Strajk w JSW: Policja strzeliła mi w głowę. I mówi, że...

    Strajk w JSW: Policja strzeliła mi w głowę. I mówi, że miałem pecha

    Katarzyna Spyrka

    Dziennik Zachodni Plus

    Aktualizacja:

    Dziennik Zachodni Plus

    Pan Marcin porusza się o kulach. Miał obrzęk mózgu i pęknięcie czaszki. Uważa, że policja nie powinna była strzelać w głowę
    1/10
    przejdź do galerii

    Pan Marcin porusza się o kulach. Miał obrzęk mózgu i pęknięcie czaszki. Uważa, że policja nie powinna była strzelać w głowę ©Katarzyna Spyrka/Dziennik Zachodni

    Strajk w JSW miał kilka dramatycznych momentów. Przed siedzibą JSW doszło do zamieszek. 35-letni Marcin Gralak został ciężko ranny podczas zamieszek pod Jastrzębską Spółką Węglową. Teraz chce iść do sądu. Przeciw policji.
    Po 24 dniach pobytu w szpitalu, do domu wrócił Marcin Gralak, 35-letni górnik z Zofiówki, który został najciężej ranny podczas starć z policją pod siedzibą Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Do starć doszło w lutym. Został on postrzelony z broni gładko-lufowej w głowę. Miał obrażenia czaszki, obrzęk mózgu i złamaną nogę. Do tej pory nie zabierał głosu w mediach, ale teraz zamierza walczyć o zadośćuczynienie.

    Nie wie, kiedy padł strzał. Przyszedł popatrzeć

    Marcin Gralak z przerażeniem wspomina wydarzenia sprzed miesiąca. - Przeżyłem koszmar, choć nic złego nie zrobiłem - mówi. - Nie chciałem nic mówić, bo bałem się, że moja sytuacja się jeszcze pogorszy, ale teraz wiem, że muszę zabrać głos.
    Śledztwo w sprawie przekroczenia uprawnień przez policjantów dopiero się rozpoczęło, a już usłyszałem o tym, że prokurator, która sprawę prowadzi, nie widzi tutaj winy policjantów. Z takim nastawieniem prokuratora nie widzę szans, żeby sprawa została rzetelnie wyjaśniona - powiedział nam pan Marcin, który z innymi poszkodowanymi przygotowuje skargę.
    Młody górnik nie rozumie, dlaczego został postrzelony w głowę. Pod siedzibą JSW zjawił się przypadkowo.



    - Przyjechałem zobaczyć, co się dzieje. Chwilę porozmawiałem z bratem, który był w tłumie górników. Wyciągnąłem telefon i chciałem nakręcić filmik. Nie wiem, w którym momencie poczułem strzał w głowę i upadłem tak niefortunnie, że złamałem nogę - relacjonuje pan Marcin. Żadnych ostrzegawczych komunikatów nie słyszał. - Choć byłem ranny, policja nie pozwoliła karetce wjechać w tłum, żeby mnie zabrali. Dopiero po kilkudziesięciu minutach wezwano pogotowie, które stało za budynkiem spółki, i pojechałem do szpitala, a tam okazało się, że mam obrzęk mózgu, pęknięcie czaszki i to cud, że kula nie trafiła parę centymetrów dalej, bo mógłbym nie przeżyć - mówi wstrząśnięty górnik.
    1 3 »

    Czytaj także

      Komentarze (77)

      Dodajesz komentarz jako: Gość

      Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

      Liczba znaków do wpisania:

      zaloguj się

      Autor komentarza nie dodał zdjęcia
      religijny graniczący niejednokrotnie z hiPOkryzją=POLACTFO 777

      Uważali siebie za wybranych, innych traktowali z wyższością, nazywając ich "am-haarec" "motłoch". (gość)

      Zgłoś naruszenie treści / 2

      Faryzeusze, (z hebrajskiego "oddzieleni"), żydowskie stronnictwo religijno-polityczne, które istniało w Judei od połowy II w. p.n.e. do 70 n.e. Rekrutowali się przede wszystkim z warstw średnich i...rozwiń całość

      Faryzeusze, (z hebrajskiego "oddzieleni"), żydowskie stronnictwo religijno-polityczne, które istniało w Judei od połowy II w. p.n.e. do 70 n.e. Rekrutowali się przede wszystkim z warstw średnich i niższych. Stali w opozycji do arystokratycznych saduceuszy.

      Przeciwni byli jakiejkolwiek hellenizacji kraju, ortodoksyjne stanowisko w sprawach religijnych (akceptowanie prócz Tory tradycji - Talmudu). Zwolennicy teokracji i przyjścia na świat Mesjasza. Reprezentowali skrajny formalizm religijny graniczący niejednokrotnie z hipokryzją. Zapoczątkowali nowe formy liturgiczne: zbiorowe modlitwy i czytanie Biblii w synagogach. Uważali siebie za wybranych, innych traktowali z wyższością, nazywając ich "am-haarec" "motłoch". Faryzeusze byli poprzednikami judaizmu talmudycznego.zwiń

      Autor komentarza nie dodał zdjęcia
      Pechowiec

      ted (gość)

      Zgłoś naruszenie treści / 2

      Może się schyliłeś w momencie jak policja strzelała .

      Autor komentarza nie dodał zdjęcia
      Po wcześniejszym, maksymalnym obciążeniu kosztów ich wydobycia daninami publiczno-prawnymi.

      Po wcześniejszym, maksymalnym obciążeniu kosztów ich wydobycia daninami publiczno-prawnymi. (gość)

      Zgłoś naruszenie treści / 2


      Taka jest metoda nadzoru nad wydobyciem bogactw naturalnych stosowana przez państwo.

      +11 / -1
      Autor komentarza nie dodał zdjęcia

      Wielkość ich wydobycia uzależniona jest od dotacji budżetowej....rozwiń całość


      Taka jest metoda nadzoru nad wydobyciem bogactw naturalnych stosowana przez państwo.

      +11 / -1
      Autor komentarza nie dodał zdjęcia

      Wielkość ich wydobycia uzależniona jest od dotacji budżetowej. (gość) • 11.03.15, 10:24:49

      Po wcześniejszym, maksymalnym obciążeniu kosztów ich wydobycia daninami publiczno-prawnymi.
      Adam z Zawiercia. (gość) • 10.03.15, 20:33:52

      Takie jest prawo złodzieja.! Kto zwróci należności? Wiadomo z praktyki NIKT tylko poszkodowany, po raz wtóry.! Ale wszelkiej maści spekulanci finansowi to potrafią. nie dość że są oszustami to jednak Polskie prawo dopuszcza by mogli składać pozwy do sądów na spokojnych ludzi. A owe sądy powtórnie gnębią już raz oszukanych obywateli, ponownie jakoby oszukali owych oszustów.! Prawo zezwala otwierać im firmy nowe nie rozliczając ich ze starych umów.Na zgłoszenie upadłości jako pretekst do zamknięcia tej
      bieżącej działalności.Nikogo nigdy nie obchodziło co z wierzycielami byłej firmy.! Ale za parę tygodni
      otwiera się kolejną i oszukuje kolejnych wierzycieli. Tak wygląda prawo w Polsce, podejmując się działalności nikt za to nie odpowiada i nie jest rozliczny ze swej działalności.! Złodziej chroni złodzieja
      a ty człowieku PŁACZ I PŁAĆ bo jak nie to sąd i komornik a na to nasza władza szeroko otwiera drzwi
      złodzieja bo sama jest złodziejska.!!! Podobnie ma się sprawa sądownictwa w Polsce gdzie pokrzywdzony nie ma racji a sam sąd jest stronniczy,gdzie człowiek jest narzędziem a pieniądz tylko towarem jako w banku podobnie widnieje.!!! zwiń

      Autor komentarza nie dodał zdjęcia
      miałes pecha

      marcin (gość)

      Zgłoś naruszenie treści / 1 / 5

      policja Ci mówi że miałes pecha i ma rację.nikt Ci w głowę nie celował.po prostu miałes pecha,raz na wozie raz na strajku, raz pod wozem.Takie zycie.


      Autor komentarza nie dodał zdjęcia
      taki

      mistrz (gość)

      Zgłoś naruszenie treści / 2

      taki momy klimat,juz 8 lot
      narod wybrał,a ile było głosow ze slonska[tego niywiym]
      oby nam,a was,,,,,,,,

      Autor komentarza nie dodał zdjęcia
      Ten rząd zdrajców musi odejść

      777 wychow uje ULICA i GETTA PLebsu FAWELI rufnie roZOOłorzonego BOGactfa elyty KOryta (gość)

      Zgłoś naruszenie treści / 3

      777 to misie POdobo . (gość) • 12.03.15, 18:26:27

      Ten rząd zdrajców musi odejść

      Już oceniłeś tę opinię. +2 / -4
      Autor komentarza nie dodał zdjęcia

      • 12.03.15, 15:33:55

      Najgorszy okres w...rozwiń całość

      777 to misie POdobo . (gość) • 12.03.15, 18:26:27

      Ten rząd zdrajców musi odejść

      Już oceniłeś tę opinię. +2 / -4
      Autor komentarza nie dodał zdjęcia

      • 12.03.15, 15:33:55

      Najgorszy okres w historii gospodarki Polski rozpoczął się w roku 1990, gdy został wprowadzony tzw. plan Balcerowicza-Sachsa. Okres ten trwa do dzisiaj i przez niektórych analityków został nazwany „rzezią polskiego przemysłu”. Zainteresowanych szczegółami odsyłam do bogatej literatury natomiast tutaj krótko powiem, że wpływy z prywatyzacji zakładów przemysłowych wyniosły w latach 1990 – 2010 około 120 mld złotych. Jak to się stało, że pomimo takiego zastrzyku gotówki, dług nie zmniejsza się, tylko ciągle zwiększa?

      W roku obecnym dług przekroczył już magiczną barierę biliona złotych i wynosił w dniu 10 lipca 2014 roku o godzinie 16-ej 1 053 098 300 000 złotych. Pobieżnie licząc, jest to na tę chwilę 350 miliardów dolarów, czyli sto razy więcej niż miała Islandia w roku 2000. Gdybyśmy byli krajem sto razy większym od Islandii to byłby to dług porównywalny. Ale przecież tak nie jest. Nie wiem jaka to jest wartość w stosunku do naszej gospodarki narodowej, nie wiem kto i kiedy to spłaci? Podejrzewam, że 75% tego długu to lichwiarskie odsetki nakładane nie tylko na dług ale także na narastające odsetki. Czyli odsetki od odsetek.Reszty dopełniła żywiołowa wyprzedaż strategicznych gałęzi przemysłu narodowego. Różnorakie lokalne przedsiębiorstwa poupadały. Oglądałem niedawno w Walimiu koło Wałbrzycha ruiny fabryki wyrobów włókienniczych. Kilka hektarów terenu i obraz jak po wojnie. Zapytałem napotkanego mieszkańca o tę dewastację. A on mi na to, że jest to „pomnik Balcerowicza”. Były tam duże zakłady dziewiarskie. W ramach gierkowskich kredytów za dewizy zakupiono tam nową maszynę do produkcji tkanin. Fabrykę następnie sprywatyzowano i sprzedano za symboliczne pieniądze. Nowy właściciel zdemontował maszyny, sprzedał je z zyskiem, a całą resztę zostawił na pastwę losu. Setki ludzi straciło pracę, a teren być może czeka na niemieckiego kupca, gdy upłyną terminy ochronne zabraniające sprzedaży polskich ziem w obce ręce. Takich przykładów „reformy” Balcerowicza znajdziemy w całej Polsce tysiące. Gdzie są pieniądze za wyprzedany majątek…? ̶ pytają emeryci i bezrobotni. zwiń

      Autor komentarza nie dodał zdjęcia
      No i policja ma rację!

      Ehe (gość)

      Zgłoś naruszenie treści / 5 / 5

      Miał facet pecha...


      Autor komentarza nie dodał zdjęcia
      @Ehe

      rebeliant (gość)

      Zgłoś naruszenie treści / 3

      Ty chyba nie myslisz,ze prokurator pozwoli skrzywdzic swojego handlagra!?

      Autor komentarza nie dodał zdjęcia
      no i rzond MO racja ZOOwsze BO JELITARNY bossKOfeeeUDALNY=eHE

      mioł pecha RZE BIYDOK A KARZDY POcyBUT CCCP i JUESEJ TO Polszczo essTABLIŚ MYNT (gość)

      Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1

      Co Polaków najbardziej boli?To taka nasza polska "murzyńskość". POliKOta.

      Zgadzasz się z opinią. +3 / 0
      Autor komentarza nie dodał zdjęcia

      MORZNA NIY WYBIYRAĆ ABO WYBRAĆ WARIATA MIKKI LIBER...rozwiń całość

      Co Polaków najbardziej boli?To taka nasza polska "murzyńskość". POliKOta.

      Zgadzasz się z opinią. +3 / 0
      Autor komentarza nie dodał zdjęcia

      MORZNA NIY WYBIYRAĆ ABO WYBRAĆ WARIATA MIKKI LIBER OSSZOŁOMA 777 (gość) • 30.08.14, 02:39:45

      Co Polaków najbardziej boli?

      Mścisław 05.11.13, 00:29

      że jesteście zmywakowym pośmiewiskiem świata, bohaterami dowcipów o głupkach od Odry przez Ren aż po Mozę, po Tamizę, ba, po Chicago, choć pewien zdziadziały pajac z Wadowic wam obiecywał, iż odrodzicie Europę. Ciężko wam przyznać, że jesteście zakompleksionym psychicznie chorym narodem (Szymborska) z zadupia Europy (Lem), który tworzy bezwartościowe społeczeństwo (C.L. Norwid) rządzone przez haniebne elity polityczne (Churchill), bo jesteście narodem... idiotów (Piłsudski). Jedyne co potraficie to się bezmyślnie modlić, oburzać i pyszczyć, a i to tylko anonimowo, bo już po ulicach popierdalacie pod murem z spuszczonymi pokornie łbami... no chyba że jesteście po polsku nachlani - wtedy się czołgacie. Nie chcecie słyszeć prawdy o sobie ale ja wam zaprezentuję słowami Piotra Tymochowicza; "I powiedzmy sobie szczerze. Chujowe jest to społeczeństwo. Polacy mają w d**** wszystko. Ludzie w całej masie są dość debilowaci. I jeżeli chcemy oddziaływać na masy, musimy dokładnie znać psychikę debila".
      odpowiedzi (1)
      skomentuj
      pięknie ujęte.

      Zgadzasz się z opinią. +1 / 0
      Autor komentarza nie dodał zdjęcia

      po polsku. (gość) • 30.08.14, 06:16:01

      przez Polaka.

      hehe . 777. Ś MIeYCH ŚWIATA SKIEROWANY NA PÓLACKI WAR hoł LAND.

      odpowiedzi (1)
      skomentuj
      polok sie staro ale ino wtedy jak

      Zgadzasz się z opinią. +2 / 0
      Autor komentarza nie dodał zdjęcia

      mo na tym (gość) • 01.03.15, 21:31:52

      zarobek= morze drugiego zrobic w uja po polacku.ppolackie państwo to uj rzić i berg kupa histe ryja zmyślono stało propaganda i wyszczekany afi pysk z ozorym narotowym w afim galercie i miliony poSStych frazesuf i tysionce gold ramzesuf co wyrzy nirz buk oligarchoAFOanarchia a PRAWA NIYMA a ZASADY STALE ZMIYNNE Do TYCH Z DOŁU A STAŁE do tych z wiyrchu bo ich POra procynt.=MYNTNO WODA AFY BAWI I SIE WE NI PLawi. zwiń

      Autor komentarza nie dodał zdjęcia
      Zjodziej gardzi okradzionym, to nic nowego.

      Wez sobie tabletki na depresje (gość)

      Zgłoś naruszenie treści / 5 / 3

      Zjodziej gardzi okradzionym, to nic nowego.

      Nowe badanie dla młodych polskich naukowców. +26 / -5 Autor komentarza nie dodał zdjęcia
      Jorg (gość) • 28.02.14, 11:47:43

      Kto w Europie lubi Polaków?...rozwiń całość

      Zjodziej gardzi okradzionym, to nic nowego.

      Nowe badanie dla młodych polskich naukowców. +26 / -5 Autor komentarza nie dodał zdjęcia
      Jorg (gość) • 28.02.14, 11:47:43

      Kto w Europie lubi Polaków? Nikt, no może teraz Ukraińcy, ale jak przyjdzie do dzielenia się unijną kasą z Ukrainą, to przejrzą na oczy.
      Ja za granicą jednak wolę być Ślonzokiem, niż być zaliczany do kultury reprezentowanej przez wybrańca Narodu pijanego posła PE, awanturującego się na lotnisku (sam potwierdził wypicie dwóch "szczeniaczkow").
      Dlatego nie dziwi fakt, że tak wielu Polaków za granicą nie przyznaje się do swych korzeni, wstydzą się sami siebie?777.zwiń

      Autor komentarza nie dodał zdjęcia
      chce żyć w lepszym kraju ale się nie da buntownik (gość) • 02.10.14

      777 (gość)

      Zgłoś naruszenie treści / 5 / 4

      Najczęściej pyszczą ci co najwięcej wiedzą o górnictwie czyli Ci co nigdy nie robili na dole albo zazdroszczą albo po dniu przyjęcia do miesiąca czasu się zwolnili ... a najlepsze teksty to że...rozwiń całość

      Najczęściej pyszczą ci co najwięcej wiedzą o górnictwie czyli Ci co nigdy nie robili na dole albo zazdroszczą albo po dniu przyjęcia do miesiąca czasu się zwolnili ... a najlepsze teksty to że zarabiają bóg wie ile bo wrzucą wszystkich do jednego wora z nadsztygarami, kierownikami robót czyli z tymi którzy zarabiają najwięcej ... ciekawe jak poradzi sobie państwo z kiedy zabraknie im 6mld zł które są odprowadzane z górnictwa, czemu węgiel jest drogi bo państwo narzuciło wysokie podatki na węgiel i akcyzy itp tak jak zrobiło to z paliwem, jak już nie będzie miało z czego brać to weźmie nam wszystkim, będziemy Polacy robić za paczkę ryżu. Rząd mydli nam wszystkim oczy, najlepiej jest skłócić ludzi przeciwko sobie i podać fakty które są NIEPRAWDĄ taka gra w pokera, polakom się nic nie opłaca ale za to czechom czy innym np; rusom wszystko, za chwilę będziemy uzależnieni od innych bo nasz rząd wszystko sprzeda od majtek po NAS. Jak zniszczyć Polskę ? DAĆ JEJ WŁADZĘ SAMA SIĘ ZNISZCZY. SENAT jest nie potrzebny tyle kasy się marnuje, a ty my ich utrzymujemy. Rząd się nami bawi oni nie muszą się martwić co będziemy jeść, za co będziemy żyć oni mają wszystko dzięki nam !!! To my powinniśmy wszyscy walczyć o prawdę, o godne życie w tym kraju i zjednoczyć się, a nie dzielić w jedności siła, jak damy sobą pomiatać i manipulować to wszyscy skończymy w biedzie bo tu się nic nie będzie opłacać, pamiętajcie na sprzedaży zakładów pracy zyskują tylko dyrektorzy, rząd wszystko jest robione po coś i pod jakimś głupim pretekstem bo jak zawsze wszystko jest nie rentowne lub nie opłacalne(huty, stocznie, koleje, górnictwo itp) gdzie inni czerpią zyski ... bylibyśmy największym sprzedawcą zasobów naturalnych oraz innych materiałów gdyby nasz rząd umiał to wykorzystać a nie się uzależniać od kogoś np rusów .... którzy są wstanie nas zniszczyć, kiedyś wszyscy mieli wszystko i dawali rade były stocznie produkowaliśmy i kasa była, koleje miały ośrodki wczasowe, złe zarządzanie doprowadza do nieopłacalności .777.
      zwiń


      Autor komentarza nie dodał zdjęcia
      .

      . (gość)

      Zgłoś naruszenie treści / 5 / 5

      Wez sobie tabletki na depresje


      Autor komentarza nie dodał zdjęcia
      ,,

      JA (gość)

      Zgłoś naruszenie treści / 2 / 6

      A ty na głowę,szkoda że nie ma tabletek na rozum.

      Autor komentarza nie dodał zdjęcia
      Ratuj Polskę. Dołącz do nas.Rzeźnicy z ZOMO PO-PSL czyją się całkowicie bezkarni, jak za najgorszej

      Biedaki w całej Polsce was nikt czuć nie może i tyle.=Rzeźnicy z ZOMO PO-PSL czyją się całkowicie be (gość)

      Zgłoś naruszenie treści / 4 / 6

      Patrzymy z trwogą na 25-letnie rządy oszustów i złodziei, rządy, które wygnały z Polski miliony młodych ludzi, które zlikwidowały całe gałęzie przemysłu, zdewastowały polskie wojsko, polską naukę,...rozwiń całość

      Patrzymy z trwogą na 25-letnie rządy oszustów i złodziei, rządy, które wygnały z Polski miliony młodych ludzi, które zlikwidowały całe gałęzie przemysłu, zdewastowały polskie wojsko, polską naukę, kulturę, deprawują nasze dzieci.
      Rządy, które fałszują polską historię i uczestniczą w antypolskiej nagonce. Rządy, które obecnie, w ukryciu przed nami, próbują sprzedać polskie lasy, polską ziemię, a całe obszary polskich spraw wyłączyły z dyskusji publicznej, przy milczącej zgodzie opozycji, która robi wrażenie zadowolonej z siebie.

      Już strzelają do polskich górników, tylko dlatego że Ci ośmielili się bronić swoich miejsc pracy – naszego polskiego bogactwa.
      Nie czekaj aż zaczną strzelać do ciebie.
      Być może to już ostatnia szansa na pokojową, demokratyczną zmianę.
      Wołam o Pospolite Ruszenie.
      Ratuj Polskę. Dołącz do nas.zwiń

      Autor komentarza nie dodał zdjęcia
      STRAJK

      ktos (gość)

      Zgłoś naruszenie treści / 12 / 12

      Witam. Jak zwykle górnicy niewinni.. Bezbronni wszyscy tylko przyszli popatrzeć. To Policja rzucała kamieniami w siedzibę JSW. To Policja sama w siebie rzucała kamieniami. Postawcie się na miejscu...rozwiń całość

      Witam. Jak zwykle górnicy niewinni.. Bezbronni wszyscy tylko przyszli popatrzeć. To Policja rzucała kamieniami w siedzibę JSW. To Policja sama w siebie rzucała kamieniami. Postawcie się na miejscu Policji w takiej sytuacji. Co robicie ? Lecą w was kamienie , nakrętki, śruby, pręty. Jest was kilkukrotnie mniej niż niewinnych górników. Żaden inny środek przymusu bezpośredniego nie działa więc używa się tzw. Mossberga. Ale jak to zwykle bywa zawsze dostają gumową kulą Ci co nic nie robią. Jestem za podwyżką dla górników i jeszcze piętnastą premię im wypłacić. Biedaki w całej Polsce was nikt czuć nie może i tyle. Nie jestem ani za Policją ale już napewno nie za górnikami zwiń


      Autor komentarza nie dodał zdjęcia
      W modlitwie zasadniczo nie ma nic złego...Oto modlitwa Polaka"

      Gdy wieczorne zgasną zorze,=KTOŚŚ (gość)

      Zgłoś naruszenie treści / 4 / 3

      W modlitwie zasadniczo nie ma nic złego...Oto modlitwa Polaka"

      +10 / -9
      Autor komentarza nie dodał zdjęcia

      Katowiczanin-Ślonzok (gość) • 06.03.15, 13:05:20

      "Gdy wieczorne zgasną zorze,
      Zanim...rozwiń całość

      W modlitwie zasadniczo nie ma nic złego...Oto modlitwa Polaka"

      +10 / -9
      Autor komentarza nie dodał zdjęcia

      Katowiczanin-Ślonzok (gość) • 06.03.15, 13:05:20

      "Gdy wieczorne zgasną zorze,
      Zanim głowę do snu złożę,
      Modlitwę moją zanoszę
      Bogu Ojcu i Synowi:
      "Dopierdolcie sąsiadowi!
      Dla siebie o nic nie wnoszę,
      Tylko mu dosrajcie proszę."

      Kto ja jestem? Polak mały
      Mały, zawistny i podły.
      Jaki znak mój? Krwawe gały.
      Oto wznoszę swoje modły
      Do Boga, Marii i Syna:
      "Zniszczcie tego skurwysyna
      Mego brata, sąsiada,
      Tego wroga, tego gada."

      "Żeby mu okradli garaż,
      Żeby go zdradzała stara,
      Żeby mu spalili sklep,
      Żeby dostał cegłą w łeb,
      Żeby mu się córka z czarnym
      I w ogóle żeby miał marnie,
      Żeby miał AIDS-a i raka."
      Oto modlitwa Polaka".zwiń