.

Po porażce z Górnikiem (1:2) w Wielkich Derbach Śląska Kociana zwolniono z Ruchu, a jego miejsce zajął Waldemar Fornalik. Dorobek byłego selekcjonera biało-czerwonych na Cichej jest wprawdzie lepszy niż Słowaka (13 pkt w 11 meczach), ale miejsce zajmowane przez Niebieskich dużo gorsze. „Waldek King” przejmował zespół, który był na 14 pozycji, a obecnie chorzowianie zajmują 15 lokatę mając 4 „oczka” straty do bezpiecznego miejsca.

Kto wygra mecz Ruch - Pogoń?

Obie drużyny nie najlepiej zaczęły rundę wiosenną, stąd celem zarówno chorzowian jak i szczecinian jest dziś zwycięstwo. Ruch na inaugurację wprawdzie wygrał z Piastem, ale później przegrał z Lechem i zremisował z Lechią. Pogoń po dwóch remisach z Lechem oraz Wisłą niespodziewanie przegrała u siebie z Górnikiem Łęczna.

Szczecinianie pod wodzą Kociana jeszcze na wyjeździe nie wygrali.