Pikieta Solidarności przed Fiatem w Tychach [ZDJĘCIA]

  Pikieta Solidarności przed Fiatem w Tychach [ZDJĘCIA]

  Karol Świerkot

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Pikieta Solidarniści przed Fiatem w Tychach
  1/29
  przejdź do galerii

  Pikieta Solidarniści przed Fiatem w Tychach ©Karol Świerkot

  W poniedziałek przed tyska fabryką Fiata odbyła się kolejna pikieta Solidarności. Tym razem związkowców z Fiata poprali także górnicy z KWK Brzeszcze i KWK Piast, którzy przyjechali specjalnie na wiec. Były mocne słowa, petardy, świece dymne i gwizdy.
  Podczas pikiety szefowa zakładowej Solidarności poinformowała zebranych pracowników o obecnej sytuacji strajkowej, bowiem w weekend odbyły się kolejne spotkania z liderami pozostałych central związkowych, które do protestów Solidarności się nie przyłączyły.  Odczytała też listę postulatów, które wysunął związek względem pracodawcy, m.in. główne żądanie płacowe, czyli podwyższenie wynagrodzeń o 500 zł dla każdego pracownika Fiata i o 430 zł dla pracowników kooperantów Sistemy Poland i Magneti Morelli.

  Szefowa "S" zapewniła też o legalności prowadzonych protestów. Bo przypomnijmy, że od czwartku w Fiacie prowadzony jest włoski strajk oraz protest wstążkowy.

  Podtrzymana jest też zapowiedź strajku na 19 marca, jeśli zarząd tyskiej fabryki nie usiądzie do rozmów ze związkowcami.

  Pikieta Solidarności odbyła się też w piątek 6 marca. Pozostałe związki od tych działań się jednak dystansują. - Nie może być mowy o jakimkolwiek sporze zbiorowym do czasu wypowiedzenia układu zbiorowego lub jego części przez wszystkich, którzy go podpisali, na co My, jako pozostałe organizacje związkowe, nie wyrażamy zgody - napisali w specjalnym oświadczeniu.

  Argumentują, że w układzie zapisane są korzystne dla załogi zapisy, które w razie wypowiedzenia układu, mogłyby już do niego nie wrócić.
  Chodzi m.in. o premie efektywnościowe i wakacyjne. Pracownicy Fiata korzystają też z prywatnej służby zdrowia na terenie zakładu i obiektów sportowych poza nim na preferencyjnych warunkach.

  Jednak zdaniem Wandy Stróżyk, wysokość płac nie jest zapisana w układzie zbiorowym, więc podwyżka nie wymaga jego zmiany. Uważa że taka argumentacja, to po prostu zastraszanie załogi


  *Waloryzacja rent i emerytur 2015 PODWYŻKA NIE DLA WSZYSTKICH JEDNAKOWA
  *16-letni Wojtek z Piekar zmarł na lekcji WF. Szok w szkole ZDJĘCIA
  *Zielony jęczmień na odchudzanie? Tak! To działa. Właśnie zielony jęczmień stosują gwiazdy TV
  *Koncert Linkin Park w Rybniku POZNAJ SZCZEGÓŁY + BILETY
  *Śląsk Plus - pierwsza rejestracja za darmo. Zobacz nowy interaktywny tygodnik o Śląsku

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama