Ważne
  Nie płacisz za jazdę na gapę? Trafisz na giełdę dłużników

  Nie płacisz za jazdę na gapę? Trafisz na giełdę dłużników

  Janusz Strzelczyk

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Mandat za jazdę bez biletu

  Mandat za jazdę bez biletu ©Arc

  Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne poszło na wojnę z gapowiczami. Ich niezapłacone mandaty trafiają na giełdę długów.
  Mandat za jazdę bez biletu

  Mandat za jazdę bez biletu ©Arc

  Częstochowskie Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne zdecydowało się na kolejny krok w walce z gapowiczami. Tym razem długi pasażerów bez biletu pojawiły się na internetowej giełdzie długów. W sieci znalazły się wystawione na sprzedaż wierzytelności osób, które przyłapano za jazdę bez biletu i które nie uregulowały na rzecz MPK kar umownych.

  - Na razie testujemy ten sposób ściągania długów - mówi Andrzej Głuch, kierownik Oddziału Obsługi Pasażera w MPK. - Współpracujemy z firmą, która tym się zajmuje od strony technicznej. Na początek są to długi z grudnia ub.r. i dotyczą ponad tysiąca osób.

  Firma windykacyjna w lutym wysłała zawiadomienia o karach za jazdę bez biletu do dłużników z grudnia, informując, że trafią do internetu, jeśli nie uregulują długu.

  I są już efekty. Do MPK dzwonią gapowicze prosząc o dokładne podanie konta bankowego częstochowskiego przewoźnika, aby wpłacić pieniądze.

  Jeśli tego nie zrobią, ich dług trafia do sieci, na sprzedaż. Niemal wszystkie wierzytelności z grudnia ub.r., które trafiają do internetu, to 241,50 zł, Jest to 240 zł kary za jazdę bez biletu i koszty manipulacyjne.

  Ale są też rekordziści, którzy kilka razy byli spisywani za jazdę na gapę. Dłużnik, którego dane znajdą się na giełdzie intenetowej, może spodziewać się, że w szybkim tempie o jego problemach z płatnościami dowie się wiele osób i instytucji. Tym samym straci na wiarygodności. Nie będzie mógł zaciągać kredytów bankowych i pożyczek, korzystać z usług telekomunikacyjnych, umów abonenckich telewizji kablowych, a także kupować przedmiotów na raty. Wystawianie informacji o zadłużeniu konkretnej osoby w internecie jest zgodne z prawem.

  Według Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych, dłużnik musi liczyć się z tym, że przy opóźnieniu spłaty zobowiązania, jego prawo do prywatności może zostać ograniczone ze względu na dochodzenie przez wierzyciela należnych mu kwot.

  W przeciwnym razie mogłoby dojść do sytuacji, w której dłużnik - powołując się na prawo do ochrony danych osobowych - skutecznie uchylałby się od spoczywającego na nim obowiązku spełnienia świadczenia i w konsekwencji ograniczyłby prawo wierzyciela do uzyskania należnej za-płaty.

  W ub.r. częstochowski przewoźnik wystawił na przetarg długi na ponad 10 mln zł, z lat 2006-2010. Nieściągalne dla przedsiębiorstwa.

  Zostały kupione przez firmę windykacyjną za 120 tys. zł. MPK ma prawo pozwać dłużników do sądu.
  Za jazdę bez biletu grozi 30 dni aresztu lub 5 tys. złotych kary grzywny. Kontrolerzy w częstochowskim MPK łapią rocznie ponad 25 tysięcy gapowiczów.


  *Waloryzacja rent i emerytur 2015 PODWYŻKA NIE DLA WSZYSTKICH JEDNAKOWA
  *16-letni Wojtek z Piekar zmarł na lekcji WF. Szok w szkole ZDJĘCIA
  *Zielony jęczmień na odchudzanie? Tak! To działa. Właśnie zielony jęczmień stosują gwiazdy TV
  *Koncert Linkin Park w Rybniku POZNAJ SZCZEGÓŁY + BILETY
  *Śląsk Plus - pierwsza rejestracja za darmo. Zobacz nowy interaktywny tygodnik o Śląsku

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama