W Szopienicach dzieci jadły ołów. Lekarka wydała wojnę...

  W Szopienicach dzieci jadły ołów. Lekarka wydała wojnę systemowi [HISTORIA DZ]

  Justyna Przybytek

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Huta ołowiu w Szopienicach dawała ludziom pracę, ale i choroby, a także śmierć. Dr Wadowska-Król, nie zważając na groźby, ratowała dzieci dotknięte ołowicą,
  1/4
  przejdź do galerii

  Huta ołowiu w Szopienicach dawała ludziom pracę, ale i choroby, a także śmierć. Dr Wadowska-Król, nie zważając na groźby, ratowała dzieci dotknięte ołowicą, leczyła je, wysyłała do sanatorium, w końcu przeprowadzała w inne miejsce
  ©Karina Trojok

  W Szopienicach dzieci ołów zjadały. Ołowica? Władza ludowa nie chciała o niej słyszeć. I tak dzieci wciąż by chorowały, gdyby nie jedna lekarka z Katowic.
  Wykonywałam normalną pracę lekarza rejonowego. Tyle że wykonywałam ją dobrze - tak, niezwykle skromnie, wspomina wydarzenia sprzed ponad 40 lat katowiczanka, doktor Jolanta Wadowska-Król. Skromnie, bo gdyby nie pani doktor, tragiczny byłby los kilku tysięcy dzieci z katowickich Szopienic, które wychowywały się w cieniu kominów Huty Metali Nieżelaznych "Szopienice". Huty, która dawała ludziom pracę, ale przy okazji także choroby, cierpienie, nawet śmierć.

  W dzielnicy mówią, że to nie przypadek, że właśnie tu na początku ubiegłego wieku powstała szkoła specjalna dla dzieci upośledzonych umysłowo. Działalność w okolicy zakładów przemysłowych nie mogła nie mieć - jak podejrzewają - wpływu na zdrowie dzieci. Ten wpływ potwierdziła dopiero w latach 70. doktor Wadowska-Król. Cena, jaką za to zapłaciła, dla naukowca była ogromna: zablokowanie obrony pracy doktorskiej i dalszej kariery. Ale jak mówi pani doktor, nie żałuje.

  Zaczęło się od chłopca z ulicy Obrońców Westerplatte. - Wracał do mnie z nawracającą anemią. Odesłałam go na badania do profesor Bożeny Hager-Małeckiej do kliniki w Zabrzu. Okazało się, że to ołowica. Profesor zleciła mi zrobienie badań dzieci z Szopienic, szybko i po cichu. Nie spodziewała się, że wykonam je na taką skalę - wspomina.

  Na początek badania przeszło około 20 dzieci, mieszkających najbliżej huty. - Stwierdziłam, że jest tragedia, trzeba badać coraz większy obszar, najpierw dzieci w promieniu 400 metrów od kominów huty, potem ta strefa jeszcze się rozszerzyła - opowiada Wadowska-Król.

  Wezwania na badania roznosiła od drzwi do drzwi wraz z pielęgniarką Wiesławą Wilczek. W trzy miesiące przebadały około 5 tysięcy dzieci. - Według ówczesnych, liberalnych norm, chorych było około 1000, ale gdyby badania robiono dziś, to pewnie 90 proc. z nich miałoby ołowicę - zastanawia się. Badania prowadzono w wielkiej konspiracji, bo władza ludowa nie zniosłaby, aby zachorowalność dzieci oficjalnie połączyć z dumą śląskiego przemysłu - hutą ołowiu.

  Rodzicom pani doktor mówiła: Dziecko jest chore, ale trzeba milczeć. Oficjalnie w karcie pacjenta słowo "ołowica" pojawić się nie mogło. - Mieliśmy nawet takie hasło wśród lekarzy szpitalnych i sanatoryjnych, że dziecko kieruję na "obserwację". Gdy pacjent był wypisywany, to z kartą z informacyjną, że obserwacja jest pozytywna lub negatywna - wspomina. Wszyscy wiedzieli, o co chodzi.
  1 3 »

  Czytaj także

   Komentarze (18)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   bananowy afo kutass pizdociapek

   jak porwnywać BRD (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 5

   Do WASZEGo BURACZANO CWIKŁOWO JABOLOWY POtyngi ZŁODZIEJI ZA KASA UE .perdolony NACJODEBILISSTA Z PEło PISS I SSLD BO TRZA TU WSZYSKIE POLOCKIE WSZy WYMIŃIĆ BO To PROPAGANDA POLITRU KUF AFICH...rozwiń całość

   Do WASZEGo BURACZANO CWIKŁOWO JABOLOWY POtyngi ZŁODZIEJI ZA KASA UE .perdolony NACJODEBILISSTA Z PEło PISS I SSLD BO TRZA TU WSZYSKIE POLOCKIE WSZy WYMIŃIĆ BO To PROPAGANDA POLITRU KUF AFICH AGITATORUF KAMPANI BANANOWYCH AF BOSSkich DO KTURYCh POlityka To SWOJa KARIERa I DULARY KOsztym KRAJU I FRAJERUW CYNTRALNY DEBILAND SYFU AF STEROWANY przez MILIONY perdolonych AFO KACYKUF A CHINYY USA CCCP PRZEMYSŁ MAJOM JAK I JAPAN A WY BANANOWE DZIADY POLACKIE BYDZIECIE BRUKIEF WPERDALAĆ POPOLACKU RZEBY SZLACHTA KAWIOR RZARŁa I Na WOS Z WIYRCHU SSRAŁA bo HŁOPSTWO PAŃSZCZYŻNIYNTE ELIT NIY KRYTY kUJE INO BUTY I DUPOY LISZE.777.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Panie Dziadul.=von kroppe

   777 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 2

   Panie Dziadul.

   Moim zdaniem najlepiej by było,gdyby pańskie mrzonki się spełniły i Pan wraz z pana braćmi zabużańskim tworzyli to zagłębie.
   Wie pan,jeśli porusza się jakiś temat,to trzeba...rozwiń całość

   Panie Dziadul.

   Moim zdaniem najlepiej by było,gdyby pańskie mrzonki się spełniły i Pan wraz z pana braćmi zabużańskim tworzyli to zagłębie.
   Wie pan,jeśli porusza się jakiś temat,to trzeba solidnie.
   W Niemczech latami likwidowano kopalnie,gdyż one nie mają tak dobrych warunków geologicznych jak na Śląsku,nie mówiąc o innych.Ale tam po prostu nie zostawiano ludzi na bruku,tak jak to w Polsce się dzieje.Chyba żaden górnik niemiecki nie przyjechał do Polski pracować!!
   A może się mylę?

   Pan chyba chce zagłębia lubelskiego.Wie pan,ja też,tylko dla tych ludzi na Śląsku trzeba zorganizować inne stanowiska pracy.Tak przez lata w Niemczech przygotowywano się do likwidacji branży.

   Jak pan myśli-Zagłębie Lubelskie będzie drugą Anglią dla Ślązaków??

   Nie,ja w to nie wierzę!

   A może jednak zmieniłby pan obiekt zainteresowania na przykład na rolnictwo?Może byłoby ciekawiej!

   odpowiedzi (0)
   skomentuj
   Przesiedlic Szlonzakowcow na Lubelskie Stepy

   0 / -2
   Autor komentarza nie dodał zdjęcia

   Simon (gość) • 08.03.15, 22:34:19

   Beda Gastarbeiterami u lubelskich Hadziaji, moze sobie Autonomie stworza nad Bugiem

   odpowiedzi (0)
   skomentuj
   Kuwejt bez ropy a czemu nie

   +1 / 0
   Autor komentarza nie dodał zdjęcia

   odoaker (gość) • 08.03.15, 22:24:53

   A może Arabia Saudyjska bez ropy dlaczego by nie . Różnica między Arabami a warszawskimi ekspertami od niczego jest taka że Arabowie pokończyli dobre i bardzo dobre uczelnie światowe dzięki temu posiedli wiedzę jak pomnażać to co już mają a czego może za nie długo zabraknąć a warszawscy pokończyli tylko tzw krajowe skąd wynieśli wiedzę o tym jak zarządzać ale nie swoim bo swoje należy podarować obcym np Arabom.

   odpowiedzi (0)
   skomentuj
   Paliwa kopalne nie są wieczne...

   +4 / 0
   Autor komentarza nie dodał zdjęcia

   zak1953 (gość) • 08.03.15, 20:54:42

   tyle, że po dziewięćdziesięciu ponad latach eksploatacji, polska władza nie zadbała o rozsądny i racjonalny program dla Śląska. A przecież przyszła kiedyś na gotowe, bez konieczności inwestowania w budowę kopalń, uruchamianie pokładów czy stawianie licznych kiedyś hut. Perspektywiczne myślenie nie jest mocną stroną centralnej władzy w Warszawie. A może wariant ministra Sikorskiego - pozbyć się śląskiego obecnie już tylko balastu? zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ten rząd zdrajców musi odejść

   777 Gdzie są pieniądze za wyprzedany majątek…? ̶ pytają emeryci i bezrobotni.? (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

   ten rząd zdrajców musi odejść

   Już oceniłeś tę opinię. +2 / -4
   Autor komentarza nie dodał zdjęcia

   • 12.03.15, 15:33:55

   Najgorszy okres w historii gospodarki Polski rozpoczął się w roku 1990, gdy...rozwiń całość

   ten rząd zdrajców musi odejść

   Już oceniłeś tę opinię. +2 / -4
   Autor komentarza nie dodał zdjęcia

   • 12.03.15, 15:33:55

   Najgorszy okres w historii gospodarki Polski rozpoczął się w roku 1990, gdy został wprowadzony tzw. plan Balcerowicza-Sachsa. Okres ten trwa do dzisiaj i przez niektórych analityków został nazwany „rzezią polskiego przemysłu”. Zainteresowanych szczegółami odsyłam do bogatej literatury natomiast tutaj krótko powiem, że wpływy z prywatyzacji zakładów przemysłowych wyniosły w latach 1990 – 2010 około 120 mld złotych. Jak to się stało, że pomimo takiego zastrzyku gotówki, dług nie zmniejsza się, tylko ciągle zwiększa?

   W roku obecnym dług przekroczył już magiczną barierę biliona złotych i wynosił w dniu 10 lipca 2014 roku o godzinie 16-ej 1 053 098 300 000 złotych. Pobieżnie licząc, jest to na tę chwilę 350 miliardów dolarów, czyli sto razy więcej niż miała Islandia w roku 2000. Gdybyśmy byli krajem sto razy większym od Islandii to byłby to dług porównywalny. Ale przecież tak nie jest. Nie wiem jaka to jest wartość w stosunku do naszej gospodarki narodowej, nie wiem kto i kiedy to spłaci? Podejrzewam, że 75% tego długu to lichwiarskie odsetki nakładane nie tylko na dług ale także na narastające odsetki. Czyli odsetki od odsetek.Reszty dopełniła żywiołowa wyprzedaż strategicznych gałęzi przemysłu narodowego. Różnorakie lokalne przedsiębiorstwa poupadały. Oglądałem niedawno w Walimiu koło Wałbrzycha ruiny fabryki wyrobów włókienniczych. Kilka hektarów terenu i obraz jak po wojnie. Zapytałem napotkanego mieszkańca o tę dewastację. A on mi na to, że jest to „pomnik Balcerowicza”. Były tam duże zakłady dziewiarskie. W ramach gierkowskich kredytów za dewizy zakupiono tam nową maszynę do produkcji tkanin. Fabrykę następnie sprywatyzowano i sprzedano za symboliczne pieniądze. Nowy właściciel zdemontował maszyny, sprzedał je z zyskiem, a całą resztę zostawił na pastwę losu. Setki ludzi straciło pracę, a teren być może czeka na niemieckiego kupca, gdy upłyną terminy ochronne zabraniające sprzedaży polskich ziem w obce ręce. Takich przykładów „reformy” Balcerowicza znajdziemy w całej Polsce tysiące. Gdzie są pieniądze za wyprzedany majątek…? ̶ pytają emeryci i bezrobotni.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   niemcy otworzyli szkodliwe fabryki

   . (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 9

   Ślązacy zdychali w takich warunkach.

   to ta niymiecka postepowość, którą chwali gorzelnia.

   O zakładzie psychiatrycznym na poczatku wieku utworzonym, Gorzelnia już tez nie chce wiedzieć?


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   widza kropka, co ino kadm mosz pot mycom (a tk to pustki)

   chrobok (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 2

   A to wyciepowała do luftu (i wyciepuje do dziś) nowoczesno POLSKO huta w Miasteczku Śląskim:

   Średnie stężenie kadmu w ng/m3 w latach od 2005 do 2009
   Rok >>>> 2005 2006 2007...rozwiń całość

   A to wyciepowała do luftu (i wyciepuje do dziś) nowoczesno POLSKO huta w Miasteczku Śląskim:

   Średnie stężenie kadmu w ng/m3 w latach od 2005 do 2009
   Rok >>>> 2005 2006 2007 2008 2009

   Miasteczko Śląskie 6,00 5,13 1,95 7,38 5,25

   dlo porównanio:

   Katowice 2,50 2,73 2,05 1,80 1,68
   Lubliniec 2,55 3,20 1,83 2,10 2,73

   Miasteczko Śląskie 6,00 5,13 1,95 7,38 5,25
   zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   chrobok

   Tyta (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4

   ani sie tym polckim ciulym gowy niy zawrocej,
   on juz sam od osmy rana smrodzi

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   .

   Tyta (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6

   nojwazniyjsze, cobys gadzino miol na kogo zwalic.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Wezwania na badania roznosiła od drzwi do drzwi wraz z pielęgniarką Wiesławą Wilczek

   czytelnik (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 10

   To zdanie należy wytłuścić. Tego właśnie brakuje dzisiaj lekarzom. Większość współczesnych uzna obie kobiety za nawiedzone frajerki. Jak nie zapłacisz, to zdychaj człowieku u bram szpitala, lub...rozwiń całość

   To zdanie należy wytłuścić. Tego właśnie brakuje dzisiaj lekarzom. Większość współczesnych uzna obie kobiety za nawiedzone frajerki. Jak nie zapłacisz, to zdychaj człowieku u bram szpitala, lub przychodni. Efekt komercjalizacji: zysk lekarza i zakładu ważniejszy od dobra pacjenta.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Efekt komercjalizacji: zysk lekarza i zakładu ważniejszy od dobra pacjenta.

   NIY INO DOBRA PACJYNTA 777 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 1

   Od ŻYCIA PACJYNTA A FRAJER TO SPOŁECZNIK I IDEALISTA KATOLIK Z SUMIYNIYM I CZŁOWIEK CO SZANUJE DRUGIEGO ZA TO ŻE ŻYJE I MO SZACUNEK DO STARSZYCH ICHORYCH I RODZICÓW I BIYDNYCH I BEZDOMNYCH...rozwiń całość

   Od ŻYCIA PACJYNTA A FRAJER TO SPOŁECZNIK I IDEALISTA KATOLIK Z SUMIYNIYM I CZŁOWIEK CO SZANUJE DRUGIEGO ZA TO ŻE ŻYJE I MO SZACUNEK DO STARSZYCH ICHORYCH I RODZICÓW I BIYDNYCH I BEZDOMNYCH TRAKTUJE JAK SIEBIE SAMEGO BO TO BLIŻNI A WSZYSCY JADOM NA TYM SAMYM WOZIE ROZ POD ROZ NA A INNI SIE RODZOM TAK RZE W NOFYCH CZASACH INO NA CUDZE WOZY PACZOM A BOGACZE SIE Z NICH SMIEJOM I PLujom BO WIDZOM INO COROZ WIYNKSZO SFFFUJA BOOSS KO.ść.777.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   I co wolna Polska????????

   Buzek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8 / 1

   Komuna bola Zlo!!!! a co z Demokracjom ??????? Bieda! Smrod! i Ubustwo!!!!!Sluzba Zdrowia???? mozesz zapomniec!!!!! Bezrobocie!!!!!kwitnie i mo sie dobrze!!!!! Polic trza smieciami!!!! bo wonglo...rozwiń całość

   Komuna bola Zlo!!!! a co z Demokracjom ??????? Bieda! Smrod! i Ubustwo!!!!!Sluzba Zdrowia???? mozesz zapomniec!!!!! Bezrobocie!!!!!kwitnie i mo sie dobrze!!!!! Polic trza smieciami!!!! bo wonglo nie kupisz!!!!!!! Slonsk na waglu spi!!!! I przez ta zasrano demokracja i EU to wlezlimy z dyscu pod rynna!!!!! W polsce Nigdy nie bolo dobrze!!!!!! i Nie bydzie!!!!!! Amen!zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   dzisiaj dzieci czekałyby na zdiagnozowanie lata

   starzik (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 10

   zasadniczego leczenia nie podjęto by z braku środków finansowych , a darmowy przydział na nowe mieszkania ,z dala od źródła zatruć ,rodzicom chorych dzieci - marzenie ściętej głowy. W tym czasie...rozwiń całość

   zasadniczego leczenia nie podjęto by z braku środków finansowych , a darmowy przydział na nowe mieszkania ,z dala od źródła zatruć ,rodzicom chorych dzieci - marzenie ściętej głowy. W tym czasie Górny Śląsk i Zagłębie był komorą gazową nie ograniczoną ścianami i w zmniejszonym zakresie pozostają do dziś. Zabranie / kradzież/ węgla w naturze emerytom to milowy krok na drodze wzrostu zanieczyszczenia powietrza. Spalone zostaną setki tysięcy ton paliwa gorszej jakości : mułu węglowego , flotu oraz śmieci wszelkiego rodzaju. A władze regionalne milczą bo nie wypada podnosić tego problemu, bo się warszawka pogniewa. " Klawisze śląscy " bierzcie przykład z tej lekarki i wojewody Ziętka. zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   za komuny przemysł ŚLONSKA dawoł najwiyncy piyniyndzy polcce

   setkitysiyncy miyjsc pracy do cały polszy i darmowo s€rzba zdrowia bo podatki i wypłaty zapłacone (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8 / 2

   a teaz bydymy zamiast ołowiu gryz polcko trowa jak krofa KOrfantygo co lubioł arsyn w tynku bydymy siecieszyć ze świyrzego luftu i czekać na GRINGOs z warSZCZAWY i pyndzić teqilla w zabytkach...rozwiń całość

   a teaz bydymy zamiast ołowiu gryz polcko trowa jak krofa KOrfantygo co lubioł arsyn w tynku bydymy siecieszyć ze świyrzego luftu i czekać na GRINGOs z warSZCZAWY i pyndzić teqilla w zabytkach BATUMIA LWOFSKIGO muczass gracjas PO liszA AMIGOOSS.777.agroTURyssTYKA AFIO.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Śląskie dzioułchy, Śląskie baby...

   karlus (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8 / 1

   ... już nieraz pokazały swoje zdecydowanie i determinację. Miło, że do tego panteonu dołączyły kolejne - Cześć im i chwała!

   Artykuł o tym można przeczytać w półroczniku IPN-u - "CzasyPismo" nr...rozwiń całość

   ... już nieraz pokazały swoje zdecydowanie i determinację. Miło, że do tego panteonu dołączyły kolejne - Cześć im i chwała!

   Artykuł o tym można przeczytać w półroczniku IPN-u - "CzasyPismo" nr 2(6)/2014 w artykule: Ołowiane dzieci – opracowanie: Adam Dziurok.

   Źródło: http://ipn.gov.pl/publikacje/czasypismo/czasypismo-nr-262014

   A tu wiersz o Gliwickich babach, kere pogoniły kota szwedom:

   Gliwickie baby

   Wiycie przeca, co gliwicke
   Baby sie niy bojom nic
   Kedys sie sebrauy wszycke
   Coby wroga srogo bic
   Miasto Weinsberg , tukej godom
   Wele Glywic yntom srogom
   Kery niy zno dugyj wojny
   Trwaua ze czidziysci lot
   Babow pomog roz czyn zbrojny
   Co do Gleiwitz cesta znod
   Baby sie tak pokozauy
   Aze dziobuy uciykauy
   Szwedy stoli pod murami
   Chcieli rajn do Glywic wlysc
   I rombali armatami
   Coby ludziom stracha wklysc
   Jaglano kasza , z nieba hic
   Te baby louy niy na pic
   Tak puynol z nieba gorki zar
   Na wroga z kozdyj strony
   Tyj bryji z kaszy stou sie czar
   I cofli sie jerony
   Pieronske Szwedy poszli wek
   A bou to siedymnosty wiek
   Odwaga babow z Glywic to
   Pobioua armia wroga
   Pamiynto dzisiej jeszcze wto
   Jak Szwedy dali noga

   Jaglanyj kaszy dziejow szpic
   Roz naszkryflou Martin Opitz
   A do Wos Wy Pierony
   Sla jo z dalekyj strony

   Toc czimcie sie Pierony !

   Źródło: http://www.gliwiczanie.pl/Historia/1626/obrona1.htmlzwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Wspaniała kobietka ta lekarka

   cirano (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8

   Dużo dzieci tuż po urodzeniu miało już "ale" we krwi.
   To na zdjęciu to huta Uthemann (albo I kompleks)w Szopienicach. Też siała paskudne, szkodliwe smrody ale właściwa trupiarnia to huta ołowiu +...rozwiń całość

   Dużo dzieci tuż po urodzeniu miało już "ale" we krwi.
   To na zdjęciu to huta Uthemann (albo I kompleks)w Szopienicach. Też siała paskudne, szkodliwe smrody ale właściwa trupiarnia to huta ołowiu + huta kadmu znajduje się 2 kilometry na zachód na szopienickim Burowcu. Stoi do dziś, tyle że (ponoć) już nie truje.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Władzom II Rzeczypospolitej to nie przeszkadzało...

   zak1953 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 11

   i nie dostrzegały problemu, chociaż zakład od czerwca 1922 znajdował się w granicach państwa polskiego. Dla Polski ważna była wtedy maksymalna produkcja śląskich zakładów i wpływy podatkowe do...rozwiń całość

   i nie dostrzegały problemu, chociaż zakład od czerwca 1922 znajdował się w granicach państwa polskiego. Dla Polski ważna była wtedy maksymalna produkcja śląskich zakładów i wpływy podatkowe do polskiej kasy. Ale tylko PRL okazał się tym złym, na tej ziemi.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   niedbalstwo

   A. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

   Rzecznik praw obywatelskich nazywa się Irena Lipowicz, a nie Ewa...

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   niedbalstwo

   A. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   Rzecznik praw obywatelskich nazywa się Irena Lipowicz, a nie Ewa...

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama