Słaba płeć to nie kobiety. Mają więcej energii i żyją dłużej...

  Słaba płeć to nie kobiety. Mają więcej energii i żyją dłużej od mężczyzn

  Agata Pustułka

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Zdecydowana większość stulatków w Polsce to kobiety. Polki żyją o około 8 lat dłużej od mężczyzn
  1/2
  przejdź do galerii

  Zdecydowana większość stulatków w Polsce to kobiety. Polki żyją o około 8 lat dłużej od mężczyzn ©Lucyna Nenow

  Długowieczność kobiety mają zapisaną w genach. To dlatego żyją dłużej od mężczyzn. A wszystko dlatego, że to one rodzą dzieci. Poza tym zachowują się mnie ryzykownie od panów.
  Ciężka praca, miłe usposobienie, dobre słowo dla każdego oraz codzienna prasówka - taką receptę na długowieczność przedstawiła w zeszłym roku, operowana na zaćmę 101-letnia pani Helena z Katowic, pacjentka Uniwersyteckiego Centrum Okulistyki i Onkologii. Nie tylko ona jest przykładem, że nie można już o kobietach mówić "słaba płeć".

  Dowodów dostarcza nauka i oczywiście statystyka. Przeciętna Polka żyje 81 lat, a więc dłużej od statystycznego Polaka o ponad osiem (mężczyźni żyją niespełna 73 lata).
  W województwie śląskim średnia jest niższa od krajowej - 80 do 71,97. Jak wynika z raportu "Społeczne nierówności w zdrowiu w Polsce" World Health Organization 2012, długość życia w zdrowiu polskiego mężczyzny w wieku 25 lat jest o trzy lata krótsza niż średnia w 15 najbogatszych państwach UE. Natomiast w przypadku kobiet różnica ta praktycznie nie występuje. "Płeć to bardzo ważny czynnik różnicujący poziom zagrożenia życia Polaków - umieralność mężczyzn jest znacznie wyższa niż kobiet i największa różnica występuje w młodym wieku, tzn. w przedziale 25-44 lata" - czytamy w raporcie.

  Czy jednak kobiety mają powód, by się cieszyć, że z tej rywalizacji wychodzą zwycięsko? - W 2050 r. w Polsce będzie ponad 30 proc. osób po 65. roku życia. W większości kobiet. A małych dziewczynek zaledwie 10 proc. Jeśli nie wdrożymy wielkich systemowych programów demograficznych, to przestaniemy istnieć jako naród w ciągu najbliższego stulecia - twierdzi geriatra prof. Jan Szewieczek z Górnośląskiego Centrum Medycznego w Katowicach.

  Kobietom sprzyjają geny. Oboje rodzice przekazują dzieciom DNA, ale tylko kobiety przekazują dodatkowo tzw. DNA mitochondrialne. Właśnie to DNA produkuje związki chemiczne odpowiedzialne za energię komórkową. Tego "napędu" kobiety mają więcej od mężczyzn. Jak widać, natura wie, co robi. Kobiety rodzą dzieci, co jest dla organizmu wielkim wysiłkiem. Muszą mu sprostać i w nagrodę dłużej pożyją...
  1 3 »

  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (4)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ciekawi mnie...

  LT (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Chciałabym widzieć te 80 lat na plastikowym żarciu

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  kobiety powinny pracować dłużej od mężczyzn

  gość (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6

  "Słaba płeć to nie kobiety. Mają więcej energii i żyją dłużej od mężczyzn". Zgodnie z Waszym stwierdzeniem, kobiety powinny pracować dłużej od mężczyzn ;)

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Kobiety zyja dluzej .

  Rumek . (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

  To fakt że kobiety żyją dłużej , kobieta się oczyszcza przez rodzenie dzieci , bardziej dbają o swoje zdrowie , są inteligentniejsze , więcej frustracji wyrzucają z siebie , i w ten sposób mniej...rozwiń całość

  To fakt że kobiety żyją dłużej , kobieta się oczyszcza przez rodzenie dzieci , bardziej dbają o swoje zdrowie , są inteligentniejsze , więcej frustracji wyrzucają z siebie , i w ten sposób mniej się stresują , są ostrożniejsze . Żyją w swoim świecie , są bardziej optymistyczne . Itp.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  100 lat!

  życzliwy ?! (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 2

  tak śpiewa gajowy a POtem na zasłużona emeryturę !

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  DZ poleca

  Wideo