[ZDROWIE] Wiadomość o niepłodności szokuje jak śmiertelna...

  [ZDROWIE] Wiadomość o niepłodności szokuje jak śmiertelna choroba

  Agata Markowicz

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Wiadomość o niepłodności szokuje jak śmiertelna choroba

  Wiadomość o niepłodności szokuje jak śmiertelna choroba ©123rf

  Kto albo co jest winne temu, że mimo usilnych starań nie możemy mieć upragnionej pociechy? Takie pytanie stawia sobie już co piąta para w Polsce, która mimo regularnego współżycia ma problem z poczęciem dziecka. To problem dla niej bardzo trudny. Wiadomość "jest pan/pani niepłodny/a" zajęła drugie miejsce w rankingu najbardziej stresogennych sytuacji okołozdrowotnych w życiu człowieka. Na pierwszym miejscu była informacja o nowotworze. To pokazuje, jak mocno i głęboko niepłodność w nas uderza, trudno wtedy zdobywać się na pogodę ducha i przeżywać najlepsze chwile w małżeństwie.
  Wiadomość o niepłodności szokuje jak śmiertelna choroba

  Wiadomość o niepłodności szokuje jak śmiertelna choroba ©123rf

  O problemie niepłodności mówi się, jeśli w okresie 12 miesięcy regularnego współżycia (tzn. 4-5 razy w tygodniu), oczywiście bez antykoncepcji, partnerzy nie mogą doczekać się potomstwa. Ponieważ jednak coraz więcej par decyduje się na dziecko grubo po trzydziestce, dobrze jest pojawić się u lekarza ginekologa już po około pół roku nieskutecznych starań. Bo czas jest jednym z głównych przeciwników niepłodności.


  Nie jest łatwo ustalić przyczynę
  Leczenie niepłodności wymaga zaangażowania obojga partnerów. Na "pierwszy ogień" badaniom poddawana jest kobieta - lekarz ginekolog ocenia prawidłowość budowy narządów płciowych, kontroluje cytologię, zbiera dokładny wywiad rodzinny, kontroluje cykl, sprawdza owulację za pomocą przezpochwo-wego USG i zleca badania hormonalne. Przy diagnostyce stanu zdrowia kobiety ważne jest także określenie rezerwy jajnikowej. Badania te są szczególnie przydatne u kobiet decydujących się na późne macierzyństwo.

  - Trzeba pamiętać o tym, że kobieta rodzi się z określoną liczbą komórek jajowych, które w miarę upływu lat nie namnażają się, ale zużywają. Każda owulacja, do której dochodzi co miesiąc, to utrata jednego pęcherzyka (a czasami nawet kilku), który dojrzewa i... bezpowrotnie znika. W pewnym wieku ów magazyn cudownych komórek, z których może powstać następny człowiek, zostaje całkowicie wyczerpany. Zupełnie inaczej niż u mężczyzn, u których plemniki odnawiają się co 78 godzin, stąd są zdolni do płodzenia dzieci przez całe życie. Trzeba jednak zaznaczyć, że czas działa także na niekorzyść u panów.

  Prawdopodobnie z powodów cywilizacyjnych, im mężczyzna starszy, tym bardziej obniża się poziom i jakość wytwarzanych przez niego plemników - mówi prof. dr hab. n. med. Krzysztof Sodowski, specjalista ginekolog, położnik.
  1 3 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama