Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Krótkie wycieczki śladami śląskiej historii

Anna Ładuniuk
Radzionków. Muzeum poświęcone deportacjom Górnoślązaków funkcjonuje zaledwie od kilku tygodni
Radzionków. Muzeum poświęcone deportacjom Górnoślązaków funkcjonuje zaledwie od kilku tygodni Arkadiusz Gola
W ostatnich miesiącach pojawiły się na Śląsku dwa bardzo ciekawe muzea. Jeśli jeszcze ich nie odwiedziliście, czas nadrobić te zaległości, zanim wiosna zagości na dobre i będzie nas zachęcać do wycieczek plenerowych.

Propozycja nr 1: Radzionków

Muzeum deportacji Ślązaków (pełna nazwa: Centrum Dokumentacji Deportacji Górnoślązaków do ZSRR w 1945 roku) otwarto niecały miesiąc temu na terenie dawnego dworca kolejowego. Zgromadzono w nim świadectwa - dokumenty i pamiątki - dotyczące jednego z najmroczniejszych i najtragiczniejszych epizodów w historii Śląska - wywózek tuż po wojnie tysięcy Górnoślązaków do przymusowej, niewolniczej pracy na terenie Związku Radzieckiego. To pierwsze i jedyne tego typu muzeum, w dodatku zaaranżowane w ciekawy, nowoczesny sposób.

Jest czynne także w weekendy, choć nie wszystkie. W marcu - 7 i 8 marca oraz 21 i 22 marca. W soboty od godziny 8.30 do 15.30, w niedziele od 10.30 do 17.30. Bilet normalny kosztuje 9 złotych, ulgowy 5 złotych. Dokładny adres: Radzionków, ulica św. Wojciecha 118.

Propozycja nr 2: Świętochłowice

I to muzeum nie ma jeszcze roku. Mieści się w budynku z początku XX wieku, dawnej siedzibie m.in. urzędu gminy, milicji i policji. Od kilku miesięcy to Muzeum Powstań Śląskich. Jest ono przygotowane w sposób nowoczesny, multimedialne ekspozycje zatrzymują i wciągają młodzież, nie zawsze skłonną do słuchania historycznych "lekcji". Mamy zatem i przejażdżkę tramwajem, z przystankami w miejscach, gdzie rozgrywały się różne epizody powstańcze, i film o losach śląskich rodzin, które historia postawiła po dwóch różnych stronach (z narratorem Franciszkiem Pieczką), mamy także trochę batalistyki, czyli broń używaną w powstaniach, mamy dokumenty, zdjęcia i plakaty. To tylko niektóre z elementów ekspozycji, umieszczonej na 4 kondygnacjach.

W weekendy (wszystkie) Muzeum Powstań Śląskich jest czynne od godz. 12 do 17.

Bilet normalny kosztuje 10 złotych, ulgowy 6 zł. Dokładny adres: Świętochłowice, ul. Polaka 1.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Krótkie wycieczki śladami śląskiej historii - Dziennik Zachodni