Menu Region

Ceny cukru szaleją. ZOBACZ ILE KOSZTUJE CUKIER

Ceny cukru szaleją. ZOBACZ ILE KOSZTUJE CUKIER

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Dziennik Zachodni

Michał Wroński

7Komentarzy Prześlij Drukuj
Ceny cukru szaleją. ZOBACZ ILE KOSZTUJE CUKIER

Katowice 1980 r.: kolejka po cukier przed domem towarowym Zenit (© władysław morawski)

Cukier krzepi? Może i tak, ale na pewno nie ceną. Wczoraj w Tarnowskich Górach za kilogram trzeba było zapłacić blisko 7 zł. Ponad 5 zł kosztował kilogram cukru w Tychach, Pszczynie, Gliwicach, Sosnowcu, Bielsku-Białej, Żywcu i Bytomiu. Najtaniej było w Mysłowicach, Będzinie, Jaworznie i Łazach, gdzie ceny jeszcze nie przekroczyły 4 zł.
Pytani o przyczyny tej drożyzny, zarówno drobni sklepikarze, jak i przedstawiciele wielkich sieci handlowych rozkładają ręce i wskazują na rosnące ceny w hurtowniach. I mówią, że im ceny cukru wyższe, tym więcej klienci go kupują. - Boją się dalszych podwyżek i chcą już teraz zaoszczędzić kilka złotych - mówi Aneta Kowalczyk z częstochowskiego Lidla. A dlaczego w hurtowniach jest tak drogo? Bo w zeszłym roku był nieurodzaj, skoczyły ceny cukru na giełdach, no i wzrósł popyt - mówią eksperci.

W rezultacie część osiedlowych sklepów i niektóre sieci handlowe, m.in. Auchan i Tesco, wprowadziły limity sprzedaży. Zdarzają się też sklepy, w których cukru nie ma.
Według Michała Sikory, rzecznika Tesco, reglamentacja jest konieczna, bo drobni hurtownicy i zaopatrujący się w marketach kupcy z targowisk w mig wyczyściliby półki z cukru. - A my stawiamy na masowego klienta - podkreśla Sikora. Chodzi o potwierdzenie procentu cukru w cukrze w zależności od podziemnego promieniowania na danym terenie (...). A dzięki mojemu wynalazkowi to dojdzie do tego, że w ogóle nie trzeba będzie sadzić buraków na cukier, tyle będzie cukru w cukrze." "Poszukiwany, poszukiwana". (reż. S. Bareja)

Czy dziś, ponad 20 lat od upadku komunizmu, klientów w supermarkecie mogą jeszcze straszyć puste półki? Tak, o ile są to półki, na których powinien stać cukier. Gwałtowny ostatnio wzrost jego cen sprawił bowiem, że spanikowani klienci masowo wykupują zapasy. Nie pomagają ograniczenia, które wprowadziła część sieci handlowych, chcąc uniemożliwić większe uzupełnianie zapasów przez drobnych hurtowników.

- Od kilku dni nie dostajemy cukru: ani tego tańszego, ani tego droższego - mówi klientom pracownica Tesco w II alei w Częstochowie. W tym samym czasie rzecznik sieci, Michał Sikora, przekonuje nas, że mimo ograniczeń w każdym z marketów sieci jeden klient może kupić do 30 kg cukru (w Auchan limit wynosi 5 kg, w Realu oficjalnie ograniczeń nie ma, ale przedstawiciele sieci zastrzegają, że kupić można tylko tyle, "ile jest niezbędne na domowe potrzeby").
« 2 4 »
7

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

Cukier

+75 / -60

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

czessie (gość)  •

Ach ci polacy,historia ich do dzisiaj przesladuje ,nakupic tyle cukru zeby potem spekulowac
nam 4 osoby starczy 1 kilogram cukru na miesiac,cukier jest nie dobry dla zdrowia.

odpowiedzi (0)

skomentuj

cukier

+26 / -25

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Peter (gość)  •

jakie swiatowe ceny cukru co oni za ciemnote ludzia wciskaja w niemczech cukier kosztuje tak jak i rok temu 65 centow (2,50 zlotego)pozdrawiam

odpowiedzi (0)

skomentuj

CZESKI CUKR 3.20

+32 / -44

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

sonar (gość)  •

W Polsce zalega tysiace ton cukru wiec jak je sprzedać?.Wystarczy wykorzystać jakikolwiek światowy kryzys i durnym polakom poprzez Media podległe niemieckim interesom wcisnać ze czegoś zabraknie.W Czechach nikt nie robi idiotów ze swoich wiec cukier kosztuje dalej 19,90 Korony.

odpowiedzi (0)

skomentuj

miód

+22 / -24

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

qnur (gość)  •

tak, tylko, żeby pszczlarz mógł wyprodukować miód potrzebuje cukier na dokarmienie pszczół, więc miód też podrożeje.

odpowiedzi (0)

skomentuj

spekulanci?

+60 / -34

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

ken (gość)  •

to byli w PRL dzisiaj są biznesmeni i nie ograniczona wolność oraz cuda PEŁO

odpowiedzi (0)

skomentuj

Kupujacy sami sobie winni

+71 / -73

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

zerg (gość)  •

Ludzie sa sami sobie winni ze ceny rosna. Po co te szalone zakupy na zapas?! Ahhhh ta mentalnosc z PRL, widac ze nadal zywa.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Gówno prawda!

+67 / -52

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

jajko (gość)  •

Pierdo..eni spekulanci znowu chca zarobić.Ludzie nie dajcie robic sie w chu.a i nie kupujcie duzych ilości tylko tyle ile jest wam niezbedne bo sami w ten sposób nakrecacie ceny.Zobaczycie ze ceny spadna tak jak miało to miejsce kilka lat temu jak Polska wchodziła do unii.Teraz jest wywoływana przez grupę paru kretynów sztuczna panika ze wszystkiego jest mało,klęska i inne takie pierdoły żeby na naiwności ludzkiej zarobić!Pozdrawiam wszystkich trzeźwo myślących!!!

odpowiedzi (0)

skomentuj