Muzeum Regionalne w Kamienicy Polskiej zaprasza [ZDJĘCIA]

  Muzeum Regionalne w Kamienicy Polskiej zaprasza [ZDJĘCIA]

  Bartłomiej Romanek

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Muzeum Regionalne w Kamienicy Polskiej zaprasza [ZDJĘCIA]
  1/59
  przejdź do galerii
  Muzeum Regionalne w Kamienicy Polskiej otwarto uroczyście w 2012 r. Jest jednym z najciekawszych w regionie. Dzięki eksponatom od mieszkańców udało się udokumentować historię tkactwa w Kamienicy.
  Jednym z najbardziej istotnych wydarzeń w historii Kamienicy Polskiej było włączenie wsi do powiatu wieluńskiego w ramach województwa kaliskiego. W 1825 r. Kamienica Polska wykluczona zostaje z parafii miejskiej w Koziegłowach i przyłączona do parafii Poczesna. Samodzielną parafią staje się dopiero od 1870 roku.

  Na terenie Kamienicy Polskiej eksploatowane były od średniowiecza pokłady rudy żelaza, jej intensywne wydobywanie trwa przez cały XIX wiek.
  W latach 70. XIX w. zostaje uruchomiona kopalnia przez przedsiębiorcę żydowskiego pochodzenia – Napoleona Ziss z Praszki. Od tego momentu do wsi napływają górnicy i robotnicy z różnych rejonów Królestwa Polskiego.

  Kolejną XIX-wieczną przemysłową inwestycją była fabryczka tektury i preszpanu uruchomiona przez Szwajcara Andreasa Heinricha Kleberga, przybyłego z Soczewki pod Warszawą. Zakład ulokowany był na terenie dawnego folwarku „Klepaczka”, w miejscu dawnej kuźnicy żelaza nad Wartą. Produkcja trwała nieprzerwanie do 1989 r.

  Równie ważnym przedsięwzięciem na terenie Kamienicy Polskiej była budowa fabryczki włókienniczej, która dała zatrudnienie wielu mieszkańcom. Budynek istnieje do dziś.

  Historię Kamienicy Polskiej i jej mieszkańców przechowuje Muzeum Regionalne, jeden z najciekawszych obiektów tego typu w regionie. Powstał on w dużej mierze właśnie dzięki mieszkańcom, którzy przekazali na jego potrzeby eksponaty.

  – Muzuem znajduje się w budynku, gdzie w XIX wieku mieścił się szynk i sąd. Dzisiaj byłoby to nie do pomyślenia, żeby w tym samym miejscu był sąd oraz lokal – mówi Cezary Stempień, wójt Kamienicy Polskiej. – Budynek mieści się przy placu, na którym przed drugą wojną światową toczyło się życie w Kamienicy Polskiej.

  Muzeum Regionalne w Kamienicy Polskiej ma około 300 m kw. powierzchni . Zbiory muzeum obejmują ponad 150 eksponatów i około 100 wyjątkowych zdjęć. Obiekt posiada bogatą kolekcje maszyn oraz akcesoriów włókienniczych pochodzących z połowy XIX wieku, a także zbiór tkanin z dawnych zakładów włókienniczych.
  1 »

  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (2)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  a dlaczego ta

  miejscowosc (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

  nazywa sie Kamienica Polska ? Przeciez jest w Polsce, czy tez nie ?


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  miejscowość

  Justysia (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Kamienica Polska, bo nieco dalej znajduje się miejscowość Kamienica Śląska. ( zabory, te sprawy)

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  DZ poleca

  Wideo