Kongres RAŚ: Jerzy Gorzelik wybrany przewodniczącym [WIDEO +...

  Kongres RAŚ: Jerzy Gorzelik wybrany przewodniczącym [WIDEO + ZDJĘCIA]

  KD, AGA

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Kongres Ruchu Autonomii Śląska w Parku Tradycji w Siemianowicach
  1/30
  przejdź do galerii

  Kongres Ruchu Autonomii Śląska w Parku Tradycji w Siemianowicach ©Arkadiusz Ławrywianiec

  Kongres Ruchu Autonomii Śląska odbył się w siemianowickim Parku Tradycji. Wśród najważniejszych tematów poruszanych przez autonomistów jesbyło t stworzenie nowej partii regionalnej. RAŚ wybierał też nowe władze. Przewodniczącym został Jerzy Gorzelik. Zobaczcie zdjęcia i wideo!


  [GODZ. 23.15]

  Na kongresie Jerzy Gorzelik zgłosił dwie uchwały, które zostały przez kongres przyjęte. Oto ich treść:

  Uchwała pierwsza:
  Ćwierć wieku minęło od politycznych przemian, które umożliwiły mieszkańcom Górnego Śląska samodzielne formułowanie wizji przyszłości swojej ziemi. To czas wystarczająco długi, by ocenić, na ile spełnione zostały nadzieje i oczekiwania tych, którzy dwadzieścia pięć lat temu upomnieli się o śląską tożsamość, podmiotowość i samorządność. Na ile udało się stworzyć podstawy przyszłego rozwoju i perspektywy godnego życia mieszkańców Górnego Śląska.
  Bilans nie napawa optymizmem. Reformy przeprowadzone u schyłku ubiegłego wieku nie tylko nie przyniosły możliwości faktycznego samorządzenia regionów, ale podtrzymały administracyjny podział Górnego Śląska – choć już nie między cztery, lecz dwa województwa. „Górnośląskie przebudzenie”, o którym mówią komentatorzy życia publicznego, dokonuje się nie przy wsparciu lub choćby życzliwej neutralności państwa, lecz wbrew niemu. Restrukturyzacja regionalnej gospodarki sprowadza się do sekwencji doraźnych działań, oznaczających często likwidację zakładów bez przedstawienia jakiejkolwiek alternatywy, co potęguje poczucie niepewności. Do załamania się jakości życia przyczynia się również degradacja tkanki miast i infrastruktury. Fatalne prognozy demograficzne dla obu górnośląskich województw są wymownym podsumowaniem dotychczasowej polityki wobec regionu. Polityki prowadzonej przez kolejne rządy, które dowiodły braku zdolności do rozwiązywania górnośląskich problemów, nie zdecydowały się jednak przekazać odpowiednich instrumentów wojewódzkim samorządom.
  Centralizacja państwa ma swoje odbicie w strukturach partyjnych. System wyborczy nie tylko uniemożliwia swobodną konkurencję między ugrupowaniami, ale oddaje władzę nad partiami, a pośrednio nad państwem, wąskim grupom politycznych oligarchów. W tej sytuacji reprezentowanie górnośląskich interesów w ramach partii ogólnopolskich staje się całkowitą ułudą. Stawia to nas, mieszkańców Górnego Śląska, zdecydowanych wiązać z nim swoją przyszłość, przed prostym wyborem. Możemy poddać się temu, co przyniesie bieg wydarzeń i kolejne decyzje władz w Warszawie. Czekać na zapowiadane w każdej wyborczej kampanii ponadpartyjne śląskie lobby i liczyć – wbrew doświadczeniom ostatniego ćwierćwiecza – że przełamie ono dotychczasową niemoc i skutecznie upomni się o nasze interesy. Możemy jednak także – odważnie mierząc się z rzeczywistością – zbudować samodzielną, regionalną siłę polityczną, która zdolna będzie nie tylko wywalczyć prawdziwą samorządność, ale także wykorzystać ją do odbudowy zdegradowanego Górnego Śląska.
  Ruch Autonomii Śląska dokonał swojego wyboru w styczniu 1990 roku. Dowiódł również, że regionaliści w konfrontacji z ogólnopolskimi partiami nie są skazani na porażkę. Na tej drodze jest miejsce dla innych. Apelujemy do górnośląskich stowarzyszeń i środowisk, do ludzi samorządu i innych aktorów życia publicznego w regionie: stwórzmy wspólnie polityczną siłę, która przejmie odpowiedzialność za Górny Śląsk!


  Uchwała druga:
  Współobywatele, Mieszkańcy Regionów Rzeczypospolitej Polskiej, zwracamy się do Was w imieniu Ruchu Autonomii Śląska – stowarzyszenia, budzącego wśród politycznych elit, a także w części społeczeństwa gorące, nierzadko skrajne emocje. Zachęcamy Was, by emocje te odłożyć – choć na moment – na bok, by zapomnieć o stereotypach – choć przez chwilę potrzebną do namysłu nad treścią naszego przesłania. Kierujemy je do Was z regionu, który – jako jedyny – w międzywojennej Rzeczypospolitej Polskiej korzystał z tej dojrzałej formy samorządności, jaką stanowi autonomia terytorialna. Regionu, w którym mimo bolesnego doświadczenia dwudziestowiecznych totalitaryzmów i nacjonalizmów, żywa jest pamięć kulturowej różnorodności i wola, by na jej fundamencie budować nowoczesną, regionalną wspólnotę.
  Zwracamy się do Was z troską o stan państwa i społeczeństwa, które współtworzymy. Państwa, na którym kładzie się długi cień polityki administracyjnego, kulturowego i etnicznego ujednolicenia, prowadzonej przez władze komunistyczne. Społeczeństwa, które zmaga się z odziedziczonym po tamtych czasach balastem nieufności wobec tego, co inne, zamknięcia na to, co nieznane.
  To z tego dziedzictwa i z takich postaw wyrasta polityka niwelowania regionalnych odrębności, narzucania ogółowi jednej historycznej narracji i ograniczania samorządowych praw regionów. Przez rządzących, ale też przez część intelektualnych elit i zwykłych obywateli, różnorodność postrzegana jest jako zagrożenie. Zadawnione lęki i uprzedzenia, z upodobaniem wykorzystywane przez niektórych polityków, stoją na przeszkodzie spożytkowaniu energii, którą niosą ze sobą regionalne tożsamości, w procesie modernizacji państwa. To marnotrawienie potencjału, na które – zwłaszcza wobec narastającego zniechęcenia i obywatelskiej apatii –Rzeczpospolita nie może sobie pozwolić.
  Ustawodawczy monopol władz centralnych, powierzanie samorządom kolejnych zadań bez przekazywania im odpowiednich środków finansowych powodują kryzys samorządności, który w coraz większym stopniu wpływać będzie na jakość naszego życia. Od lat słyszymy, że reforma samorządowa wymaga dokończenia. Słowa te pozostają jednak pustymi deklaracjami. Żadna z parlamentarnych partii nie przedstawia bowiem konkretnej wizji Polski opartej na silnym samorządzie.
  Wobec tego zaniechania jedyną szansę na zmianę myślenia o państwie i politycznej praktyki upatrujemy w oddolnych, obywatelskich ruchach na rzecz wzmocnienia lokalnej i regionalnej samorządności. Doświadczenie autonomicznego województwa śląskiego w II Rzeczpospolitej może stać się fundamentem nowoczesnej Polski Regionów – państwa bliskiego i przyjaznego obywatelom. Rozwiązanie, które w międzywojniu było przywilejem jednego województwa, dziś winno stanowić prawo każdej wspólnoty regionalnej. Warto – w imię ograniczenia samowoli centralnej biurokracji i władzy partyjnych oligarchii, w imię poszanowania różnorodności i naszego upodmiotowienia – wspólnie upomnieć się o to prawo.


  [GODZ. 16.35]

  Jerzy Gorzelik: Dlaczego śląskość nie ma być polityczna? Ślązacy moga przetrwać jako wspólnota tylko jako obywatele, ludzie aktywni, którzy stawiają sobie wspólne cele. Takim celem może być właśnie autonomia.

  [JERZY GORZELIK DLA DZ - ODSŁUCHAJ CAŁOŚĆ WYWIADU]
  [GODZ. 15.50]


  Henryk Mercik, zgłaszając kandydaturę Jerzego Gorzelika na przewodniczącego RAŚ, mówił o nim: doświadczony samorządowiec, osoba, która dała podwaliny pod budowę nowoczesnego RAŚ-u. Ma wizję budowy i rozwijania się naszego ugrupowania.

  [GODZ. 15.36]

  Jerzy Gorzelik wybrany przewodniczącym RAŚ. Otrzymał 87 głosów na 94 wydane karty.

  [GODZ. 15.26]

  Głosowanie zakończone, trwa liczenie głosów.

  [GODZ. 14.56]

  Trwa głosowanie w wyborach przewodniczącego RAŚ. Jerzy Gorzelik jest jedynym zgłoszonym kandydatem, który zgodził sie kandydować. Sam Gorzelik zgłosił kandydaturę Daiusza Dyrdy, ale ten odmówił.

  [GODZ. 14.42]

  Rozpoczęto wybory nowych władz RAŚ.

  [GODZ. 14.36]

  Obrady wznowiono. Inaczej niż zapowiadano, rozpoczęto od dyskusji programowej.  CZYTAJ TAKŻE:
  Jedna partia regionalna? Jerzy Gorzelik: Czas na zjednoczenie [KONGRES RAŚ]

  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Załączniki (1)

  Czytaj także

   Komentarze (309)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   te 777 ty mosz ostro w bani

   PolackenTango (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 3

   konzulat opeln i breslał ci dobre dragi podaje

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   LWUF WYSIEDLI ŚLONSK BO Do KASY Z BERLINa BLIRZY ZIELONYM GOROLOM Z BATUMIA.777

   ujosmiefco jestes 100% Polak:z zawisci rzic ci rozrywa!777 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 3

   AFA CYNTRALNIE SSdupiono NARODOWO I oD SSyfu POlackich UJUF UCIEKNIESZ dopiyro PO śmierci (gość) • 09.03.15, 22:48:54

   kontynuacją na terenie Polski jest zagłębie lubelskie. NOWY ŚLOMSK...rozwiń całość

   AFA CYNTRALNIE SSdupiono NARODOWO I oD SSyfu POlackich UJUF UCIEKNIESZ dopiyro PO śmierci (gość) • 09.03.15, 22:48:54

   kontynuacją na terenie Polski jest zagłębie lubelskie. NOWY ŚLOMSK AFOglutkKUF ZIELONYCH UKraińsKoS0SSnoAFI (gość) • 08.03.15, 17:45:30

   " kompleksowej akcji przesiedleńczej na Lubelszczyznę"

   Zgadzasz się z opinią. +1 / 0
   Zdjęcie autora komentarza

   Deutsch-Oberschlesier • 08.03.15, 17:11:02

   Lwowsko-Wołyńskie Zagłębie Węglowe – zagłębie węgla kamiennego, znajdujące się na terenie obwodów lwowskiego i wołyńskiego Ukrainy. Zajmuje powierzchnię około 10 tysięcy km2. Jego kontynuacją na terenie Polski jest zagłębie lubelskie.

   Obawiam się że polskie zielone ludziki po wyniszczeniu Górnego Ślaska sięgną po surowiec wołyńsko-lwowski ogłaszając tam republikę ludową .JES T SZANSA RZE BATUMI I WROCEK OPUSTOSZEJOM.z WASHODNAJICH POLACKICH SZLOMSAKUF WILYŃSKOBIAŁORUSKOUKRAYIŃSKORUSOWYCH PÓLOKUF. 777. LWUF WYSIEDLI ŚLONSK BO Do KASY Z BERLINa BLIRZY ZIELONYM GOROLOM Z BATUMIA.777zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Przesmiewca

   Laup (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 1

   jeses 100% Polak:z zawisci rzic ci rozrywa!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Jest to dziwne

   Luap (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 3

   .........bo masz cos z glowa !!!!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Może Durczok na wodza nowej partii?

   Kamol Dhuphczhokh (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 9

   Szlonzkj porzondny karlus.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   O JEST COŚ NA PORTALU DZ O DURCZOKU ILE BĘDZIE KOMENTARZY ???

   TROLLE GORZELIKA ???? (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 7

   TO JEST TA BOJÓWKA TROLLOWA GORZELIKA CZY NIE ?????
   TO NIEWIARYGODNE ŻEBY KOMENTARZE POJAWIAŁY SIĘ TYLKO I WYŁĄCZNE
   PODKREŚLAM TYLKO I WYŁACZNIE NT GORZELIKA ....

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Z tymi komnatarzami rzeczywiście jest coś dziwnego

   ........ (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 5

   To rzeczywiście niewiarygodne żeby tylko komentarze nt Gorzelika i Autonomii były tak
   Liczne A INNE RÓWNIEŻ O PROBLEMACH ŚLĄSKA NIE MIAŁY W OGÓLE KOMENTARZY
   NAPRAWDĘ TRZEBA BYĆ NAIWNYM ŻEBY...rozwiń całość

   To rzeczywiście niewiarygodne żeby tylko komentarze nt Gorzelika i Autonomii były tak
   Liczne A INNE RÓWNIEŻ O PROBLEMACH ŚLĄSKA NIE MIAŁY W OGÓLE KOMENTARZY
   NAPRAWDĘ TRZEBA BYĆ NAIWNYM ŻEBY WIERZYĆ ŻE JEST TO SPONTANICZNE zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   o znowu trolle Gorzelika !!!!!

   ile (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 5

   Dlaczego trolle BO KOMENATRZE POJAWIAJĄ SIĘ TYLKO POD TEMATEM GORZELIKA
   niemożliwe jest że gdy DZ PODEJMUJE INNE TEMATY NIE W OGÓLE KOMENTARZY!!!
   A GDY POJAWIĄ SIĘ TEMAT GORZELIKA JEST ZA KAżDYM...rozwiń całość

   Dlaczego trolle BO KOMENATRZE POJAWIAJĄ SIĘ TYLKO POD TEMATEM GORZELIKA
   niemożliwe jest że gdy DZ PODEJMUJE INNE TEMATY NIE W OGÓLE KOMENTARZY!!!
   A GDY POJAWIĄ SIĘ TEMAT GORZELIKA JEST ZA KAżDYM RAZEM TAK WIELE
   TAK DZIAŁAJĄ TROLLE RÓWNIEŻ ROSYJSKIE.........zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Łubu-dubu-łubu-dubu

   Prześmiewca (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 9

   Niech żyje nam, prezes coraz mniejszego klubu, niech żyje naaaaam! ;-)))

   Tymczasem w regionie coraz więcej miejsc nie ma nawet koła RAŚ, bo żeby Gorzelik mógł utrzymać stołek, to je trzeba było...rozwiń całość

   Niech żyje nam, prezes coraz mniejszego klubu, niech żyje naaaaam! ;-)))

   Tymczasem w regionie coraz więcej miejsc nie ma nawet koła RAŚ, bo żeby Gorzelik mógł utrzymać stołek, to je trzeba było rozwiązać. zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Uwaga, Wnimanje, Achtung, dejcie pozor

   stedtke (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 7

   Ze Toszka pitnou karlus, mianuje se 777. Chopek jes zażorty i przepadzity. Chycić pierona i ciupasym do nos.
   Parsk karlusy

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama