Uchwała bielskich radnych o opłatach za przedszkola...

  Uchwała bielskich radnych o opłatach za przedszkola nieważna!

  Wanda Then

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Rodzice bielskich przedszkolaków mogą odzyskać niesłusznie pobierane od nich przez miasto opłaty. Uprawomocnił się bowiem wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, unieważniający uchwałę bielskiej Rady Miejskiej, na podstawie której od sierpnia 2005 roku do kwietnia ubiegłego roku naliczano należności za pobyt dzieci w przedszkolach.
  Jest szansa odzyskania pieniędzy za opiekę nad dziećmi

  Jest szansa odzyskania pieniędzy za opiekę nad dziećmi ©arc.

  - Dla rodziców oznacza to, że mogą ubiegać się o zwrot dużych pieniędzy, bo średnio na jedno dziecko, które w całym zakwestionowanym okresie chodziło do przedszkola, należy się im blisko 8 tys. zł. Jeśli wszyscy wystąpią o zwrot, budżet miejski zubożeje o 30 milionów złotych - twierdzi bielska posłanka Bożena Kotkowska.

  Unieważniona przez WSA uchwała nakazywała rodzicom wnoszenie opłaty stałej, nie uzależniając jej od ilości wykorzystanych przez dziecko godzin ponadprogramowych, czyli tych przekraczających 5 godzin zajęć przysługujących im za darmo.

  - O tym, że z opłatami naliczanymi za przedszkole jest coś nie w porządku, wiem od dawna. Jeśli teraz jest możliwość odzyskania nadpłaconych pieniędzy, chętnie z tego skorzystam - zapewnia Agnieszka Jakubiec z Bielska-Białej.

  Sąd stwierdził, że prawa rodziców zostały naruszone. Zdaniem posłanki, oznacza to, że władza musi zwrócić niesłusznie zabrane na opłatę stałą pieniądze. Jeśli tego nie zrobi, ludzie będą mogli swoich praw dochodzić na drodze sądowej.

  Jan Solich, dyrektor Miejskiego Zarządu Oświaty twierdzi, że na podstawie wyroku WSA nie można się ubiegać o zwrot pieniędzy kierując wniosek do gminy. Daje on jedynie możliwość indywidualnego występowania na drogę sądową. Ponadto, jego zdaniem, rewindykacja byłaby zgodna z prawem, ale niesprawiedliwa dla pozostałych bielszczan.

  - Zapłacić za to musieliby wszyscy. Tymczasem miasto nie zawiniło. Działaliśmy na podstawie sejmowej ustawy, która była wadliwa, a skutki tego odczuło wiele gmin w kraju - twierdzi Solich.
  Tegoroczny bielski budżet jest napięty. Gdyby go uszczuplić o 30 mln zł, zrezygnować trzeba by np. z przeznaczenia 20 mln na rozbudowę stadionu, 12,9 mln na zakup autobusów, czy budowy sieci szerokopasmowej za 14,3 mln zł lub 6 mln na budownictwo komunalne. Można ewentualnie zwiększyć zadłużenie.

  Pomoc prawna

  Pomoc rodzicom w odzyskaniu pieniędzy nadpłaconych za przedszkola deklaruje bielskie biuro poselskie Bożeny Kotkowskiej przy ul. Krasińskiego 5. Na każdego z rodziców czeka przygotowany przez prawników wzór wniosku do prezydenta miasta o zwrot części opłat. Dzwoniąc na nr 33/811-92-28 zgłosić można swój udział w spotkaniu, podczas którego omawiane będą szczegóły działań. W razie konieczności dochodzenia praw na drodze sądowej, darmową pomocą służył będzie prawnik zatrudniony w biurze.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama