Wodzisław czeka na centrum przesiadkowe w miejscu dworca...

  Wodzisław czeka na centrum przesiadkowe w miejscu dworca PKP. Kiedy będzie?

  Arek Biernat

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Dziś dworzec PKP to obraz nędzy i rozpaczy. Budynek od lat wymaga kapitalnego remontu, a wnętrze - niegdyś z kasami i poczekalnią, a nawet barem - jest
  1/10
  przejdź do galerii

  Dziś dworzec PKP to obraz nędzy i rozpaczy. Budynek od lat wymaga kapitalnego remontu, a wnętrze - niegdyś z kasami i poczekalnią, a nawet barem - jest zamknięte dla pasażerów ©Wikipedia

  Wodzisław centrum przesiadkowe: W miejscu zniszczonego dworca PKP w Wodzisławiu powstanie nowoczesne centrum przesiadkowe. Sęk w tym, że przeciągają się procedury związane z przejęciem obiektu.
  Wodzisław centrum przesiadkowe: Dworzec PKP w Wodzisławiu Śląskim jest kiepską wizytówką miasta. Odpadający tynk, pomalowane przez chuliganów ściany, czy powybijane szyby tylko odstraszają pasażerów. To wkrótce ma się zmienić. W tym miejscu ma powstać przyjazne centrum przesiadkowe.

  Będzie poczekalnia, toalety...  - W wyremontowanym budynku oprócz poczekalni czy toalet znalazłoby się miejsce dla jednostek miejskich lub tzw.
  centrum organizacji pozarządowych - zapowiadał kilka miesięcy temu Mieczysław Kieca, prezydent Wodzisławia Śl. Niestety, do tej pory nie ruszyły żadne prace. Choć tym razem nie chodzi o niespełnione obietnice, ale o przeciągające się procedury. Władze Wodzisławia Śląskiego już od kilku lat przymierzały się do kupna dworca PKP, który dziś znajduje się w opłakanym stanie. Wcześniej na przeszkodzie stawały procedury i cena. Jednak gdy uzgodniono wysokość kwoty za przejęcie budynku, rozstrzygnięcie sprawy ponownie zahamowały administracyjne procedury.

  Wodzisław Śląski: Czysty dworzec i pociągiem do Czech. Prawda, że pięknie?

  Przejęcie za 544 tysiące złotych  - Dworzec jest okropny. Aż strach obok niego przechodzić. Wysiadając z pociągu boję się, że coś może spaść na głowę - mówi Jacek Harazim, który często przechodzi koło dworca, spiesząc się na pociąg. Kilka miesięcy temu ustalono, że koszt przejęcia dworca wyniesie 544 tysiące złotych. Podpisano nawet protokół z wszystkimi uzgodnieniami, ale nadal nie sfinalizowano inwestycji. - Nie ma złej woli ze strony PKP Nieruchomości. Transakcję musi zatwierdzić minister infrastruktury i rozwoju. Liczymy, że uda się to wszystko załatwić jeszcze w pierwszym kwartale - dodaje Kieca. Prezydent jest ostrożny. Do tego czasu nie zamierza wydawać żadnych środków na ten projekt.

  Prace ruszą, gdy minister da zielone światło  Po remoncie obiekt będzie nie do poznania. Zostanie wyremontowany i stanie się centrum przesiadkowym. W środku budynku mają znaleźć się m.in. poczekalnia, toalety oraz wypożyczalnia rowerów (w pozostałych pomieszczeniach znalazłoby się miejsce dla jednostek miejskich lub organizacji pozarządowych). Nowe centrum przesiadkowe jest odpowiedzią na rezygnację z budowy przystanku Wodzisław Śląski Centrum.

  PKP PLK nie zgodziło się, aby w tym miejscu pociągi kończyły i rozpoczynały bieg (peron miałyby obsługiwać pociągi kursujące w stronę Chałupek). To miejsce idealne, bo w pobliżu znajduje się dworzec autobusowy. Dlatego zgodnie z planami, pomiędzy dworcem autobusowym a PKP będą kursowały autobusy dostosowane do godzin połączeń kolejowych - za darmo. Pierwsze prace mogą ruszyć w 2016 roku. Inwestycja ma kosztować 4 mln zł (3 mln zł ma pochodzić z UE).


  *Waloryzacja rent i emerytur 2015 PODWYŻKA NIE DLA WSZYSTKICH JEDNAKOWA
  *16-letni Wojtek z Piekar zmarł na lekcji WF. Szok w szkole ZDJĘCIA
  *Zielony jęczmień na odchudzanie? Tak! To działa. Właśnie zielony jęczmień stosują gwiazdy TV
  *Koncert Linkin Park w Rybniku POZNAJ SZCZEGÓŁY + BILETY
  *Śląsk Plus - pierwsza rejestracja za darmo. Zobacz nowy interaktywny tygodnik o Śląsku

  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (3)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Centrum przesiadkowe PKP - dziwny projekt i stracona szansa.

  moje Miasto (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Wodzisław Śląski Centrum - to idealna lokalizacja na centrum przesiadkowe i o tą opcję powinny władze miasta walczyć do końca ! Dodatkowe autobusy z PKP do Centrum tylko powiększą już istniejące...rozwiń całość

  Wodzisław Śląski Centrum - to idealna lokalizacja na centrum przesiadkowe i o tą opcję powinny władze miasta walczyć do końca ! Dodatkowe autobusy z PKP do Centrum tylko powiększą już istniejące korki na rondach i wydłużą czas podróży co najmniej o 30 - 40 min. Przy PKP prawie nie ma parkingu dla pasażerów, ciasnota... To naprawdę nie jest dobry projekt - Centrum przesiadkowe PKP. Szkoda, bo były szanse na "otwarcie drzwi " do i z Wodzisławia Śl. zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  To

  Kyrus (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  To tylko na Slonsku . Pociąg jadący ...po łące !

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  PKP itp

  Śląsk-swd (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Trudno mi jakoś w to uwierzyć że będzie! Uwierzę jak zobaczę efekty! A Kieca obieca!

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  DZ poleca

  Wideo