Ważne
  Po zamachu w Tunezji. Znalazł się jeden z zaginionych...

  Po zamachu w Tunezji. Znalazł się jeden z zaginionych Polaków [WIDEO]

  AIP

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Po zamachu w Tunezji. Znalazł się jeden z zaginionych Polaków [WIDEO]

  ©AIP

  W czwartek wieczorem polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych podało, że znaleziono jednego z dwóch zaginionych Polaków w ataku terrorystycznym na Muzeum Bardo w Tunisie. Nadal trwają poszukiwania jednego polskiego turysty. Łącznie w środę w Tunisie zginęło dwóch obywateli Polski, dziesięcioro jest rannych.
  Po zamachu w Tunezji. Znalazł się jeden z zaginionych Polaków [WIDEO]

  ©AIP

  Ranni Polacy przebywają obecnie w dwóch szpitalach. Jak informowano, 3 osoby przeszły operacje. Pozostałe mają głównie rany postrzałowe, czy ortopedyczne. Powoli dochodzą do zdrowia. Łącznie w zamachu zginęły 23 osoby, w tym 20 zagranicznych turystów. Liczba Polaków, którzy zginęli w zamachu, długo była niepewna. Wcześniej premier Tunezji Habib Essid poinformował agencje informacyjne, że w ataku terrorystycznym, do którego przyznało się tzw.
  Państwo Islamskie, zginęło 21 osób, w tym 17 turystów zagranicznych, 2 Tunezyjczyków i 2 sprawców. 44 osoby zostały ranne. Wśród ofiar śmiertelnych według niego mia być jedna osoba z Polski. W środę agencja Reutersa informowała, że w strzelaninie, w budynku muzeum Bardo w Tunisie zginęło co najmniej osiem osób. Wśród zabitych miało być czworo Polaków – podawało polskie MSZ. W “Faktach po Faktach” marszałek Sejmu Radosław Sikorski powiedział następnie, że według niepotwierdzonych informacji, w Tunisie zginęło najprawdopodobniej siedmiu polskich obywateli. Rzecznik MSZ Marcin Wojciechowski w programie “Świat” w TVN24 poinformował jednak, że nie może jeszcze potwierdzić liczby ofiar podanej przez marszałka. Podanie niepotwierdzonych danych przez Sikorskiego wywołało krytykę polityków i opinii publicznej.

  W Tunezji przebywało 182 turystów biura Itaka i 62 turystów z biura Sun&Fun.; W czwartek wysłano samoloty czarterowe, które miały przetransportować turystów do kraju. Prezydent Bronisław Komorowski rozmawiał o zamachu z prezydentem Tunezji. – Złożyliśmy sobie nawzajem wyrazy solidarności w obliczu nieszczęścia. Prezydent Tunezji zapewnił mnie o nieustającym wsparciu dla ofiar i odwiedził polskich rannych w szpitalu – mówił prezydent po spotkaniu w Belwederze. To właśnie podczas posiedzenia z szefową rządu Ewą Kopacz prezydent podjął decyzję o wysłaniu do Tunezji polskich lekarzy i pracowników MSZ. – Trzeba być realistą, Tunezja nie jest Szwajcarią, gdzie wszystko chodzi jak w zegarku. Tamtejsze władze mają kłopoty z policzeniem ofiar. Polskie władze pomagają, ale nie mogą nic więcej zrobić. To niełatwy sprawdzian, bo Tunezja znalazła się po raz pierwszy w takiej sytuacji – mówił prezydent w wywiadzie dla Polskiego Radia. W czwartek po naradzie dotyczącej bezpieczeństwa antyterrorystycznego Bronisław Komorowski dodał, że Polska ma do czynienia ze ,,zjawiskiem boleśnie kryzysowym”. Do ataku terrorystycznego w Tunezji na słynne Muzeum Narodowe Bardo przyznali się dżihadyści z Państwa Islamskiego (ISIS). Umieścili oni w internecie nagranie, w którym wzięli pełną odpowiedzialność za masakrę.
  *Waloryzacja rent i emerytur 2015 PODWYŻKA NIE DLA WSZYSTKICH JEDNAKOWA
  *16-letni Wojtek z Piekar zmarł na lekcji WF. Szok w szkole ZDJĘCIA
  *Zielony jęczmień na odchudzanie? Tak! To działa. Właśnie zielony jęczmień stosują gwiazdy TV
  *Koncert Linkin Park w Rybniku POZNAJ SZCZEGÓŁY + BILETY
  *Śląsk Plus - pierwsza rejestracja za darmo. Zobacz nowy interaktywny tygodnik o Śląsku

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama