Ważne
  Piekary Śląskie: na pomoc ptakom [WIDEO + ZDJĘCIA]

  Piekary Śląskie: na pomoc ptakom [WIDEO + ZDJĘCIA]

  Iwona Makarska

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Piekary Śląskie: na pomoc ptakom [WIDEO + ZDJĘCIA]
  1/38
  przejdź do galerii
  Sikorki, wróble, kowaliki...to tylko niektóre z ptaków zamieszkujących wzgórze kalwaryjskie w Piekarach Śląskich. Dziś mieszkańcy wzięli udział w akcji zawieszania dla nich budek lęgowych i przekonali się, że warto o nie dbać. Zobaczcie wideo i zdjęcia!
  7 marca już o godz. 8.30 na piekarskiej kalwarii zebrało się grono okolicznych mieszkańców i pasjonatów przyrody. Przyszli, by wziąć udział w zawieszaniu budek lęgowych dla ptaków. Wcześniej akcja odbyła się w przedszkolach i szkołach w mieście. Przygotowało ją Stowarzyszenie Ptaki Polskie we współpracy z Piekarskim Stowarzyszeniem Przyrodników i parafią NMP w Piekarach Śląskich.  Lidia Smela na akcję przyszła razem ze swoim 8-letnim wnuczkiem Kacprem Machnikiem, który przyjechał aż z Czeladzi.

  - Mogłem wybrać swoją budkę i podpisać ją. Teraz jest już moja. Będę tu przyjeżdżał sprawdzać, czy mieszkają w niej ptaki - mówi Kacper.

  „Budkowanie" odbywa się w całym kraju. Stowarzyszenie Ptaki Polskie przeznaczyło na akcję pieniądze z 1 proc. podatku za rok 2014. Z Goniądza nad Biebrzą do naszego miasta dotarło 30 budek. W sumie w Polsce jest ich około 300.

  - Przygotowane są przez specjalistów. Wykonane z mocnego materiału, tak by chroniły przed drapieżnictwem. Ptaki mają z nich wtedy korzyść. Trzeba je jednak regularnie czyścić - wyjaśnia Adam Szczepańczyk, geograf i biolog, członek Stowarzyszenia Ptaki Polskie, a także Piekarskiego Stowarzyszenia Przyrodników.

  Budki lęgowe są koniecznością w miejscach gdzie nie ma naturalnych dziupli lub jest ich zbyt mało. Ptaki nie przyswajają wtedy domów i bloków do swoich potrzeb i nie wycofują się z miast. Każda działalność zmierzająca do zwiększenia liczby gatunków w mieście przyczynia się do wzrostu lokalnej bioróżnorodności. Piekarska kalwaria jest miejscem szczególnym.

  - To oaza zieleni otoczona ze wszystkich stron silnie zurbanizowanym, przekształconym środowiskiem. Ma swoje znaczenie kulturowe i historyczne, zwłaszcza drzewostan, który stwarza piękne środowisko przyrodnicze - mówi Łukasz Depa z katedry zoologii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, członek Piekarskiego Stowarzyszenia Przyrodników. - Ale drzewa są zagrożone. bo jest cale mnóstwo organizmów które żerują w drewnie i żywią się liśćmi. Im więcej budek na kalwarii, tym więcej różnorodnych gatunków ptaków, które nam pomogą - dodaje.


  *Waloryzacja rent i emerytur 2015 PODWYŻKA NIE DLA WSZYSTKICH JEDNAKOWA
  *16-letni Wojtek z Piekar zmarł na lekcji WF. Szok w szkole ZDJĘCIA
  *Zielony jęczmień na odchudzanie? Tak! To działa. Właśnie zielony jęczmień stosują gwiazdy TV
  *Koncert Linkin Park w Rybniku POZNAJ SZCZEGÓŁY + BILETY
  *Śląsk Plus - pierwsza rejestracja za darmo. Zobacz nowy interaktywny tygodnik o Śląsku

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama