Ważne
  Katowicom grożą powtórne wybory?

  Katowicom grożą powtórne wybory?

  Michał Wroński

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Czy w Katowicach trzeba będzie powtórzyć wybory samorządowe? A może zagrożona będzie np. przebudowa torowisk i zakup nowych wagonów dla Tramwajów Śląskich? Wątpliwości tego rodzaju wynikają z faktu, że Katowice, zdaniem Jakuba Jackiewicza z Forum Rozwoju Transportu Publicznego, mają zbyt wielu reprezentantów w Zgromadzeniu Komunikacyjnego Związku Komunalnego GOP. Jego skarga trafiła w środę na biurko wojewody śląskiego.
  W grudniu katowicka Rada Miasta wybrała do zgromadzenia KZK GOP trzech przedstawicieli: Ewę Kołodziej, Jerzego Forajtera i Arkadiusza Godle-wskiego. Mogłaby tak zrobić, gdyby Katowice liczyły ponad 300 tysięcy mieszkańców. Przed wyborami samorządowymi Państwowa Komisja Wyborcza otrzymała jednak z Katowic informację, że liczba mieszkańców nie przekracza 300 tys. (dlatego katowiczanie wybrali 28, a nie - jak wcześniej - 31 radnych). Gdyby trzymać się tej liczby, to Katowicom w zgromadzeniu KZK GOP należą się 2 miejsca.

  Radni uważają, że nic się nie stało. Odrzucili skargę Jackiewicza argumentując, iż katowiczan jest blisko 309 tysięcy. Skąd ta różnica? Do PKW trafiła informacja o osobach zarejestrowanych na pobyt stały, zaś na potrzeby wyborów do zgromadzenia KZK GOP dołożono jeszcze osoby zameldowane na pobyt czasowy. Czy słusznie? Zdaniem Jackiewicza doszło do naruszenia prawa. Bardziej ostrożny jest zajmujący się tematyką prawa samorządowego Borys Budka z Katedry Prawa Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.

  - Jeśli przepisy jednoznacznie nie precyzują, o którą kategorię mieszkańców chodzi, to dopuściłbym taką rozszerzoną interpretację - ocenia Budka.

  Przedstawiciele KZK GOP podkreślają, iż zgromadzenie jest najwyższą władzą Związku. To ono uchwaliło, aby korzystać z usług Tramwajów Śląskich do roku 2030, co pozwoli ubiegać się spółce o kredyt na przebudowę sieci i remonty oraz zakup nowego taboru. Jeśli wojewoda uzna racje Jackiewicza, to mogą stracić ważność wszystkie uchwały Zgromadzenia. - A jeśli wszystko było w porządku, to być może trzeba się przyjrzeć danym wysłanym przez Katowice do PKW i zapytać o ważność wyborów - można usłyszeć od przedstawicieli Forum.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama