"Nie" dla kompostowni w Strzemieszycach: w zakładach palono...

  "Nie" dla kompostowni w Strzemieszycach: w zakładach palono ludzkie kości z KL Auschwitz?

  Piotr Sobierajski, Olga Krzyżyk

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Dąbrowianie i radni apelują, by teren zakładu "Strem" objąć szczególną pamięcią, bo tu trafiały ludzkie kości. Dziś zajmą się tym radni podczas sesji.
  Alicja Wiatrowska-Cieplak z dokumentami z IPN-u

  Alicja Wiatrowska-Cieplak z dokumentami z IPN-u ©Maciej Gapiński

  Mieszkańcy 10-tysięcznej dzielnicy Strzemieszyce walczą od kilkunastu miesięcy o zablokowanie budowy kompostowni na terenie firmy Remondis przy ul. Puszkina 41. Teraz mają jeszcze jeden poważny argument, o którym nasi dziennikarze pisali przed wieloma laty. Chodzi o to, że siedziba Remondisu znajduje się na terenie byłych Zakładów Chemicznych "Strem", gdzie w czasie II wojny światowej miały być przerabiane na nawozy ludzkie szczątki, pochodzące z obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu. Teraz ponownie zbadaliśmy tę sprawę i skontaktowaliśmy się z przedstawicielami Stowarzyszenia Samorządne Strzemieszyce. Dotarli oni do materiałów Instytutu Pamięci Narodowej, które to potwierdzają te makabryczne wydarzenia.
  Na dzisiejszą sesję Rady Miejskiej, która rozpocznie się o godz. 11.00, grupa pięciu radnych Prawa i Sprawiedliwości przygotowała też dwa projekty uchwał. Pierwszy z nich mówi o przyjęciu specjalnego apelu w sprawie zbadania przeszłości Zakładów Chemicznych "Strem". Zdaniem radnych, miejsce to powinno zostać otoczone szczególną pamięcią historyczną.

  Są już dwa projekty uchwał w tej sprawie


  W materiałach opisujących historię Strzemieszyc oraz "Stremu" znajdują się dowody na przywożenie do Strzemieszyc torebek, obuwia i innych przedmiotów skórzanych z obozu w Oświęcimiu. Istnieją uprawdopodobnione przesłanki, że do "Stremu" przywożono również ludzkie kości z krematoriów z przeznaczeniem na przeróbkę przemysłową na nawozy. "Strem", jako firma przerabiająca kości, odzierki skórne i tłuszcze, był istotną częścią niemieckiego przemysłu wojennego - czytamy w uzasadnieniu projektu uchwały.

  Drugi projekt uchwały mówi natomiast o stanowczym sprzeciwie Rady Miejskiej wobec lokalizacji w Dąbrowie Górniczej inwestycji pn.: "Budowa instalacji do biologicznego przetwarzania odpadów na terenie Zakładu Produkcji Paliwa Alternatywnego" przy ul. Puszkina 41.

  Alicja Wiatrowska-Cieplak, z zarządu Stowarzyszenia Samorządne Strzemieszyce, jest w posiadaniu dokumentów z Instytutu Pamięci Narodowej, potwierdzających, że z krematoriów w Oświęcimiu do Zakładów Chemicznych "Strem" w Strzemie-szycach oraz do fabryki w Rudnikach pod Częstochową przewożono ludzkie kości. W pismach notarialnych z 1946 roku można przeczytać zeznania Herrna Landrata: Firma Jakob Zahn II w miejscowości Hockhenheim kupowała nawóz ludzki w latach 1941-1944 od fabryki "Strem" (mączka do szorowania, mączka kostna jako pasza dla zwierząt i 1500 kg kleju).

  - Od osób, które pamiętają te czasy, dowiedzieliśmy się, że ten proceder ma miejsce. Upamiętnia to tablica na cmentarzu. Zarządca cmentarza Józef Kuliński natrafił poza granicami cmentarza na grób ludzkich kości. Zgromadził je w jednym miejscu i napisał tablicę poświęconą mieszkańcom, którzy w czasie II wojny światowej ratowali szczątki ludzkie od przeróbki przemysłowej - wyjaśnia Alicja Wiatrowska-Cieplak.

  CZYTAJ TAKŻE:
  Śmieci z Salwadoru jadą do Polski. W Dąbrowie Górniczej - Strzemieszycach protest [WIDEO + ZDJĘCIA]
  CZYTAJ KONIECZNIE:
  ŚMIECI Z SALWADORU NIE PRZYJADĄ DO STRZEMIESZYC
  CZYTAJ RÓWNIEŻ:
  PROTEST W STRZEMIESZYCACH PRZECIWKO TOKSYCZNYM ODPADOM Z SALWADORU

  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (3)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia

   Kamil (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Jak Witkowski ubierze czapkę z symbolem SS to mówią o tym w TV przez 2 tygodnie, a jak jakaś gromadka protestujących porusza taki temat w proteście przeciwko jakiejś firmie, to jest ok? W jakim...rozwiń całość

   Jak Witkowski ubierze czapkę z symbolem SS to mówią o tym w TV przez 2 tygodnie, a jak jakaś gromadka protestujących porusza taki temat w proteście przeciwko jakiejś firmie, to jest ok? W jakim świecie my żyjemy? Dajcie temu Remondisowi spokój, zajmijcie się swoimi problemami.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia

   (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   kpina! kompletny brak szacunku i to nie po stronie remondisu tylko tych, ktorzy wyciagaja takie postulaty. ktos tu sie chyba osmiesza!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia

   Ania (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   O mamo, to tak serio? Takie działa w walce z kompostownią? To już lekka przesada moim zdaniem. No ale co, tonący brzytwy się chwyta, a Stowarzyszeniu chyba już argumentów brakuje...

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama