Puchar Polski: Podbeskidzie - Piast 1:0. Latal na trybunach...

Puchar Polski: Podbeskidzie - Piast 1:0. Latal na trybunach [RELACJA, ZDJĘCIA]

TOK

Puchar Polski: Podbeskidzie - Piast
    1/11

Puchar Polski: Podbeskidzie - Piast ©Łukasz Klimaniec/Dziennik Zachodni

W meczu rewanżowym 1/4 finału Pucharu Polski Podbeskidzie wygrało z Piastem Gliwice 1:0 po bramce z rzutu wolnego Dariusza Kołodzieja (45+4). W pierwszym spotkaniu Górale wygrali w Gliwicach 2:1 i awansowali do półfinału, w którym zagrają z Legią Warszawa.
    W meczu rewanżowym ćwierćfinału Pucharu Polski Podbeskidzie wygrało z Piastem 1:0 i o finał zagra z Legią Warszawa.
    W środę pracę w gliwickim klubie stracił trener Angel Perez Garcia. Jego następcę Piast ma zamiar przedstawić jutro. Będzie to Czech Radoslav Latal, który ostatnio prowadził MFK Koszyce, a w 1996 roku, jako piłkarz reprezentacji, zdobył wicemistrzostwo Europy. Latal pojawił się na pucharowym spotkaniu w Bielsku-Białej. Zespół z Gliwic poprowadzili asystenci Garcii – Krzysztof Szumski i Bogdan Wilk.

– Oczywiście, że jest to niekomfortowa sytuacja, kiedy na dzień przed meczem okazuje się, że mamy poprowadzić zespół. Od tego jednak jesteśmy w klubie trenerami, żeby sobie radzić z takimi sytuacjami – stwierdził przed meczem Krzysztof Szumski w Polsacie Sport.

W bramce Piasta stanął wracający po kontuzji Jakub Szumski, który ostatni raz bronił w meczu rezerw, we wrześniu ubiegłego roku, a w pierwszej drużynie prawie rok temu.

Bielszczanie po wygranej na wyjeździe 2:1 byli faworytem rewanżu, na dodatek w półfinale czekają na nich dwie premie – sportowa, czyli gra z mistrzem Polski Legią Warszawa oraz finansowa, bo prezes Wojciech Borecki za awans obiecał dodatkowe pieniądze.

Bramkarz gości został zatrudniony już w pierwszej akcji Górali, kiedy odbił piłkę po groźnym strzale Bartosza Śpiączki. W 11. minucie Szumski wyskakując do piłki „zdemolował” własnego obrońcę Csabę Horvatha, który potrzebował medycznej pomocy. Chwilę wcześniej w polu karnym Podbeskidzia po starciu z Tomaszem Górkiewiczem padł Sasa Żivec. Gliwiczanie domagali się rzutu karnego, ale sędzia (słusznie) nie wskazał na 11 metr.

Piast miał przewagę, dążył do zdobycia bramki i w 26. minucie mógł objąć prowadzenie. Richard Zajac poradził sobie jednak ze strzałem Konstantina Vassiljeva, a obrońcy zablokowali dobitkę Żiveca.

W 37. minucie szansę na gola miało Podbeskidzie. Śpiączka wygrał walkę o górną piłkę z Carlesem Martinezem i miał przed sobą już tylko puste pole karne oraz Szumskiego. Napastnik Górali tak długo się zbierał, że zdążyli wrócić obrońcy i świetną okazję diabli wzięli.

Gospodarze schodzili jednak do szatni z bramkową zaliczką. W doliczonym czasie z wolnego z 20 metrów lewą nogą przymierzył Dariusz Kołodziej. Piłka przeleciała nad murem i zaskoczyła Szumskiego.

– Najważniejsze, że wpadło do siatki i mamy prowadzenie – mówił w przerwie grający z kapitańską opaską Kołodziej. – Nasza gra nie wygląda najlepiej. Można było się spodziewać, że mecz będzie tak wyglądał i Piast będzie starał się strzelić i odrabiać straty. Ta bramka da nam więcej spokoju.

Kołodziej powinien zapewnić pełny spokój Góralom w 51. minucie, ale przegrał pojedynek z Szumskim. Dziesięć minut później Zajaca uratowała poprzeczka, kiedy piłkę wybijał głową Kristian Kolcak naciskany przez Kornela Osyrę.

Od 70. minuty gospodarze grali w osłabieniu, bo czerwoną kartkę, po drugiej żółtej, dostał Frank Adu Kwame. Piast atakował, ale bez efektu, bo świetnie spisywał się bramkarz Górali

1/2 finału Pucharu Polski
    Pary półfinałowe: Podbeskidzie Bielsko-Biała – Legia Warszawa, Błękitni Stargard Szczeciński – Lech Poznań. Terminy meczów: 1 i 8 kwietnia.Finał: 2 maja (Stadion Narodowy w Warszawie)