List do DZ: Ludowe wojsko miało wady, ale także zalety

  List do DZ: Ludowe wojsko miało wady, ale także zalety

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Armia zabrała mi kilka lat życia, w tym również 3 lata technikum. Do wojska powinien iść każdy, w tym dzieci partyjnych bonzów.
  Wielu Polaków w wieku 50 + z rozrzewnieniem wspomina lata spędzone w ludowym wojsku, chociaż nie było łatwo. Czytelnik uważa, że dziś też wszystkim młodym

  Wielu Polaków w wieku 50 + z rozrzewnieniem wspomina lata spędzone w ludowym wojsku, chociaż nie było łatwo. Czytelnik uważa, że dziś też wszystkim młodym mężczyznom przydałaby się służba w armii ©Arkadiusz Ławrywianiec/Dziennik Zachodni

  Jak kiedyś było w wojsku

  Byłem w wojsku - może tylko w tym "ludowym", ale takie to były czasy. To, co mnie było dane widzieć, słyszeć i być świadkiem w ówczesnej armii, było udziałem niewielu. Na początku, do przysięgi, to tylko system trójkowy: padnij, czołgać się, powstać i biegiem marsz, po 3 kroki w każdej komendzie, do tego "kaczy chód". Słynne były słowa piosenki po cichu powtarzane przez żołnierzy: "w tej naszej baterii, gorzej niż w dziekanie, kto się tu dostanie, to zapłakać może". Dowódcą był oficer w stopniu "majora", który "awansował" do stopnia "porucznika".

  Po przysiędze - rozjazd do innych jednostek wojskowych: z dworca kolejowego maszerujemy do "rejonu zakwaterowania" i słyszymy, jak cywile mówią: "to rakietowcy". A więc pierwsze złamanie tajemnicy wojskowej. Co to za tajemnica, jak jest wiedzą ogółu ludności?

  Uczyć się trzeba było więcej niż w dobrej szkole średniej, często odwiedzał nas "towarzysz" generał Jaruzelski, który tak zwracał się do służby zawodowej wojska, a czego tak się wypierał w Polsce po 1990 roku.

  CZYTAJ TAKŻE:
  Armia czeka na rezerwistów. Pobór do wojska dla każdego [OBOWIĄZKOWE ĆWICZENIA WOJSKOWE]

  ZOBACZ KONIECZNIE:
  KWALIFIKACJA WOJSKOWA, CZYLI POBÓR DO WOJSKA 2015 ZASADY + TERMINY


  Byłem na "ekskursji" (wycieczce) w ZSRR za Morzem Kaspijskim na ostrym odpalaniu rakiet. A politruk mówił nam tak.
  "Jesteście wojskiem, które może zrobić bardzo wielką krzywdę nieprzyjacielowi, ale nieprzyjaciel też będzie chciał was zniszczyć". Stąd ta wielka tajemnica wojskowa. Często stykaliśmy się z "ruskimi", stąd posługuję się językiem rosyjskim biegle w mowie i w piśmie. Do dzisiaj słyszę słowa rosyjskich dziewcząt w czasie przejazdu kolejowego, kiedy to na stacjach wołały: "Zabieritie nas w Polszu"!

  Co mi dała służba w takiej jednostce? Ano przed wyjazdem wojsk do Czechosłowacji zostałem wezwany do WKR [Wojskowa Komisja Rekrutacyjna - przyp. red.] z książeczką wojskową. Kapitan zapytał: "W co wy gracie, w jakim wojsku byliście, coście tam robili"? Odpowiedziałem: "Nie wolno nam o tym mówić, to tajemnica". Zadzwonił do województwa i usłyszałem tylko: "Tak, tak jest"! Zrozumiałem, że został o... Oddał mi książeczkę i powiedział: "Do Czechosłowacji nie pojedziecie" - i to na 4 miesiące przed inwazją na Czechosłowację - też tajemnica.

  Przez wojsko straciłem 3 lata technikum (5-letnie), 2,4 roku w wojsku (razem przerwa w nauce 3+3 lata). Z języka rosyjskiego jako jedyny miałem ocenę bardzo dobrą, którą chętnie zamieniłbym na dostateczną z języka angielskiego.

  A do wojska powinien iść każdy - dzieci bonzów partyjnych też i to dotyczy PO, PiS, SLD, PSL itd. Studenci również. (JJ)

  WIĘCEJ LISTÓW DO REDAKCJI DZ [CZYTAJ]

  Stały czytelnik DZ

  Od redakcji:
  Chętnie opublikujemy wspomnienia Czytelników z ich pobytu w wojsku. Zasadnicza służba wojskowa była w PRL-u swoistym chrztem bojowym, o którym opowiadano nieomal legendy. Piszcie pod adres: Redakcja "Dziennika Zachodniego", Media Centrum, ul. Baczyńskiego 25a, 41-203 Sosnowiec.


  *Waloryzacja rent i emerytur 2015 PODWYŻKA NIE DLA WSZYSTKICH JEDNAKOWA
  *16-letni Wojtek z Piekar zmarł na lekcji WF. Szok w szkole ZDJĘCIA
  *Zielony jęczmień na odchudzanie? Tak! To działa. Właśnie zielony jęczmień stosują gwiazdy TV
  *Koncert Linkin Park w Rybniku POZNAJ SZCZEGÓŁY + BILETY
  *Śląsk Plus - pierwsza rejestracja za darmo. Zobacz nowy interaktywny tygodnik o Śląsku

  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (7)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Inna technika

  Rysio (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3

  Teraz inne czasy, inna technologia. Zamiast mięsa armatniego potrzebna jest wysoko specjalizowana armia (najlepiej zawodowa) i odpowiedniej jakości sprzęt, na co oczywiście brak pieniędzy.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Teraz inne czasy, inna technologia.

  777 Francuzy na RAFAELACH (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  a afy na RAFaLLALACH LOTajom.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  @777

  karlus (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  Taki jeden czerwony towarzysz gadał, co polckie lotniki to nawet na drzwiach od stodoły mogą latać. Ale jak się okazało, to nawet z lądowaniem mają wielkie problemy - a latać to mogą co najwyżej po...rozwiń całość

  Taki jeden czerwony towarzysz gadał, co polckie lotniki to nawet na drzwiach od stodoły mogą latać. Ale jak się okazało, to nawet z lądowaniem mają wielkie problemy - a latać to mogą co najwyżej po piwo... ;-)zwiń

  Zdjęcie autora komentarza
  "Zabieritie nas w Polszu"!

  Deutsch-Oberschlesier

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 1

  czitatiel Sosnowieckowo Komsomolca, wazwraszczaj za Brynicu gdie Polsza twaja mać, rodina priwislinskaja.
  Paliaki astawtie Wierchniu Sileziju w pakoje


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Deutsch-Oberschlesier

  Tyta (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1

  to jakis nadgorliwiec byl,
  reszta gorolow na gru by spier dalala


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  @Tyta, Deutsch-Oberschlesier

  karlus (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  A może synek miał problemy ze słuchem? A sowieckie krasawice wołały - chocziesz w paszczu?
  ;-)

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Tyta.

  Adam z Zawiercia. (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Może to i był nadgorliwiec,ale owi gorole o których piszesz nie spier... na gruby oni tam byli kierowani za karę że nie chcieli brać broni do reki lub służyć w wojsku. A to już inna bajka.
  Prawdą...rozwiń całość

  Może to i był nadgorliwiec,ale owi gorole o których piszesz nie spier... na gruby oni tam byli kierowani za karę że nie chcieli brać broni do reki lub służyć w wojsku. A to już inna bajka.
  Prawdą jest że każdy człowiek rodzaju męskiego winion zaliczyć służbę w wojsku i to bez jakichkolwiek zbędnych względów. Wówczas każdy ale to każdy bez względu na stanowisko jakie wykonuje dostaje choć trochę tej kultury i obyczajowości. Doceni wówczas każdego w pracy. Nasi wodzowie, pieniądze przeznaczone dla wojska przechodziły do prywatnych kieszeni a więc
  czyniono wszystko by wyeliminować Zasadniczą Służbę Wojskową ,ale pieniądz na wojsko nadal
  szedł i nadal nas kosztuje. Co w zamian? Może 10% procent potrafi posługiwać się bronią i jej
  sposobem użycia a pozostałość to ciemna odchłań. Właśnie wszyscy ze świecznika dbają o to by
  ich synowie nie byli poniżani przez rówieśników a wiec i służba Zasadnicza zmieniła oblicze na służbę Zawodową osłaniając się kosztami szkolenia co jest bzdurą totalną. JAK SIĘ JASIA NAUCZY TO JANOWI Z GŁOWY NIKT NIE WYKOPIE... a zatem wojsko winno być w ramach kryterium każdego i to bezwarunkowo. Społeczeństwo będzie lepsze dla siebie samych,bez burd
  i zamieszek chuligańskich. Większy szacunek względem siebie.Owszem że w dotychczasowym wojsku nie było nigdy tak jak należy ale wina pozostaje zawsze od dowodzących bez szkoły i
  jakiejkolwiek obyczajowości.!!! Znawcy polityki wschodniej i szkoły Stalina.!!!
  zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  DZ poleca

  Wideo