Wydział za Centrum

  Wydział za Centrum

  Agata Pustułka

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Wojewoda śląski Zygmunt Łukaszczyk postanowił zlikwidować Śląskie Centrum Zdrowia Publicznego.
  To instytucja, która od 1982 roku zajmuje się między innymi przygotowywaniem analiz zachorowalności mieszkańców województwa.

  Z ekonomicznych zestawień wojewody wynika, że działalność Centrum jest zbyt kosztowna. Roczny budżet ŚCZP wynosi 6 mln złotych, a w katowickiej centrali i dwóch filiach, bielskiej oraz częstochowskiej, pracuje 120 osób.

  - Mam nadzieję, że planowane zmiany organizacyjne nie zlikwidują statystyk epidemiologicznych. Są one bardzo ważne, także przy planowaniu wydatków na ochronę zdrowia - mówi Beata Małecka-Libera, wiceprzewodnicząca Sejmowej Komisji Zdrowia.

  Władze wojewódzkie jednak uspokajają.

  - Prace podejmowane przez Centrum w dużej mierze dublują się z podobnymi zadaniami Narodowego Funduszu Zdrowia oraz Wydziału Polityki Społecznej Urzędu Wojewódzkiego. Dlatego wojewoda zamierza powołać nowy wydział, który przejmie zadania ŚCZP i będzie o mniej kosztowny - wyjaśnia Marta Malik, rzeczniczka wojewody.

  Do likwidacji ŚCZP ma dojść na przełomie stycznia i lutego przyszłego roku. To poważna operacja, głównie z powodów pracowniczych. Część zatrudnionych w Centrum osób ma przejść na emerytury, a część otrzyma pracę w nowym wydziale urzędu wojewódzkiego.

  - Mam nadzieję, że ta zmiana przejdzie płynnie, bez szkody dla pracowników - mówi Jolanta Pietrzak, wicedyrektor ŚCZP.

  Śląskie Centrum Zdrowia Publicznego to ostatnia chyba instytucja w regionie, którą kieruje osoba z poprzedniego politycznego rozdania. Dyrektorem jest tam Ryszard Mayer, protegowany Artura Warzochy, byłego wicewojewody (PiS). Dyrektor nie mógł jednak skomentować sprawy, bo przebywa na L-4.

  To kolejna decyzja wojewody w ramach realizacji regionalnej wersji oszczędnego państwa. Wcześniej w gmachu Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach wprowadzono elektroniczny obieg dokumentów (co ograniczyło wydatki na zakup papieru) oraz sekundowe naliczanie czasu rozmów telefonicznych.

  W planach jest też ocieplenie budynku urzędu, dzięki czemu powinny znacznie zmniejszyć się rachunki za ogrzewanie (w finansowaniu tej inwestycji ma pomóc Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska). W ciągu roku wszystkie te posunięcia mają dać kilka milionów złotych oszczędności.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama