Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wydział za Centrum

Agata Pustułka
Wojewoda śląski Zygmunt Łukaszczyk postanowił zlikwidować Śląskie Centrum Zdrowia Publicznego.

To instytucja, która od 1982 roku zajmuje się między innymi przygotowywaniem analiz zachorowalności mieszkańców województwa.

Z ekonomicznych zestawień wojewody wynika, że działalność Centrum jest zbyt kosztowna. Roczny budżet ŚCZP wynosi 6 mln złotych, a w katowickiej centrali i dwóch filiach, bielskiej oraz częstochowskiej, pracuje 120 osób.

- Mam nadzieję, że planowane zmiany organizacyjne nie zlikwidują statystyk epidemiologicznych. Są one bardzo ważne, także przy planowaniu wydatków na ochronę zdrowia - mówi Beata Małecka-Libera, wiceprzewodnicząca Sejmowej Komisji Zdrowia.

Władze wojewódzkie jednak uspokajają.

- Prace podejmowane przez Centrum w dużej mierze dublują się z podobnymi zadaniami Narodowego Funduszu Zdrowia oraz Wydziału Polityki Społecznej Urzędu Wojewódzkiego. Dlatego wojewoda zamierza powołać nowy wydział, który przejmie zadania ŚCZP i będzie o mniej kosztowny - wyjaśnia Marta Malik, rzeczniczka wojewody.

Do likwidacji ŚCZP ma dojść na przełomie stycznia i lutego przyszłego roku. To poważna operacja, głównie z powodów pracowniczych. Część zatrudnionych w Centrum osób ma przejść na emerytury, a część otrzyma pracę w nowym wydziale urzędu wojewódzkiego.

- Mam nadzieję, że ta zmiana przejdzie płynnie, bez szkody dla pracowników - mówi Jolanta Pietrzak, wicedyrektor ŚCZP.

Śląskie Centrum Zdrowia Publicznego to ostatnia chyba instytucja w regionie, którą kieruje osoba z poprzedniego politycznego rozdania. Dyrektorem jest tam Ryszard Mayer, protegowany Artura Warzochy, byłego wicewojewody (PiS). Dyrektor nie mógł jednak skomentować sprawy, bo przebywa na L-4.

To kolejna decyzja wojewody w ramach realizacji regionalnej wersji oszczędnego państwa. Wcześniej w gmachu Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach wprowadzono elektroniczny obieg dokumentów (co ograniczyło wydatki na zakup papieru) oraz sekundowe naliczanie czasu rozmów telefonicznych.

W planach jest też ocieplenie budynku urzędu, dzięki czemu powinny znacznie zmniejszyć się rachunki za ogrzewanie (w finansowaniu tej inwestycji ma pomóc Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska). W ciągu roku wszystkie te posunięcia mają dać kilka milionów złotych oszczędności.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!