Katowice: Wojewoda śląski powoła pełnomocnika ds....

  Katowice: Wojewoda śląski powoła pełnomocnika ds. mniejszości narodowych

  Agata Pustułka

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Wojewoda śląski musi powołać pełnomocnika ds. mniejszości narodowych. Chce tego ministerstwo spraw wewnętrznych i administracji. Nazwisko kandydata poznamy w najbliższych dniach.
  Skąd ta inicjatywa, skoro do tej pory pełnomocnik nie był potrzebny, a mniejszość niemiecka nie manifestowała żadnych problemów ? Sprawa powołania pełnomocnika nabrała przyspieszenia, po sukcesie wyborczym Ruchu Autonomii Śląska (3 mandaty w sejmiku, prezes RAŚ członkiem zarządu województwa) a przede wszystkim w obliczu zbliżającego się spisu powszechnego, podczas którego wielu rdzennych mieszkańców regionu będzie chciało zadeklarować narodowość śląską.
  O uznanie tej narodowości jako mniejszości narodowej śląskie organizacje toczą boje już od lat 90-tych ubiegłego stulecia. Problem budzi ogromne emocje, a sprawy związane ze śląską mniejszością poza Śląskiem rodzą wiele obaw lub są kompletnie niezrozumiałe.

  - Już w zeszłym roku po ujawnieniu się konfliktów związanych ze społecznością Romską myślałem o powołaniu pełnomocnika ds. mniejszości. Uważam, że taka osoba, merytoryczna, a nie polityczna, będzie wielkim wsparciem dla przedstawicieli mniejszości i urzędników - mówi wojewoda śląski Zygmunt Łukaszczyk.

  Wojewoda kandydatów szuka wśród pracowników Uniwersytetu Śląskiego. W grę wchodzą cztery osoby, ale na razie wojewoda nie ujawnia żadnych nazwisk.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama