Projekt przedłużenia ulic w centrum Częstochowy budzi...

  Projekt przedłużenia ulic w centrum Częstochowy budzi niepokój wśród mieszkańców [ZDJĘCIA]

  A. Heluszka, J. Strzelczyk

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Mieszkańcy centrum Częstochowy domagają się konsultacji społecznych w sprawie budowy przedłużenia ulicy Racławickiej do Staszica.
  1/17
  przejdź do galerii

  Mieszkańcy centrum Częstochowy domagają się konsultacji społecznych w sprawie budowy przedłużenia ulicy Racławickiej do Staszica. ©Janusz Strzelczyk

  Po raz kolejny w ciągu ostatnich miesięcy na tapetę wraca projekt przedłużenia ulicy Racławickiej do ulicy Staszica w centrum Częstochowy. Zastrzeżenia okolicznych mieszkańców nadal budzi planowany przebieg drogi. Obawiają się również, że w tym miejscu powstanie kolejny supermarket.
  Mieszkańcy centrum miasta nie podważają konieczności tej inwestycji, ale planowany przebieg łącznika, który jest inny od pierwotnie zakładanego. Droga miała bowiem łączyć ulicę Racławicką ze Staszica najkrótszą trasą.

  Tymczasem została ona wytyczona po łuku, co jest rozwiązaniem droższym, tym bardziej że przy tym wariancie konieczne jest wyburzenie aż 37 garaży, które mieszkańcy mają wykupione na własność. Zdaniem byłego radnego, Jerzego Zająca, który zainteresował się tą sprawą, takie rozwiązanie podniesie koszt inwestycji co najmniej o milion złotych.

  - Na dodatek o zmianie w projekcie dowiedzieliśmy się przypadkiem - mówi Piotr Nowak, jeden z właścicieli garaży. - Nie rozumiemy, czemu wyznaczono trasę w ten sposób, skoro możliwy jest inny jej przebieg.

  MZDiT planuje w miejscu garaży stworzyć parking, ale będzie na nim dwa razy mniej miejsc. Poza tym mieszkańcy twierdzą, że trasę wyznaczono w ten sposób, aby umożliwić budowę kolejnego marketu.

  - Dlaczego chce się realizować budowę tej drogi bez uchwalenia planu zagospodarowania przestrzennego dla tego kwartału między al. Kościuszki, al. NMP, ul. Kilińskiego, ul. Staszica? Dlaczego w zaprezentowanej koncepcji przebiegu projektowanej ulicy nie pokazuje się obiektu, który tu zostanie wybudowany (prawdopodobnie marketu)? - pyta radny Zając. - Szerokość łuków na projektowanej ulicy jest tak duża, że umożliwi nawet wjazd tirów.

  Mariusz Sikora, dyrektor MZDiT, tłumaczy, że czeka na przygotowanie kolejnego projektu zagospodarowania przestrzennego i ostateczna decyzja o tym, jak wytyczone będzie przedłużenie, jeszcze nie zapadła.

  - W najbliższych dniach mam otrzymać projekt i wówczas w ciągu najbliższego miesiąca zamierzam spotkać się z mieszkańcami i przedstawić nasze propozycje - tłumaczy dyrektor Sikora.

  Spór dotyczy ponad 300 osób, które nie mogą się doczekać konkretnych deklaracji ze strony miasta. Mieszkańcy domagają się konsultacji społecznych w sprawie budowy przedłużenia. Projekt zagospodarowania placu, na którym miał powstać parking i plac zabaw, znalazł się również w budżecie partycypacyjnym, ale jego realizacja nie doszła do skutku, gdyż władze podkreślały, że teren nie należy do miasta.


  *Waloryzacja rent i emerytur 2015 PODWYŻKA NIE DLA WSZYSTKICH JEDNAKOWA
  *16-letni Wojtek z Piekar zmarł na lekcji WF. Szok w szkole ZDJĘCIA
  *Zielony jęczmień na odchudzanie? Tak! To działa. Właśnie zielony jęczmień stosują gwiazdy TV
  *Koncert Linkin Park w Rybniku POZNAJ SZCZEGÓŁY + BILETY
  *Śląsk Plus - pierwsza rejestracja za darmo. Zobacz nowy interaktywny tygodnik o Śląsku

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama