Ważne
  Recenzja książki "Wielka ucieczka". Czy ucieczka jeńców ze...

  Recenzja książki "Wielka ucieczka". Czy ucieczka jeńców ze stalagu pod Żaganiem miała sens?

  Monika Krężel

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  W 1942 roku Niemcy zakładają na Dolnym Śląsku obóz jeniecki dla schwytanych lotników alianckich. Do Stalagu Luft III położonego pod Żaganiem trafiają m.in. Anglicy, Norwegowie, Czesi, Kanadyjczycy, Australijczycy, Polacy.
  Guy Walters, "Wielka ucieczka", Wydawnictwo Świat Książki, Warszawa 2015

  Guy Walters, "Wielka ucieczka", Wydawnictwo Świat Książki, Warszawa 2015 ©FOT: mat. prasowe

  Szybko okazuje się, że dwudziestokilkuletni jeńcy nie zamierzają bezczynnie siedzieć w obozie. Zakładają organizację "X", której celem jest doprowadzenie do ich ucieczki wybudowanymi tunelami. Przewodzi im major Roger Bushell, lotnik RAF urodzony w RPA. Pierwsze plany zakładały, że w ucieczce weźmie udział nawet 200 osób.

  Jeńcy budują trzy tunele, którym nadają nazwy: Tom, Dick i Harry. Wybierany piasek wynoszą w spodniach na boisko, budują stropy, robią oświetlenie. Wejścia do tuneli w barakach, zaprojektowane przez Polaków, są tak dobrze ukryte, że strażnicy nawet podczas kilkugodzinnych kontroli nie potrafili ich znaleźć. Równocześnie odbywa się szycie mundurów i przygotowywanie podrobionych dokumentów. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie przekupywanie niemieckiego personelu. A było czym, bo jeńcy regularnie otrzymywali paczki z Czerwonego Krzyża.

  W styczniu 1944 roku tunel Harry był gotowy. Niemcy zdawali sobie sprawę z tego, że w stalagu podejmowane będą próby ucieczki. Co więcej, sam komendant uczulał jeńców, żeby zrezygnowali z tego zamiaru, bo konsekwencje będą tragiczne.

  Datę ucieczki wyznaczono w nocy z 24 na 25 marca. Z tunelu wydostało się na wolność 76 jeńców. Nie byli przygotowani na zimę, chłód, głód, nie mieli pomysłu, jak bezpiecznie dostać się do Wielkiej Brytanii. O pościgu szybko dowiedziały się wszystkie służby, wszczęto alarm. Cel wielkiej ucieczki, którym było - jak powiedział major Bushell - "znalezienie Niemcom zajęcia" - kompletnie się nie udał. W ciągu kilku dni Niemcy schwytali większość uciekinierów. Do Wielkiej Brytanii dotarło zaledwie trzech jeńców.

  Rozwścieczony Hitler kazał rozstrzelać 50 uciekinierów w miejscu, gdzie zostali złapani, pozostałych przetransportowano z powrotem do Stalagu Luft III.

  Na kanwie tej historii powstały nie tylko książki, ale i film "Wielka ucieczka". Wielu sądzi, ze ucieczka była aktem szaleństwa, że ktoś nie dopuszczał do siebie głosów nowo schwytanych i osadzonych w stalagu lotników - że wojna się kończy, że słychać o planach lądowania aliantów w Europie i takie ryzykowne kroki nie mają w ogóle sensu.


  *Waloryzacja rent i emerytur 2015 PODWYŻKA NIE DLA WSZYSTKICH JEDNAKOWA
  *16-letni Wojtek z Piekar zmarł na lekcji WF. Szok w szkole ZDJĘCIA
  *Zielony jęczmień na odchudzanie? Tak! To działa. Właśnie zielony jęczmień stosują gwiazdy TV
  *Koncert Linkin Park w Rybniku POZNAJ SZCZEGÓŁY + BILETY
  *Śląsk Plus - pierwsza rejestracja za darmo. Zobacz nowy interaktywny tygodnik o Śląsku

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama