Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kongres RAŚ: Jerzy Gorzelik wybrany przewodniczącym [WIDEO + ZDJĘCIA]

KD, AGA
Kongres Ruchu Autonomii Śląska w Parku Tradycji w Siemianowicach
Kongres Ruchu Autonomii Śląska w Parku Tradycji w Siemianowicach Arkadiusz Ławrywianiec
Kongres Ruchu Autonomii Śląska odbył się w siemianowickim Parku Tradycji. Wśród najważniejszych tematów poruszanych przez autonomistów jesbyło t stworzenie nowej partii regionalnej. RAŚ wybierał też nowe władze. Przewodniczącym został Jerzy Gorzelik. Zobaczcie zdjęcia i wideo!

[GODZ. 23.15]

Na kongresie Jerzy Gorzelik zgłosił dwie uchwały, które zostały przez kongres przyjęte. Oto ich treść:

Uchwała pierwsza:

Ćwierć wieku minęło od politycznych przemian, które umożliwiły mieszkańcom Górnego Śląska samodzielne formułowanie wizji przyszłości swojej ziemi. To czas wystarczająco długi, by ocenić, na ile spełnione zostały nadzieje i oczekiwania tych, którzy dwadzieścia pięć lat temu upomnieli się o śląską tożsamość, podmiotowość i samorządność. Na ile udało się stworzyć podstawy przyszłego rozwoju i perspektywy godnego życia mieszkańców Górnego Śląska.
Bilans nie napawa optymizmem. Reformy przeprowadzone u schyłku ubiegłego wieku nie tylko nie przyniosły możliwości faktycznego samorządzenia regionów, ale podtrzymały administracyjny podział Górnego Śląska – choć już nie między cztery, lecz dwa województwa. „Górnośląskie przebudzenie”, o którym mówią komentatorzy życia publicznego, dokonuje się nie przy wsparciu lub choćby życzliwej neutralności państwa, lecz wbrew niemu. Restrukturyzacja regionalnej gospodarki sprowadza się do sekwencji doraźnych działań, oznaczających często likwidację zakładów bez przedstawienia jakiejkolwiek alternatywy, co potęguje poczucie niepewności. Do załamania się jakości życia przyczynia się również degradacja tkanki miast i infrastruktury. Fatalne prognozy demograficzne dla obu górnośląskich województw są wymownym podsumowaniem dotychczasowej polityki wobec regionu. Polityki prowadzonej przez kolejne rządy, które dowiodły braku zdolności do rozwiązywania górnośląskich problemów, nie zdecydowały się jednak przekazać odpowiednich instrumentów wojewódzkim samorządom.
Centralizacja państwa ma swoje odbicie w strukturach partyjnych. System wyborczy nie tylko uniemożliwia swobodną konkurencję między ugrupowaniami, ale oddaje władzę nad partiami, a pośrednio nad państwem, wąskim grupom politycznych oligarchów. W tej sytuacji reprezentowanie górnośląskich interesów w ramach partii ogólnopolskich staje się całkowitą ułudą. Stawia to nas, mieszkańców Górnego Śląska, zdecydowanych wiązać z nim swoją przyszłość, przed prostym wyborem. Możemy poddać się temu, co przyniesie bieg wydarzeń i kolejne decyzje władz w Warszawie. Czekać na zapowiadane w każdej wyborczej kampanii ponadpartyjne śląskie lobby i liczyć – wbrew doświadczeniom ostatniego ćwierćwiecza – że przełamie ono dotychczasową niemoc i skutecznie upomni się o nasze interesy. Możemy jednak także – odważnie mierząc się z rzeczywistością – zbudować samodzielną, regionalną siłę polityczną, która zdolna będzie nie tylko wywalczyć prawdziwą samorządność, ale także wykorzystać ją do odbudowy zdegradowanego Górnego Śląska.
Ruch Autonomii Śląska dokonał swojego wyboru w styczniu 1990 roku. Dowiódł również, że regionaliści w konfrontacji z ogólnopolskimi partiami nie są skazani na porażkę. Na tej drodze jest miejsce dla innych. Apelujemy do górnośląskich stowarzyszeń i środowisk, do ludzi samorządu i innych aktorów życia publicznego w regionie: stwórzmy wspólnie polityczną siłę, która przejmie odpowiedzialność za Górny Śląsk!

Uchwała druga:

Współobywatele, Mieszkańcy Regionów Rzeczypospolitej Polskiej, zwracamy się do Was w imieniu Ruchu Autonomii Śląska – stowarzyszenia, budzącego wśród politycznych elit, a także w części społeczeństwa gorące, nierzadko skrajne emocje. Zachęcamy Was, by emocje te odłożyć – choć na moment – na bok, by zapomnieć o stereotypach – choć przez chwilę potrzebną do namysłu nad treścią naszego przesłania. Kierujemy je do Was z regionu, który – jako jedyny – w międzywojennej Rzeczypospolitej Polskiej korzystał z tej dojrzałej formy samorządności, jaką stanowi autonomia terytorialna. Regionu, w którym mimo bolesnego doświadczenia dwudziestowiecznych totalitaryzmów i nacjonalizmów, żywa jest pamięć kulturowej różnorodności i wola, by na jej fundamencie budować nowoczesną, regionalną wspólnotę.
Zwracamy się do Was z troską o stan państwa i społeczeństwa, które współtworzymy. Państwa, na którym kładzie się długi cień polityki administracyjnego, kulturowego i etnicznego ujednolicenia, prowadzonej przez władze komunistyczne. Społeczeństwa, które zmaga się z odziedziczonym po tamtych czasach balastem nieufności wobec tego, co inne, zamknięcia na to, co nieznane.
To z tego dziedzictwa i z takich postaw wyrasta polityka niwelowania regionalnych odrębności, narzucania ogółowi jednej historycznej narracji i ograniczania samorządowych praw regionów. Przez rządzących, ale też przez część intelektualnych elit i zwykłych obywateli, różnorodność postrzegana jest jako zagrożenie. Zadawnione lęki i uprzedzenia, z upodobaniem wykorzystywane przez niektórych polityków, stoją na przeszkodzie spożytkowaniu energii, którą niosą ze sobą regionalne tożsamości, w procesie modernizacji państwa. To marnotrawienie potencjału, na które – zwłaszcza wobec narastającego zniechęcenia i obywatelskiej apatii –Rzeczpospolita nie może sobie pozwolić.
Ustawodawczy monopol władz centralnych, powierzanie samorządom kolejnych zadań bez przekazywania im odpowiednich środków finansowych powodują kryzys samorządności, który w coraz większym stopniu wpływać będzie na jakość naszego życia. Od lat słyszymy, że reforma samorządowa wymaga dokończenia. Słowa te pozostają jednak pustymi deklaracjami. Żadna z parlamentarnych partii nie przedstawia bowiem konkretnej wizji Polski opartej na silnym samorządzie.
Wobec tego zaniechania jedyną szansę na zmianę myślenia o państwie i politycznej praktyki upatrujemy w oddolnych, obywatelskich ruchach na rzecz wzmocnienia lokalnej i regionalnej samorządności. Doświadczenie autonomicznego województwa śląskiego w II Rzeczpospolitej może stać się fundamentem nowoczesnej Polski Regionów – państwa bliskiego i przyjaznego obywatelom. Rozwiązanie, które w międzywojniu było przywilejem jednego województwa, dziś winno stanowić prawo każdej wspólnoty regionalnej. Warto – w imię ograniczenia samowoli centralnej biurokracji i władzy partyjnych oligarchii, w imię poszanowania różnorodności i naszego upodmiotowienia – wspólnie upomnieć się o to prawo.

[GODZ. 16.35]

Jerzy Gorzelik: Dlaczego śląskość nie ma być polityczna? Ślązacy moga przetrwać jako wspólnota tylko jako obywatele, ludzie aktywni, którzy stawiają sobie wspólne cele. Takim celem może być właśnie autonomia.

[JERZY GORZELIK DLA DZ - ODSŁUCHAJ CAŁOŚĆ WYWIADU]
[GODZ. 15.50]

Henryk Mercik, zgłaszając kandydaturę Jerzego Gorzelika na przewodniczącego RAŚ, mówił o nim: doświadczony samorządowiec, osoba, która dała podwaliny pod budowę nowoczesnego RAŚ-u. Ma wizję budowy i rozwijania się naszego ugrupowania.

[GODZ. 15.36]

Jerzy Gorzelik wybrany przewodniczącym RAŚ. Otrzymał 87 głosów na 94 wydane karty.

[GODZ. 15.26]

Głosowanie zakończone, trwa liczenie głosów.

[GODZ. 14.56]

Trwa głosowanie w wyborach przewodniczącego RAŚ. Jerzy Gorzelik jest jedynym zgłoszonym kandydatem, który zgodził sie kandydować. Sam Gorzelik zgłosił kandydaturę Daiusza Dyrdy, ale ten odmówił.

[GODZ. 14.42]

Rozpoczęto wybory nowych władz RAŚ.

[GODZ. 14.36]

Obrady wznowiono. Inaczej niż zapowiadano, rozpoczęto od dyskusji programowej.

CZYTAJ TAKŻE:
Jedna partia regionalna? Jerzy Gorzelik: Czas na zjednoczenie [KONGRES RAŚ]

[GODZ. 14.20]

Do 14.30 potrwa przerwa w trakcie obrad kongresu RAŚ. Dyskusja rozpocznie sie od jednego z najważniejszych punktów obrad - wyboru władz.

Postulat stworzenia na bazie RAŚ nowoczesnej partii regionalnej zgłosi Jerzy Gorzelik.

- Przyszedł czas zjednoczenia wszystkich śląskich organizacji i stworzenia jednej partii regionalnej, która zwiększyłaby stan posiadania regionalistów w sejmiku (obecnie to cztery mandaty), a także zaistniałaby w wyborach parlamentarnych - mówi Gorzelik.

Przewodniczący Ruchu Autonomii Śląska po raz kolejny ubiega się o przywództwo w organizacji.


*Waloryzacja rent i emerytur 2015 PODWYŻKA NIE DLA WSZYSTKICH JEDNAKOWA
*16-letni Wojtek z Piekar zmarł na lekcji WF. Szok w szkole ZDJĘCIA
*Zielony jęczmień na odchudzanie? Tak! To działa. Właśnie zielony jęczmień stosują gwiazdy TV
*Koncert Linkin Park w Rybniku POZNAJ SZCZEGÓŁY + BILETY
*Śląsk Plus - pierwsza rejestracja za darmo. Zobacz nowy interaktywny tygodnik o Śląsku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Kongres RAŚ: Jerzy Gorzelik wybrany przewodniczącym [WIDEO + ZDJĘCIA] - Dziennik Zachodni