Pracownicy Huty Szkła w Jaworznie drżą o swoją przyszłość

  Pracownicy Huty Szkła w Jaworznie drżą o swoją przyszłość

  Anna Zielonka

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Pracownicy Huty Szkła w Jaworznie-Szczakowej styczniową wypłatę dostali w ratach. Od dwóch miesięcy przetwórstwo szkła kuleje, ludzie obijają się po kątach, sprzątają, układają wytworzone towary, a bardzo często po prostu siedzą i czekają do "fajrantu". Boją się, że będą bezrobotni. Czwarta część pensji na ich konta bankowe wpłynęła dopiero przedwczoraj. Dlaczego? Pracownicy nie są ślepi. Dobrze wiedzą, co dzieje się w hucie.
  Pracownicy szczakowskiej huty niepokoją się o losy zakładu

  Pracownicy szczakowskiej huty niepokoją się o losy zakładu ©Anna Zielonka

  - Nie ma zamówień, produkcja stoi, firma nie ma zysków. Szkło od dawna nie jest produkowane na terenie zakładu, tylko sprowadzane z innych przedsiębiorstw - mówią. Nazwisk nie chcą podawać, bo boją się, że jeśli dojdzie do zwolnień, polecą pierwsi. Mają złe doświadczenia. Dwa lata temu z huty zwolniono prawie 200 osób. Połowa z nich nadal nie znalazła nowej pracy. W hucie pozostało teraz około 250 pracowników. - Najgorsze jest to, że nikt nie chce nam powiedzieć, co nas czeka w najbliższym czasie. Pytaliśmy o to naszego kierownika, ale on też rozkłada ręce - mówi jedna z pracownic.

  W czwartek na terenie huty doszło do małego strajku. Z pracownikami spotkała się jedna z członkiń zarządu.
  W połowie przyszłego tygodnia ze związkami zawodowymi spotka się także Anna Banaś, prezes zarządu firmy Slag Recycling, do której należy huta. Związki zawodowe też nabrały wody w usta. Ich szefowie nie chcą niczego komentować. Czekają na spotkanie z szefostwem huty.
  Zarząd Slag Recycling wypowiada się bardzo ogólnie. O wypłatach i kłopotach finansowych przedsiębiorstwa nie wspomina ani słowem. Zawirowania tłumaczą zmianą właściciela huty.

  - Na początku lutego bieżącego roku doszło do planowanej przez Slag Recycling od marca 2010 roku sprzedaży zorganizowanej części przedsiębiorstwa, związanej z prowadzeniem "91-Plus Huta Szkła Szczakowa". Od 10 lutego tego roku nowym właścicielem przedsiębiorstwa jest spółka Szczakowa Glass z siedzibą w Jaworznie. Do sprzedaży doszło w związku z potrzebą oddzielenia działalności związanej z core bussines Slag Recycling, czyli produkcją i sprzedażą kruszyw oraz rewitalizacją terenów poprzemysłowych, od przetwórstwa szkła, wymagającego innych kompetencji. Pracownicy byli o planowanych zmianach od początku informowani, same zaś zmiany nie wiążą się ze zwolnieniami - mówi Anna Banaś, prezes zarządu Slag Recycling. Dodaje, że Szczakowa Glass będzie prowadzić działalność przetwórczą szkła, wykorzystując 100-letnią tradycję Huty Szkła Szczakowa i inne swoje możliwości.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama