Ważne
  W lipcu rewolucja na torach w centrum Katowic

  W lipcu rewolucja na torach w centrum Katowic

  Justyna Przybytek

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  W lipcu rewolucja na torach w centrum Katowic

  ©Marzena Bugała

  Tramwaj na rynku skręci za Zenitem w Warszawską. Ale z Warszawskiej nie skręci już na al. Korfantego - czyli przebudowa torów w Katowicach
  W lipcu rewolucja na torach w centrum Katowic

  ©Marzena Bugała

  Ile czekacie na nowy rynek? Jedni pamiętają, że to już 12 lat, inni dziesięć, jeszcze inni od 2009 r. Pełnomocnik prezydenta do spraw przebudowy Śródmieścia - Krzysztof Rogala - obiecuje, że przebudowa ruszy niebawem. Kiedy? Na pewno w tym roku, a prawdopodobnie w lipcu. Rozpocznie się od przebudowy torów tramwajowych i ul. Dworcowej. Miasto ma na ten cel zarezerwowane około 40 mln zł.

  Docelowo tory z al.
  Korfantego będą wpadały wyłącznie w ul. św. Jana. Po przebudowie tramwaje będą tędy jeździły w dwóch kierunkach, te jadące w kierunku ronda pojadą albo prosto, albo w lewo w ul. Warszawską, za to nie wyjadą już z Warszawskiej w prawo w al. Korfantego. Główny przystanek tramwajowy będzie nie jak obecnie między Zenitem a Domem Prasy, a wcześniej - na wysokości sklepu Vistula, kolejny w ul. św. Jana.

  Będzie mijanka
  Zanim zobaczymy efekt końcowy tych prac, trzeba się przygotować na spore zamieszanie w komunikacji.
  Prace potrwają około roku. Pierwsze roboty ruszą właśnie na św. Jana - gdzie powstaną nowe tory w dwóch kierunkach. W tym czasie ruch tramwajowy i na północ, i na południe zostanie puszczony ul. Pocztową - mijanka będzie w okolicach kinoteatru Rialto.
  Gdy przebudowana zostanie ul. św. Jana, ruszą roboty na Pocztowej - tory znikną stąd na zawsze, zmieni się też kierunek ruchu samochodowego, auta będą jeździły z Dworcowej do rynku (dziś jest odwrotnie).
  Następna jest ulica Dworcowa - stąd też trzeba usunąć tory - a dodatkowo całkiem przebudować ulicę. Dworcowa w przyszłości dwukierunkowa będzie na wysokości Pocztowej wpadała pod ziemię i przez około 300 metrów prowadziła podziemnym tunelem pod nowym dworcem kolejowym.
  Kiedy przebudowane będą już św. Jana, Pocztowa i Dworcowa, roboty ruszą na rynku i al. Korfantego. Na czas tych robót po alei Korfantego na odcinku od ronda do rynku tramwaje kursować nie będą.

  Kto da głowę za terminy?
  Przebudowa torów tramwajowych to pierwszy etap przebudowy Śródmieścia.
  Kiedy przecięcie ostatniej wstęgi?
  - W tej chwili w wieloletnim planie inwestycyjnym miasta jest założenie, że inwestycja potrwa do 2015 r. - tłumaczy Krzysztof Rogala.
  Ale termin nie jest ostateczny i pełnomocnik głowy za niego nie daje. Problemem są pieniądze. Na przebudowę miasto planuje wydać ok. 290 mln zł! To na tyle dużo, że z projektu wypadł tunel łączący ul. Warszawską z Mickiewicza i na razie wstrzymana jest realizacja Miejskiego Obiektu Wielofunkcyjnego - czyli nowego gmachu urzędu, który miałby stanąć przed Domem Prasy.
  Zarówno tunel, jak i MOW pamiętamy z początku ubiegłego roku, wówczas rozpoczęły się konsultacje trzech wariantów przebudowy. Dziś projekt nie wiele ma wspólnego z tym, co nam wtedy pokazywano na wizualizacjach.
  Co zakłada?
  Aleja Korfantego od ronda do rynku zwężona dla ruchu kołowego - na obu jezdniach będą zamiast trzech po dwa pasy ruchu, ale z szerokimi zatokami autobusowymi. Środkiem alei będą biegły zielone tory tramwajowe. Poszerzone zostaną pierzeje dla pieszych - trzy metry zajmie pas zieleni, a kolejne pięć metrów chodnik.

  Zamiast rynku place
  Rynek pokryty granitem, betonem i klinkierem, zostanie podzielony na trzy strefy - plac kwiatowy między Zenitem a Domem Prasy, plac aktywności - między Skarbkiem a torami tramwajowymi, gdzie przewidziano możliwość organizowania np. koncertów oraz plac zielony, częściowo zadaszony park, który będzie się mieścił między sklepem Vistula a Bankiem Śląskim.
  Rawa nie będzie na rynku odkryta, pojawią się za to cieki wodne w zamkniętym obiegu.
  Nie będzie tunelu między Warszawską a ul. Mickiewicza, za to przedłużona zostanie ulica Moniuszki w stroną ul. Piotra Skargi i Mickiewicza. Zamiast MOW na placu kwiatowym staną parterowe pawilony gastronomiczne i kwiatowe.
  - Będą parterowe, nowoczesne i będzie je można w każdym momencie zdemontować, gdy zapadnie decyzja o budowie MOW - dodaje Rogala. A że urzędnicy od pomysłu budowy gmachu na rynku nie odstępują, świadczy fakt, że w projekcie przebudowy będą zaprojektowane wjazd i wyjazd do podziemnego parkingu MOW.
  Założenia projektu przebudowy można oglądać na makiecie nowego rynku. Tyle że na początku tego tygodnia makieta pojechała z katowickimi urzędnikami na targi inwestycyjne w Cannes. Zobaczymy ją, gdy wróci z podróży, czyli najwcześniej w przyszłym tygodniu.


  Warto wiedzieć
  Projektowaniem nowego centrum zajmuje się wybrane w przetargu w 2009 roku polsko-hiszpańskie konsorcjum firm Redan Sp. z o.o. ze Szczecina wraz z Apia XXI SA z Hiszpanii, Apia XXI IAK Sp. z o.o. z Warszawy, Biprokom-Kraków SA, Ec-One Sp. z o.o. z Katowic.
  Miasto za projekt płaci konsorcjum ok. 5,7 mln zł.
  Koszty przebudowy Śródmieścia rosną wraz z przesuwaniem się terminów jej realizacji. Zaczynało się od 100 milionów, teraz mowa o 290 mln złotych.
  A terminy? W 2009 r. mowa była, że pierwsze łopaty będą wbite na początku 2011 r., a roboty potrwają trzy lata. Dziś mowa o połowie tego roku i dłuższym terminie wykonania. Inwestycja ma się zakończyć w 2015 r.

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Katastrofa

   jac (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 41 / 37

   Jak mają takie granity kłaść jak na Mieleckiego to lepiej nowym asfaltem zalac centrum! poza tym taka przebudowa nic nie zmieni. podobno wg prez. Uszoka regulacja Rawy od Szkolnej do Sokolskiej...rozwiń całość

   Jak mają takie granity kłaść jak na Mieleckiego to lepiej nowym asfaltem zalac centrum! poza tym taka przebudowa nic nie zmieni. podobno wg prez. Uszoka regulacja Rawy od Szkolnej do Sokolskiej miała decydujący wpływ na rozpoczęcie przebudowy centrum a teraz po wielu latach okazuje się że to tramwaj blokuje nam postęp robót...!?
   O regulacji Rawy juz dawno nikt nie wspomina.... utkneła przed Bankową....zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   dojazd do Brynowa

   Max (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 22 / 26

   czy ich wszystkich poje...ło już teraz dojazd do Brynowa i dalej do Piotrowic lub Ligoty to koszmar a teraz to już chyba szybciej na piechotę będzie można tam dojść, czy w Urzędzie ktoś ma udziały...rozwiń całość

   czy ich wszystkich poje...ło już teraz dojazd do Brynowa i dalej do Piotrowic lub Ligoty to koszmar a teraz to już chyba szybciej na piechotę będzie można tam dojść, czy w Urzędzie ktoś ma udziały w firmie posiadającej minibusy.zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama