Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sprawdź, co teraz robi Twoje dziecko. Dlaczego dzieci wolą gry komputerowe i telewizję niż książki

Teresa Semik
Gry komputerowe sa ulubionym sposobem na spędzanie wolnego czasu dzieci i młodzieży. W Spodku w Katowicach odbyły się Mistrzostwa Świata IEM2015. Trzydniową imprezę odwiedziło kilkanaście tysięcy młodych ludzi
Gry komputerowe sa ulubionym sposobem na spędzanie wolnego czasu dzieci i młodzieży. W Spodku w Katowicach odbyły się Mistrzostwa Świata IEM2015. Trzydniową imprezę odwiedziło kilkanaście tysięcy młodych ludzi Lucyna Nenow / Dziennik Zachodni
Dzieci chętniej grają w gry komputerowe niż czytają książki. To oczywistość. Ale dlaczego tak jest? Spadek czytelnictwa wśród uczniów nieco zahamowaliśmy, ale nadal jest źle. Ciągle utrzymuje się tendencja, że nie czytają częściej chłopcy (20 proc. z nich) niż dziewczynki (7 proc.)

Szkoła nie jest w stanie samodzielnie wykształcić trwałych nawyków czytelniczych. Musi pomóc jej dom. Od 2001 roku prowadzona jest kampania społeczna "Cała Polska czyta dzieciom". Ma na celu propagowanie wśród rodziców codziennego czytania swym pociechom, by wspierać ich rozwój umysłowy, społeczny, a potem zachęcać do samodzielnego czytania.

Jaki jest efekt tej akcji? Z badań przeprowadzonych przez Bibliotekę Narodową wynika, że rodzice w coraz większym stopniu rozumieją potrzebę kontaktu dziecka z książką. 86 proc. respondentów w wieku 15-19 lat stwierdziło, że rodzice czytali im książki w najmłodszych latach. W przypadku respondentów powyżej 60. roku życia takie wspomnienie z dzieciństwa zachowało 55 proc. badanych.

ZOBACZ KONIECZNIE, JAK NAJCHĘTNIEJ SPĘDZAJĄ CZAS DZIECI I MŁODZIEŻ
CZAS GIER KOMPUTEROWYCH. BOHATEROWIE WYCHODZĄ Z KOMPUTERÓW

Z kolei z deklaracji uczniów, których pytał Instytut Badań Edukacyjnych, wynika, że ani jednej książki nie ma około 7 proc. polskich rodzin, zwłaszcza na wsiach. Kolejnych 15 proc. gospodarstw posiada w domu tylko podręczniki szkolne i książki kupione na potrzeby dzieci. Dziewczęta mają tych książek więcej niż chłopcy. Kornel Makuszyński pisał: "Dom, w którym jest książka, jest przybytkiem słońca, a dom, w którym jej nie ma - to czarny kryminał".

Dlaczego gry komputerowe są atrakcyjne?
Popularny YouTuber IsAmUxPompa, czyli Szymon Kasprzyk odwiedził imprezę Intel Extreme Masters 2015 w Katowicach i udzielił wywiadu Dziennikowi Zachodniemu.

Dramatu nie ma, bo ostatecznie sieć bibliotek jest w Polsce spora. Wystarczą więc chęci, a właśnie z nimi jest najgorzej. Uczniowie podstawówek deklarują, że w czasie wolnym najczęściej oglądają telewizję. Potem siadają do komputera. Po książkę sięga prawie co trzecia dziewczynka i zaledwie 16 proc. chłopców.

W wieku gimnazjalnym proporcje te zmieniają się na niekorzyść książek. Gimnazjaliści w wolnym czasie najczęściej korzystają z internetu, zaraz potem najbardziej ich zajmuje słuchanie muzyki. Po książki sięgają rzadziej niż uczniowie podstawówek. Wśród 15-latków w wolnym czasie czyta co piąta dziewczynka i co dziesiąty chłopiec.
Systematycznie rośnie popularność e-booków, audiobooków oraz dłuższych tekstów czytanych w formatach elektronicznych. E-booki i audiobooki znajdują się już w co dwunastej domowej biblioteczce.

Prawie połowa badanych dziewcząt i co trzeci chłopiec sięga po literaturę fantastyczną dla młodzieży. Na ten dobry wynik wpływ ma wciąż popularna seria o Harrym Potterze J.K. Rowling. Niemal 20 proc. dwunastolatków wybiera komiksy, dziewczęta sięgają po nie rzadziej, podobnie jak wszyscy gimnazjaliści. Zainteresowaniem uczniów cieszą się powieści o wampirach. Do ulubionych lektur należy "Władca Pierścieni" Tolkiena, "Opowieści z Narni" Lewisa, cykl powieści Stephenie Meyer: "Zmierzch", "Intruz".

Agnieszka Kapustka-Olejniczak z Działu Instrukcyjno-Metodycznego Biblioteki Śląskiej wskazuje na inne jeszcze preferencje najmłodszych czytelników: Virginie Aladjidi seria - "Adibu: Tajemnice ludzkiego ciała", Paweł Beręsewicz "Ciumkowie", Agnieszka Chylińska "Zezia i Giler", Suzanne Collins - trylogia "Igrzyska śmierci", Claire Gaudriot "Mała wróżka Amelka", Sophie Jordan "Ognista", Grzegorz Kasdepke "Kacperiada", "Opowiadania dla łobuzów i nie tylko".

Codziennością wielu bibliotek dziecięcych są już od lat głośne czytania bajek w określone dni tygodnia. Współczesna książnica nie może być tylko wypożyczalnią książek. Musi umieć zachęcić do jej lektury. Na przykład Miejska Biblioteka Publiczna w Katowicach zorganizowała w marcu dla dzieci Dzień Piegów i opowiadała o piegowatych bohaterach bajek w oparciu o powieść Astrid Lindgren "Pippi Pończoszanka".

ZOBACZ KONIECZNIE, JAK NAJCHĘTNIEJ SPĘDZAJĄ CZAS DZIECI I MŁODZIEŻ
CZAS GIER KOMPUTEROWYCH. BOHATEROWIE WYCHODZĄ Z KOMPUTERÓW

Z regularnych sondaży, które prowadzi Biblioteka Narodowa, a którymi obejmuje osoby w wieku 15 lat i więcej, wynika, że czytelnictwo utrzymuje się na podobnym poziomie, po dramatycznych spadkach w latach 2006-2008. Do przeczytania przynajmniej jednej książki w 2014 roku przyznało się 41,7 proc. społeczeństwa, a więc o 2,5 proc. więcej niż w 2012 i o 2,3 proc. mniej niż w 2010 roku. 7 i więcej książek czyta w roku 11 proc. Polaków.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!