Kłopoty z prostatą? Pomoże tylko lekarz. Nie licz na to, że...

  Kłopoty z prostatą? Pomoże tylko lekarz. Nie licz na to, że przejdą same [PRAWDY i MITY]

  Agata Markowicz

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Kłopoty z prostatą? Pomoże tylko lekarz. Nie licz na to, że przejdą same [PRAWDY i MITY]
  1/2
  przejdź do galerii
  Chora prostata: Prowadzi żona męża do lekarza. Na pytanie: Czy panu coś dolega?, on odpowiada: Absolutnie! Jak to nic? - nie wytrzymuje oburzona żona. - Czy to jest nic, jeśli kilka razy w nocy wstajesz do ubikacji i za każdym razem modlisz się nad muszlą po 15 minut!?
  Chora prostata:

  Jeśli przywołana scenka kogoś bawi - to na pewno nie panów w dojrzałym wieku. Okazuje się bowiem, że na zespół przykrych objawów związanych z przerostem gruczołu krokowego uskarża się, w mniejszym lub większym stopniu, ponad 90 procent panów po 50. roku życia. Co więcej, średnia wieku mężczyzn z chorą prostatą dramatycznie obniża się - coraz częściej do lekarza zgłaszają się panowie po 40. Zazwyczaj, dopóki problem nie staje się bardzo poważny, mężczyźni wstydzą się do niego przyznać. Wielu decyduje się szukać pomocy dopiero wtedy, kiedy ból nie daje normalnie funkcjonować.

  Nie lekceważ objawów

  Prostata to gruczoł krokowy umiejscowiony poniżej pęcherza moczowego. Ze względu na funkcję - bliższy jest układowi płciowemu aniżeli moczowemu: jego wydzielina wchodzi w skład spermy i umożliwia plemnikom poruszanie się. Związek prostaty z układem moczowym wynika z położenia - przez środek gruczołu przebiega bowiem cewka moczowa. O ile do pewnego wieku gruczoł prostaty jest mężczyźnie niezbędny, z czasem większość panów chciałaby się go pozbyć. Wszystko dlatego, że stercz jest hormonalnie zależny. Kiedy czynność hormonalna zanika, dochodzi do przerostu prostaty, na skutek czego światło cewki ulega zwężeniu i całkowite wypróżnienie pęcherza moczowego staje się utrudnione.

  Pierwszym objawem przerostu gruczołu krokowego jest zmniejszenie siły strumienia moczu, połączone z koniecznością wyczekiwania na rozpoczęcie mikcji. Do tego dochodzi potrzeba coraz częstszego oddawania moczu, która staje się uciążliwa zwłaszcza w nocy. Ale pół biedy, gdyby problem kończył się na częstym chodzeniu do ubikacji. Prawdziwy kłopot polega na tym, że - przy chorej prostacie - w pęcherzu dochodzi do zalegania moczu, co może być przyczyną nawracających infekcji, a nawet prowadzić do zaburzenia pracy nerek.

  Nieleczony łagodny przerost prostaty może skutkować chorobą nowotworową. Co więcej, granica pomiędzy tymi dwoma schorzeniami jest bardzo cienka. Ale jest też dobra wiadomość przy tej okazji: dzisiaj wczesne wykrycie choroby nowotworowej gruczołu krokowego jest w ponad 90 proc. przypadków wyleczalne.

  W Polsce na raka prostaty choruje ok. 20 na 100 tysięcy mężczyzn; to jedna z najczęstszych odmian raka. Wśród 80-latków odsetek ten rośnie do 80 na 100 tys. mężczyzn. W ostatnich latach obserwuje się obniżenie wieku mężczyzn chorujących na ten nowotwór.
  1 3 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama