Ważne
  Cykl UŚ i DZ, czyli ”Błędy i owędy - przedmaturalne porady...

  Cykl UŚ i DZ, czyli ”Błędy i owędy - przedmaturalne porady językowe”

  KD

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Cykl UŚ i DZ, czyli ”Błędy i owędy - przedmaturalne porady językowe”
  1/3
  przejdź do galerii

  Cykl UŚ i DZ, czyli ”Błędy i owędy - przedmaturalne porady językowe” ©arc.

  W kolejnej odsłonie cotygodniowego cyklu Uniwersytetu Śląskiego i Dziennika zachodniego, coś dla miłośników zagranicznych marek. A dokładniej zagranicznych nazw. Emilia Czarnota, doktorantka z Katedry Dydaktyki Języka i Literatury Polskiej Uniwersytetu Śląskiego, przyjrzała się zapożyczeniom wyrazów. Gdzie jest ich całkiem sporo? Na przykład w nazwach sklepów. Zakupy robimy dziś w "auszanie", "żancie lub "liroju merlinie". Jak te nazwy wypowiedzieć poprawnie? Zapraszamy do lektury.
  Dobry zwyczaj − nie pożyczaj?

  Zapewne każdy z nas był kiedyś świadkiem (a może nawet uczestnikiem) sporu, jak należy wymawiać nazwy pojawiających się w Polsce zagranicznych sklepów: Géant, Carrefour, Auchan, Leroy Merlin. Problemy te mieli niemal wszyscy, zwłaszcza zaraz po pojawieniu się kolejnych sieci hipermarketów w naszym kraju. Podobnie spieramy się, jak wymawiać nazwę jednego z amerykańskich miast – Chicago [czikago] czy [szikago], czy włoską markę samochodów – Lamborghini [lambordżini] czy [lamborgini].
  To naturalne, że niemal wszystkie obce elementy w języku sprawiają nam trudności w wymowie, pisowni, czasem również w odmianie. Bywa, że nie dość dokładnie znamy również znaczenie zapożyczonego wyrazu.

  Polszczyzna przez wieki przejmowała wyrazy i zwroty z innych języków: z łaciny (we wszystkich fazach swojego rozwoju), z czeskiego (zwłaszcza w średniowieczu), z niemieckiego (częste już w polszczyźnie trzynastowiecznej, a następnie w XIX wieku oraz po I wojnie światowej), z włoskiego (zwłaszcza XVI i XVII wiek), z francuskiego (głównie druga połowa XVII wieku i XVIII wiek), z rosyjskiego (zwłaszcza w okresie zaborów i po II wojnie światowej). Wiele dawno zapożyczonych słów wtopiło się w polszczyznę tak mocno, że dzisiaj już nawet nie odczuwamy ich obcości. Traktujemy je tak samo, jak wyrazy rodzime. Liczne z nich dostosowały się do polskiej ortografii i wzorców odmiany, np. z niemieckiego: rynek, waga, cegła, kufel; z rosyjskiego: kufajka, dacza, nieudacznik; z francuskiego: bilet, dama, krem, bukiet; z włoskiego: kalarepa, sałata, fontanna; z angielskiego: kajak, mecz. Dzisiaj większość nowych słów w polszczyźnie stanowią anglicyzmy, czyli wyrazy zapożyczone z języka angielskiego, np.: e-mail, notebook, spam, fast food, deadline, dressing, happening, briefing, catering/katering.

  Obecnie można zauważyć nadużywanie wyrazów obcych. Wynika to z różnych przyczyn, m.in. z chęci podniesienia prestiżu wypowiadającego się i z ulegania modzie językowej (por. interview zamiast wywiad, meeting zamiast spotkanie, coach zamiast instruktor, team zamiast zespół). Bardzo chętnie używamy również obcych elementów sprzyjających ekonomii języka (por. sorry zamiast przepraszam, okay/okej/OK zamiast dobrze, lunch, rzadziej: brunch zamiast drugie śniadanie).
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (4)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   faux pas

   ciekawski (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   A jak to mozna by inaczej zapisac?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Błąd

   faux pas (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   W artykule celowo napisano faux fas, czy powinno być faux pas?


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   faux pas

   piórko (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   A jak proponujesz to napisać?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ...

   ... (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Kolejny bardzo dobry artykuł! Tak trzymać.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama