Ważne
  Tablica upamiętni obóz

  Tablica upamiętni obóz

  Sebastian Reńca

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Niemiecki obóz przejściowy przy ulicy 1 Maja w Sosnowcu nie będzie zapomniany.
  Po naszej publikacji "Domagają się uczczenia ofiar zbrodni, po której nie ma śladu" Zbigniew Jaskiernia, wiceprezydent miasta, zlecił podwładnym wysłanie pisma do katowickiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, z prośbą o udostępnienie dokumentacji dotyczącej obozu.

  - Zależy nam na tym, żeby historycy ustalili czy znane są nazwiska ofiar, które zginęły w tym obozie, lub czy znana im jest ich liczba - mówi wiceprezydent Jaskiernia.
  - Chcielibyśmy przez wypisanie ich nazwisk na tablicy, oddać im hołd. Nawet jednak jeżeli historykom nie uda się odnaleźć tych danych, to tablica upamiętniająca zamordowanych w obozie stanie w tamtym miejscu - obiecuje wiceprezydent.

  Przypomnijmy, że w październiku 1939 roku, w dawnych halach fabryki Schoena przy ul. 1 Maja, niemieccy okupanci zorganizowali więzienie. Jak ustalił Mieczysław Łyszczarz z Okręgowej Komisji Badania Zbrodni Hitlerowskich w Katowicach (w latach 70.), obóz ten od chwili powstania do kwietnia 1940 roku, był miejscem zagłady około 1500 więźniów. W liczbie tej było około tysiąca Żydów czeskich i austriackich. Niemcy osadzali tam również Romów, włóczęgów i kryminalistów. Ciała zamordowanych wywożono z hal nocą i grzebano na cmentarzu dawnego szpitala miejskiego "Pekin". Historyk podkreśla, że w tym okresie w więzieniu panował terror, któremu przewodzili komendant - Gerhard Sommer i jego zastępca - Otto Hrabala. Od kwietnia 1940 roku komendantem miał być esesman Kopeć. Z zachowanych raportów dziennych Komendy Schutz-polizei w Katowicach, do których dotarł Łyszczarz, wynika, że od kwietnia 1940 roku do lutego 1941 roku, przez więzienie przeszło kilka tysięcy osób (więźniów politycznych i kryminalnych, wysiedleńców lub zakładników).

  Większość z nich Niemcy zamordowali w obozie lub podczas publicznych egzekucji. Pozostali byli wywożeni do obozów koncentracyjnych i obozów pracy lub większych więzień. Obóz przejściowy przy ulicy 1 Maja zlikwidowano 13 lutego 1941 roku.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama