Krystyny będą w weekend świętować imieniny w Katowicach

  Krystyny będą w weekend świętować imieniny w Katowicach

  Zdjęcie autora materiału

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Zjazd do kopalni, zwiedzanie unikatowych śląskich osiedli i galowy koncert Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk" - to atrakcje, jakie czekają w weekend Krystyny z całej Polski i zagranicy, które będą w Katowicach świętować swoje przypadające w niedzielę imieniny.
  Ogólnopolski zjazd Krystyn odbędzie się już po raz czternasty, gromadząc panie o tym popularnym imieniu z różnych środowisk - od pielęgniarek, nauczycielek, emerytek czy rolniczek po znane postaci ze świata kultury, biznesu i polityki. Zgodnie z żelazną zasadą tych spotkań, wszystkie są ze sobą na "ty".

  Tegoroczne imieniny odbywają się pod hasłem "Katowice - Europejską Stolicą Krystyn", nawiązującym do starań tego miasta o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 r. Tym razem panie będą w czarnych strojach i białych kapeluszach, ozdobionych broszką - logo katowickich starań o ten prestiżowy tytuł.

  Główne obchody zaplanowano na niedzielę, Krystyny będą jednak gościć w regionie już od soboty. Na ten dzień zaplanowano zwiedzanie Zabytkowej Kopalni Węgla Kamiennego Guido w Zabrzu lub Nikiszowca i Giszowca - unikatowych ze względu na koncepcję, formę architektoniczną i standard osiedli robotniczych, wybudowanych w Katowicach na początku XX w. według projektu Georga i Emila Zillmanów z Charlottenburga. Przewidziano też wizytę pałacyku myśliwskim księcia pszczyńskiego w Promnicach, który gościł niegdyś koronowane głowy z całej Europy.

  Wieczorem odbędzie się śląska biesiada. Dla swych imienniczek mają zaśpiewać Krystyny: Prońko i Giżowska, solenizantki wcielą się też w role modelek, prezentując suknie na różne okazje.

  Dzień imienin Krystyny rozpoczną złożeniem wieńca na grobie pomysłodawczyni ich spotkań, znanej dziennikarki i wicemarszałek Senatu Krystyny Bochenek, która zginęła w katastrofie samolotowej pod Smoleńskiem. Potem będą uczestniczyć w mszy świętej w katedrze pw. Chrystusa Króla.

  Kolejny punkt programu to kawa u wojewody śląskiego i promocja książki autorstwa znanych dziennikarek pt. "Kobiety niezapomniane", jedną z jej bohaterek została Krystyna Bochenek. Kulminacyjnym momentem spotkania 13 marca jest zawsze godz. 13.13. - wtedy zabrzmi po raz pierwszy hejnał zjazdu. W ogłoszonym w tym roku przez Krystyny konkurs na dźwiękowy sygnał ich spotkań zwyciężyła kompozycja Janusza Bieleckiego.

  Po przemówieniach i występach zespołów regionalnych i orkiestr górniczych na placu Sejmu Śląskiego panie przejdą do pobliskiego Centrum Kultury Katowice im. Krystyny Bochenek, gdzie będą mogły obejrzeć wystawę zdjęć z jej rodzinnego albumu i wysłuchać koncertu Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk".

  Zespół przygotował dla Krystyn godzinny program z repertuarem ludowo - narodowym. Będą to m.in. największe przeboje "Śląska": "Szła dzieweczka", "Hej, koło Cieszyna", "Leciała Kaczynka", "Karlika", "Od Siewierza" czy "Helokanie". Balet zespołu zatańczy m.in. "Taniec chustkowy", "Szot Madziar", "Kołomajki", "Polkę szturchaną" i "Trojaka". Na zakończenie przewidziano pamiątkową fotografię Krystyn z artystami Zespołu "Śląsk".

  Tegoroczne imieniny będą już czternastym spotkaniem imienniczek w dniu ich święta, po raz pierwszy powtarza się miejsce zjazdu. Pierwszy odbył się w 1998 r. właśnie w Katowicach. Potem były imprezy w Sopocie, Kielcach, Ciechocinku, Krakowie, Łodzi, Wrocławiu, Opolu, Poznaniu, Zakopanem, Toruniu, jednocześnie w Cieszynie i Trzyńcu na czeskim Zaolziu oraz w Szczecinie. PAP

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama