Kolejne targi pracy wabią bezrobotnych. A pracy w...

  Kolejne targi pracy wabią bezrobotnych. A pracy w Częstochowie jak nie było, tak nie ma [ZDJĘCIA]

  Zdjęcie autora materiału

  Piotr Ciastek

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Targi pracy na Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie
  1/22
  przejdź do galerii

  Targi pracy na Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie ©Piotr Ciastek

  Stopa bezrobocia w styczniu tego roku w Częstochowie wyniosła 11,5%, w powiecie było to aż 18,9 %. Jak to się ma do bezrobocia w województwie, które w tym samym okresie wyniosło 10%? Widać, że mamy w tej kwestii sporo do nadrobienia. Czy pomogą w tym uczelniane targi pracy? Tylko nieznacznie.
  Tłumy odwiedzających, kilkadziesiąt stoisk, gwar rozmów i stosy kolorowych ulotek. Na korytarzach Akademii Jana Długosza w Częstochowie Hostessy roznoszą drobne upominki - kalendarzyki, ołówki i długopisy z logo firm. Są nawet darmowe jabłka i napoje.

  – W tym roku kończę studia na wydziale matematyczno-przyrodniczym. Chciałam zobaczyć, co oferują pracodawcy. Jestem jednak rozczarowana. Niestety nie jestem zainteresowana pracą konsultantki telefonicznej, czy sprzedawcy kosmetyków. – mówi Kamila, która odwiedziła targi wraz z koleżanką.

  – Rozmawiałem z przedstawicielami Wojewódzkiego Urzędu Pracy, a także z WKU w Częstochowie. Może w związku z panującą atmosferą na Ukrainie zaciągnę się do armii. Podobno tam świetnie płacą – mówi inny uczestnik targów.

  W tegorocznej edycji wystawiło się kilkanaście firm z różnych branż m.in. motoryzacyjnej czy teleinformatycznej. Podczas imprezy można było także zapoznać się z informacjami na temat tego, jak z sukcesem założyć własną działalność gospodarczą. Nie brakowało jednak firm, które oferują jedynie dorywcze zajęcia, za niewielkie pieniądze i w dodatku bez stałej umowy o pracę. Oczywiście i na takie formy zatrudnienia znajdują się chętni, ale kwestii bezrobocia w Częstochowie niestety to nie rozwiąże.

  Bezrobocie spada, ale wolno


  W styczniu 2014 roku stopa bezrobocia w samej Częstochowie wynosiła 14,1 %, a w powiecie częstochowskim aż 22 %. W ciągu całego ubiegłego roku bezrobocie sukcesywnie, ale niestety powoli spadało. W grudniu 2014 r. wynosiło dla miasta 11,2%, a dla powiatu 18,4%. W styczniu nieznacznie wzrosło: przy 12 % bezrobociu w kraju, 10 % w województwie śląskim, to 11,5 % w Częstochowie i 18,9% w powiecie niestety nie napawa optymizmem. W lutym zarejestrowanych w częstochowskim PUP było 12 635 bezrobotnych mieszkańców miasta i 8 432 powiatu. Ile osób pracuje w szarej strefie? Na to pytanie nikt nie zna odpowiedzi.

  Choć miasto chwali się spadkami i poprawą koniunktury biznesowej w mieście – odnotowano m.in. spory wzrost liczby częstochowskich firm rejestrowanych w ewidencji działalności gospodarczej w ubiegłym roku, pojawiają się firmy, które chcą lokować swój biznes w stworzonych tu strefach ekonomicznych, to jednak wciąż jest za mało. Dlatego młodzież nie widzi dla siebie przyszłości u stóp Jasnej Góry. – Kończę studia na anglistyce we Wrocławiu i tam raczej zostanę. Tu niestety dla nauczycieli nie ma żadnych perspektyw. – mówił obecny na targach Marcin.


  *Waloryzacja rent i emerytur 2015 PODWYŻKA NIE DLA WSZYSTKICH JEDNAKOWA
  *16-letni Wojtek z Piekar zmarł na lekcji WF. Szok w szkole ZDJĘCIA
  *Zielony jęczmień na odchudzanie? Tak! To działa. Właśnie zielony jęczmień stosują gwiazdy TV
  *Koncert Linkin Park w Rybniku POZNAJ SZCZEGÓŁY + BILETY
  *Śląsk Plus - pierwsza rejestracja za darmo. Zobacz nowy interaktywny tygodnik o Śląsku

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama