Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Żelazny Feliks" bez przemilczeń. Życie Dzierżyńskiego w książce "Dzierżyński. Miłość i rewolucja"

Tomasz Szymczyk
Sylwia Frołow, "Dzierżyński. Miłość i rewolucja". Wydawnictwo Znak Horyzont, Kraków 2014, cena 44,90 zł
Sylwia Frołow, "Dzierżyński. Miłość i rewolucja". Wydawnictwo Znak Horyzont, Kraków 2014, cena 44,90 zł
Książka "Dzierżyński. Miłość i rewolucja" z 2014 roku pokazuje życie Feliksa Edmundowicza inaczej niż hagiograficzne pozycje z czasów PRL.

Nie ten jest chrześcijaninem, kto ma imię Nauczyciela swego na ustach, lecz ten, który spełnia wolę i przykazania Jego. Gdyby zapytać, kto jest autorem tych słów, usłyszelibyśmy pewnie, że któryś ze świętych lub papieży. Słowa te pochodzą tymczasem z jednego z listów Feliksa Dzierżyńskiego do swojej siostry Aldony. Co ciekawe, nigdy nie był on publikowany w całości. Nie znalazł się też w składzie wydanych w 1951 r. "Listów do siostry Aldony". Rękopis listu "Żelaznego Feliksa" zabrano wówczas Aldonie i schowano w archiwach partii. To niejedyny epizod z biografii Feliksa Dzierżyńskiego, o którym nie mówiono w latach PRL-u. Partia nie chwaliła się, że Zofia i Feliks Dzierżyńscy wzięli w Krakowie ślub kościelny, ani że siostrzeniec Feliksa był adiutantem Józefa Piłsudskiego.

O życiu Feliksa Dzierżyńskiego bez żadnych ideologicznych przemilczeń przeczytać można w wydanej w ubiegłym roku książce Sylwii Frołow pt. "Dzierżyński. Miłość i rewolucja". Autorka interesująco opisała życie Dzierżyńskiego od narodzin w szlacheckim dworku w Puszczy Nalibockiej po szefowanie osławionej WCzK i śmierć w Moskwie. Dotarła również do żyjącego w Moskwie Feliksa Janowicza Dzierżyńskiego, wnuka "Żelaznego Feliksa".

W bogatych przypisach sprawdzić można, jak długo jeszcze po śmierci Feliksa znaczyło nazwisko Dzierżyński czy Dzierżyńska. Jeszcze trzydzieści lat temu polskie miasta pełne były ulic, placów czy zakładów imienia Dzierżyńskiego. Wówczas był wybitnym działaczem i rewolucjonistą. Dziś na jego życie spogląda się zgoła inaczej. Książka nie jest jednak próbą oceny postaci Dzierżyńskiego. Jest opowieścią towarzyszącą jego życiu. Wspomniane są też Dąbrowa Górnicza i Sosnowiec, gdzie w 1905 roku Dzierżyński organizował strajki.


*Waloryzacja rent i emerytur 2015 PODWYŻKA NIE DLA WSZYSTKICH JEDNAKOWA
*16-letni Wojtek z Piekar zmarł na lekcji WF. Szok w szkole ZDJĘCIA
*Zielony jęczmień na odchudzanie? Tak! To działa. Właśnie zielony jęczmień stosują gwiazdy TV
*Koncert Linkin Park w Rybniku POZNAJ SZCZEGÓŁY + BILETY
*Śląsk Plus - pierwsza rejestracja za darmo. Zobacz nowy interaktywny tygodnik o Śląsku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: "Żelazny Feliks" bez przemilczeń. Życie Dzierżyńskiego w książce "Dzierżyński. Miłość i rewolucja" - Dziennik Zachodni