Piekary Śląskie: powstanie Centrum Organizacji Pozarządowych

  Piekary Śląskie: powstanie Centrum Organizacji Pozarządowych

  Iwona Makarska

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Przedstawiciele organizacji pozarządpwych spotkali się z władzami Piekar
  1/7
  przejdź do galerii

  Przedstawiciele organizacji pozarządpwych spotkali się z władzami Piekar ©Iwona Makarska

  W Piekarach Śląskich działa ponad 100 organizacji pozarządowych. Już niedługo będą miały swoje centrum. Jest szansa na otwarcie placówki jeszcze w tym roku.
  Niedostateczna ilość pieniędzy na działalność i brak lokalu to główne potrzeby, zgłaszane przez organizacje pozarządowe. A w Piekarach Śląskich jest ich ponad 100, w tym około 60 aktywnie funkcjonujących.

  Podczas spotkania organizacji z władzami miasta, które odbyło się w Miejskim Domu Kultury omówione zostały zasady współpracy, a także pomysł utworzenia w mieście Centrum Organizacji Pozarządowych jako jednej z form wsparcia.

  - To dobry i sprawdzony w innych gminach pomysł. Jest to miejsce integrujące oraz rozwijające działalność organizacji w mieście. Brakuje tutaj forum współpracy i wymiany doświadczeń pomiędzy organizacjami - wyjaśnia Marcin Gaweł, odpowiedzialny z ramienia Urzędu Miasta za współpracę z organizacjami pozarządowymi. - Ze strony praktycznej to miejsce, gdzie może trafiać korespondencja dla organizacji, gdzie będzie można skorzystać z sprzętu biurowego, pomieszczeń konferencyjnych, komputerów oraz infrastruktury niezbędnej do funkcjonowania organizacji - dodaje.

  Na razie z propozycji miejsc, w których miałoby powstać centrum, na plan pierwszy wysuwają się budynek Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej, lokale w budynku przy ul. Ziętka oraz lokale w budynku przy ul. Kusocińskiego w Brzezinach Śląskich.

  Już teraz zostały podjęte działania zmierzające do pomocy organizacjom. Otrzymały ankietę. Do końca marca mają czas, by wyrazić swoją opinię na temat tego, co przydałoby się w przyszłym centrum.

  - Ważne jest stworzenie strony internetowej poświęconej wyłącznie piekarskim organizacjom pozarządowym, gdzie znajdą się informacje o samych stowarzyszeniach, ale także potrzebne stowarzyszeniom. Będziemy też starać się pozyskać środki z Funduszu Inicjatyw Obywatelskich - mówi Gaweł.

  Piekary Śląskie wyróżnia społeczeństwo obywatelskie. - Widać, że mieszkańcy interesują się tym, co dzieje się w mieście - np. uczestnicząc w sesjach Rady Miasta - mówi wiceprezydent Piekar Śląskich Krzysztof Turzański. - Ilość organizacji pozarządowych i ich działalność to także miara społeczeństwa obywatelskiego i tu widać także realizację coraz większych i odważniejszych projektów - dodaje.

  Być może centrum będzie otwarte jeszcze w tym roku. - Wszystko zależy od oczekiwań jakie przedstawią organizacje. Jeszcze nie wiemy, jakie wyzwania przed nami postawią - mówi wiceprezydent Turzański.


  *Waloryzacja rent i emerytur 2015 PODWYŻKA NIE DLA WSZYSTKICH JEDNAKOWA
  *16-letni Wojtek z Piekar zmarł na lekcji WF. Szok w szkole ZDJĘCIA
  *Zielony jęczmień na odchudzanie? Tak! To działa. Właśnie zielony jęczmień stosują gwiazdy TV
  *Koncert Linkin Park w Rybniku POZNAJ SZCZEGÓŁY + BILETY
  *Śląsk Plus - pierwsza rejestracja za darmo. Zobacz nowy interaktywny tygodnik o Śląsku

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama