Brak zgody na Stowarzyszenie Ślązaków to odbieranie praw...

  Brak zgody na Stowarzyszenie Ślązaków to odbieranie praw człowieka

  Aga

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Marek Plura jest gorącym zwolennikiem i członkiem Stowarzyszenia Osób Narodowości Śląskiej
  1/5
  przejdź do galerii

  Marek Plura jest gorącym zwolennikiem i członkiem Stowarzyszenia Osób Narodowości Śląskiej ©Marzena Bugala/Dziennik Zachodni

  Jeśli ktoś miał nadzieję, że jakieś strachy na Lachy rodem z Berezy Kartuskiej złamią serce Hanysa, to grubo się mylił - pisze europoseł Marek Plura przed zjazdem Stowarzyszenie Osób Narodowości Śląskiej.
  Zjazd Stowarzyszenie Osób Narodowości Śląskiej już w sobotę w Katowicach.

  W sobotę 21 marca o godz. 10.30 w tzw. Oku Miasta, przy katowickim Spodku odbędzie się Walne Zebranie Delegatów Stowarzyszenia Osób Narodowości Śląskiej, chociaż postanowieniem Sądu Rejonowego w Opolu w dniu 9 stycznia 2015 roku wykreślono go z Krajowego Rejestru Sądowego.

  - SONŚ był, je a bydzie! Nasza organizacja wciąż bez przeszkód działa legalnie i – co najważniejsze – prężnie.
  Wybieramy nowy zarząd, przyjmujemy nowych członków, ustanawiamy nową nagrodę EPHORINUS dla osób promujących naszą śląska tożsamość. Jeśli ktoś miał nadzieję, że jakieś strachy na Lachy rodem z Berezy Kartuskiej złamią serce Hanysa, to grubo się mylił - oznajmił europoseł PO Marek Plura.

  SONŚ może działać, bo pod względem prawnym toczy się proces odwoławczy.

  - Pod względem społecznym na Górnym Śląsku toczy się proces obudzenia świadomości etnicznej Ślązaków i nie zatrzyma go żaden wyrok sądowy. O tej Śląskiej Wiośnie chcemy powiedzieć światu, dlatego spotykamy się 21 marca, nie zalęknieni, nie gdzieś w ukryciu, ale dumni i radośni naszą tożsamością, zjednoczeni pod pomnikiem Śląskich Powstańców, gotowi bronić swoich praw – odbieranych nam praw człowieka, bronić przez pozytywne działania - stwierdził eurposeł, działacz SONŚ.


  *Waloryzacja rent i emerytur 2015 PODWYŻKA NIE DLA WSZYSTKICH JEDNAKOWA
  *16-letni Wojtek z Piekar zmarł na lekcji WF. Szok w szkole ZDJĘCIA
  *Zielony jęczmień na odchudzanie? Tak! To działa. Właśnie zielony jęczmień stosują gwiazdy TV
  *Koncert Linkin Park w Rybniku POZNAJ SZCZEGÓŁY + BILETY
  *Śląsk Plus - pierwsza rejestracja za darmo. Zobacz nowy interaktywny tygodnik o Śląsku

  Czytaj także

   Komentarze (92)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Dlatego trzeba Raśtamanom nie odpuszczać

   artjomka (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 7

   Jak Kuba Bogu tak.....

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Sztajger, szla sie urwała! A byli tam ludzie? Niy ino gorole.

   Polonium. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 7

   Ten dowcip możemy często przeczytać na forum Dziennika Zach. On pokazuje co o gorolach myślą prawdziwi Ślązacy. Teraz ci sami prawdziwi Ślązacy domagają się praw człowieka. Co za paradoks.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   @Polonium.

   Tyn istny. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   Nie ma skutku bez przyczyny.
   A przypomnij sobie kabaretowy skecz -- kto prosił Ruskie .

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Brak zgody na Stowarzyszenie Ślązaków to odbieranie praw człowieka

   Stały 59

   Zgłoś naruszenie treści / 8 / 3

   Nie uznawanie naszych śląskich dążeń to godzenie w podstawy demokracji i nie uznawanie podstawowych
   praw obywatelskich.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   NARODOFE niymce NSDEAP śmiejom śie ze ŚLONZOKA

   EGODEBILOCYNTROAFIZM.777 resserwat onrafi do ŚLONSKA co niy jes SSatrapi (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 4


   heretyk z polskigo haSSiOKa onR

   +5 / -1
   Autor komentarza nie dodał zdjęcia

   NARODOFE niymce NSDEAP śmiejom śie ze ŚLONZOKA (gość) • 20.03.15, 18:47:11

   BO MYŚLOM że To PO LACKO AFA KAj TU...rozwiń całość


   heretyk z polskigo haSSiOKa onR

   +5 / -1
   Autor komentarza nie dodał zdjęcia

   NARODOFE niymce NSDEAP śmiejom śie ze ŚLONZOKA (gość) • 20.03.15, 18:47:11

   BO MYŚLOM że To PO LACKO AFA KAj TU MIYJSCE Do ŚLONSKA i ŚLONZOKA ABO W FAMILOKACH ROBOTNIKA NIYMIEC ABO W ZIYMIANKACH POLACTWA WSIO KUF LEPIANEK CA RAT U RUSI SOSNOFSZCZYZNY WSZA WSKI.? PO pSSl 0nR. MEGALODUPOMANIA EGODEBILOCYNTROAFIZM.777. zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Odmowa uznania istnienia Yeti to łamanie praw człowieka!

   GLIWICZANIN (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 18

   Yeti istnieją naprawdę i prężnie działają, hahahahaha

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   tysz profda za B. Wielinski Gazeta W.

   Francik Buła (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 3

   Ten Miś nie ma tao

   Janosch znany jest z tego, że nie znosi dziennikarzy. Już samo zaciągnięcie go przed kamerę to wielki sukces, ale nawet wówczas nie ma gwarancji, że będzie współpracować....rozwiń całość

   Ten Miś nie ma tao

   Janosch znany jest z tego, że nie znosi dziennikarzy. Już samo zaciągnięcie go przed kamerę to wielki sukces, ale nawet wówczas nie ma gwarancji, że będzie współpracować. Widziałem go kilka razy w wielkich telewizyjnych talk-show. Dziennikarz z powagą zadawał mu górnolotne pytania o sens życia. A Janosch kpiąco omijał temat. Porządnego wywiadu o jego życiu nie tylko na Śląsku nie znalazłem w żadnej niemieckiej gazecie. Nawet dziennikarz "Spiegla", który w 1993 r. chodził z nim po zabrzańskich starych śmieciach, nie wyciągnął z niego niczego poza żalem, że na Ciupkaweg (dziś to ulica Piekarska) nie czuć dawnej mieszanki zapachów: kapusty, machorki i wychodka.

   Natomiast autorce "Heretyka z Familoka" udało się o wiele więcej. Najpierw z Janoschem przez kilka lat wymieniała maile. On podpisywał się "Herr Jott" albo "Jotek", a listy adresował do "zakochanej Angeluszki". Po 75 latach spędzonych poza Śląskiem Janosch pamięta pojedyncze polskie słowa. Dzięki tej korespondencji Angeli Bajorek udało się jak nikomu wcześniej poznać szczegóły Janoschowej biografii. Historię pisarza autorka spisuje po bożemu, chronologicznie, ale wplata w nią mnóstwo dygresji. Czytelnikowi spoza Śląska trzeba to i owo wytłumaczyć (choć i współczesnego Ślązaka nikt nie uczył w szkole, że w zabrzańskim hotelu Admiralspalast - w Polsce został doprowadzony do ruiny - przed wojną spotykała się śmietanka towarzyska).

   Bajorek przyznaje, że jest szczęściarą z racji nawiązania bliskiego kontaktu z Janoschem. Coś o tym wiem. 10 lat temu jeździłem z Janoschem mikrobusem po Śląsku. Rozmawialiśmy o naszym heimacie, o jego dziadkach z Ciupkaweg, o płynącej w pobliżu śmierdzącej Czerniawce, o przemytnikach, którzy szmuglowali do znajdującej się na jej drugim brzegu Polski kamienie do zapalniczek. Janosch cierpliwie odpowiadał na moje pytania: o doświadczenia dziadka pamiętającego XIX w., o zapach machorki, o kanapę z Zabrza, którą podobno ma na Teneryfie (Janosch zaprzeczył - z Zabrza została mu tylko chusteczka do nosa, którą zresztą już gdzieś zgubił), o to, jak wyglądali krasnoarmiejcy, których widział w 1945 r. (wspominał dwóch oślepionych żołnierzy wlokących się wzdłuż torów tramwajowych). Janosch - wówczas już siwowłosy pan ubrany w czerwoną koszulę - sypał anegdotami. Mówił, że od dłuższego czasu zarabia na życie dzięki temu, co pamięta: - Wystarczy, że to tylko spiszę. Dlatego nie jestem żadnym pisarzem, co najwyżej kopistą. Gdy pytałem go o miejsca, które odwiedził w Zabrzu, wspomniał płot, pod którym zawsze sikał, kiedy wracał ze szkoły. 10 lat temu zrobił to samo.

   Ale gdy dziennikarze pytali go o sens życia, o ukryte znaczenie, "tao" jego bajek, prychał. Z Gliwic pojechałem z nim do Krakowa. Pogonił czekających tam dziennikarzy.

   Janosch: gdyby nie Hitler i Stalin, byłby dziś śląskim górnikiem na emeryturze. "Mądrości spod familoka"

   Wcześniej wręczył mi pendrive ze swoimi niepublikowanymi rysunkami, opowiadaniami i fragmentami autobiografii. Ten materiał drukowaliśmy w katowickiej "Wyborczej" przez pół roku. Też byłem szczęściarzem. Tyle że zabrakło mi odwagi Angeli Bajorek. Ta dzielna germanistka bowiem wybrała się do Janoscha na Teneryfę. Ja, znając temperament pisarza, bałbym się, że za taką bezczelność wyrzuci mnie za drzwi.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   tys profda

   Francik Buła (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 6


   Drogie dzieci, nie pijcie za dużo wódki

   Czy spokojny świat, który stworzył w bajkach i dzięki któremu zdobył taką sławę, to miejsce, dokąd uciekał przed wspomnieniami z dzieciństwa? Tego typu...rozwiń całość


   Drogie dzieci, nie pijcie za dużo wódki

   Czy spokojny świat, który stworzył w bajkach i dzięki któremu zdobył taką sławę, to miejsce, dokąd uciekał przed wspomnieniami z dzieciństwa? Tego typu pytania Janosch zawsze zbywał.

   Proste rysunki, którymi ozdabia bajki, wyglądają jak jego przekorna odpowiedź na wszechobecne na ówczesnym Górnym Śląsku przemysłowe dym i kurz. Sielankowa fabuła, w której złe uczynki złośliwych postaci ostatecznie zawsze bilansowane są jakimś dobrem, to odpowiedź na gwałtowność czasów, w jakich dorastał. Jednak to, że swoimi bohaterami uczynił zwierzęta, zwykle Misia i Tygryska, nie wynikało z mizantropii nabytej w wyniku złych doświadczeń z bliźnimi. Przecież opowieści Janoscha to pochwała przyjaźni i humanizmu.

   W bajkach można też się doczytać wielu śląskich mądrości, które omy, czyli babcie, przekazywały wnukom. Ślązacy to naród pokorny, niektórzy mówią tam: dupowaty, więc babcie uczyły, by się nie wywyższać i nie mierzyć zbyt daleko. Bo miejsce człowieka jest tam, gdzie się urodził - w przypadku Janoscha w familoku nad rzeką Czerniawką. Bo w życiu liczą się tylko rzeczy proste, przyjaciele i zdrowie. Bogactwo zaś, tak jak wielka wiedza, szczęścia nie dają. To prawdy uniwersalne i dlatego po Janoscha chętnie sięgają nawet Japończycy.

   Zresztą Janosch ciągle trochę myśli jak chłopiec spod familoka. Nie owija w bawełnę. - Co radzi pan dzieciom? - pytały go nauczycielki, które na jedno ze spotkań przybyły z uczniami. - By nie piły za dużo wódki - usłyszały w odpowiedzi.
   zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   fra...

   Tyta (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 14 / 2

   w gorolskich familiach naduzywanie alkoholu mo swoja tradycja,
   to co jym miol pedziec


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Janosch za kolnierz nie wylewa.... (wal?)

   dziwek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 14

   Sam powiedzial, ze jedna z jego bajek kosztowala go "zatrucie watroby". Ja go nie ganie, alkohol wygenerowal ( wespol z artysta ;-)) niejedno DZIELO. Rzygac mi sie chce na tym forum ale jakie...rozwiń całość

   Sam powiedzial, ze jedna z jego bajek kosztowala go "zatrucie watroby". Ja go nie ganie, alkohol wygenerowal ( wespol z artysta ;-)) niejedno DZIELO. Rzygac mi sie chce na tym forum ale jakie Slunzoki takie forum... na GW lepsze? Dawno tam nie bylem. Cirano piszesz tam jeszcze?
   zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   dziwek

   Tyta (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 11 / 2

   przeca ci zodyn niy broni pisac ze swojymi gorolami,
   jo ci sie niy dziwia, nigdy zodyn wulec niy czul sie
   na Slonsku jak w doma, bo w doma niy byl,
   my ci winszujymy szczynsliwego powrotu
   do...rozwiń całość

   przeca ci zodyn niy broni pisac ze swojymi gorolami,
   jo ci sie niy dziwia, nigdy zodyn wulec niy czul sie
   na Slonsku jak w doma, bo w doma niy byl,
   my ci winszujymy szczynsliwego powrotu
   do macierzy, u Maticzki Polszy na pewno ci bydzie lepij,
   jak miyndzy nami, polskij wsi jeszcze daleko
   do cywilizowanego swiata.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   jakie Slunzoki takie forum

   dziwek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 13

   nie rozumiesz? Tu jest malo Slunzokow nale za tela HANYSOW!!! takich prymitywow jak (nieumiejszajac Janoschowi Niemcowi) rodzice Janoscha.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   no to smacznego..panie pośle

   gość (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 24

   SONŚ był, je a bydzie żarł..Panie Plura co Pan zrobił dla Górnoślązaków......odpowiem za Pana ..nic.....wszystko co Pan zrobil to zrobił Pan dla siebie....Kabaretu ciąg dalaszy nastąpi?????


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   gość

   Rybniczanin-Ślonzok (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8 / 1

   czyli zrobił tyle samo co PO i PIS

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Nie lyż kaj cie nie proszom

   Ślonzok (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 13 / 2

   Nie do ciebie i tych podobnych tyn artykoł .Ta zajta ino doŚlonzokow ,kapujesz?


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   PLURA=PO

   dziwek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 10

   !!!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Autochton

   Szykany na tle etnicznym - czy to prawdziwe oblicze Polaka? (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 26 / 4

   Dla większości Polaków temat Ślązaka (i wszystkich tzw. ziem odzyskanych) nie istnieje, alb jeśli istnieje to ich przerasta. Prawda o tych ziemiach i losach ludzi tu mieszkających, przerasta także...rozwiń całość

   Dla większości Polaków temat Ślązaka (i wszystkich tzw. ziem odzyskanych) nie istnieje, alb jeśli istnieje to ich przerasta. Prawda o tych ziemiach i losach ludzi tu mieszkających, przerasta także tzw. elity rządzące. Elity, które nadal wykorzystują sowieckie mechanizmy zastraszania społeczeństwa, sugerujące określanie Ślązaków jako wrogi element.
   Temat staje się coraz bardziej gorący, a podsycanie do nienawiści na tle etnicznym, może skończyć się procesem. zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   @ Autochton

   Tyn istny. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Rozumiesz chyba dlaczego Polacy tak patologicznie wprost nie na widzą Rosjan.
   Słyszałeś o haśle że uczeń przerósł mistrza i na dodatek nie okazuje mistrzowi należnego szacunku.
   Popatrz na mapy...rozwiń całość

   Rozumiesz chyba dlaczego Polacy tak patologicznie wprost nie na widzą Rosjan.
   Słyszałeś o haśle że uczeń przerósł mistrza i na dodatek nie okazuje mistrzowi należnego szacunku.
   Popatrz na mapy historyczne Kraju nad Wisłą i na mapy Rosji i porównaj to z datami.
   Jedna i druga nacja to nacja wiecznych Nomadów prących do przodu po nie swoje i za nic mająca ludzi mieszkających od wieków na swoim.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ŚLĄZKÓW nikt nie szczuje, chyba ,że gorzelik.

   . (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 6

   a nienawiść na tle etnicznym nie może dotycyć Ślunzoków, chyba ,że podsycali by tę nienawiść niemcy.

   którzy obrażają ŚLĄZAKÓW o ile ci się nie skurwili, czyli nie zgermanizowali.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Plurok, etatowy Bercik

   jork korolik (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 25

   .


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   jork korolik

   Rybniczanin-Ślonzok (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 11 / 2

   Jak tam twoj krewny Ferdek Kiepski

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo