W Dąbrowie Górniczej wolą płacić za wyłapywanie psów

  W Dąbrowie Górniczej wolą płacić za wyłapywanie psów

  Piotr Sobierajski

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Wyłapywane w Dąbrowie Górniczej bezpańskie psy i koty trafiająobecnie do schroniska dla zwierząt w Chorzowie
  1/2
  przejdź do galerii

  Wyłapywane w Dąbrowie Górniczej bezpańskie psy i koty trafiająobecnie do schroniska dla zwierząt w Chorzowie ©Arc. PPG

  Dąbrowa wydaje rocznie ponad pół miliona zł na wyłapywanie i utrzymanie bezpańskich zwierząt. Czy nie byłoby taniej wybudować własne schronisko?
  Na stronie: petycjeonline.com, pojawiła się petycja, przygotowana przez stowarzyszenie i dąbrowskich miłośników zwierząt, na której każdy może poprzeć plany budowy schroniska w Dąbrowie Górniczej. Na razie poparło ją 160 osób. W petycji czytamy m.in.: "Władze Dąbrowy Górniczej wolą wywozić wyłapane zwierzęta do schroniska w Chorzowie, wydając z budżetu blisko 600 000 zł (dane za 2013 r.) z naszych podatków. Przecież dużo taniej i rozsądniej byłoby mieć taką instytucję jak schronisko na miejscu. Postulujemy podjęcie kolejnej dyskusji publicznej dotyczącej sytuacji bezpańskich zwierząt, a co za tym idzie - bezpieczeństwa mieszkańców. Chcemy, aby tym razem rozmowy zakończyły się konkretnym działaniem prezydenta Zbigniewa Podrazy i jego służb".

  Ile miasto wydaje na wyłapywanie, transport i utrzymanie bezpańskich psów? Według ustaleń dąbrowskiego Stowarzyszenia "Niezależni" kwotę podwyższa już sam fakt, że psy wywożone są do schroniska w Chorzowie, bo tylko ono zgłosiło się do przetargu. W tym roku gmina wyda na ten cel 730 tys. 500 zł, co daje prawie 61 tys. zł w skali miesiąca.

  Ponad pół miliona złotych za psy trafia do Chorzowa  Jak dowiedzieliśmy się w Urzędzie Miejskim koszty poniesione przez gminę w 2014 r. na wyłapywanie i transport zwierząt wyniosły 55 tys. 596 zł.

  - Wyłapane zwierzęta utrzymywane są w schronisku przy ul. Opolskiej 36 w Chorzowie, które zapewnia im kompleksową opiekę weterynaryjną, odpowiednie wyżywienie i warunki przystosowane do ich potrzeb biologicznych. Pieniądze wydatkowane w 2014 r. na zapewnienie miejsca dla 200 psów, 54 kotów oraz jednego ślepego miotu szczeniąt pochodzących z terenu Dąbrowy w schronisku w Chorzowie wyniosły 527 tys. 303,23 zł brutto. Odnosząc się pomysłu budowy własnego azylu dla zwierząt, obecnie zadanie to nie jest ujęte w Wieloletniej Prognozie Finansowej na lata 2014-2017 - mówi Piotr Jędrusik, naczelnik Wydziału Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej UM. - W latach ubiegłych podejmowane były rozmowy z władzami Sosnowca i burmistrzem Czeladzi na temat możliwości budowy międzygminnego schroniska dla bezdomnych zwierząt, jednak próby wypracowania wspólnego stanowiska w tej sprawie nie doprowadziły do podjęcia ostatecznej decyzji- dodaje.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama