Ważne
  DZ: Co ma Majewski do Wyspiańskiego?

  DZ: Co ma Majewski do Wyspiańskiego?

  Justyna Przybytek

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  DZ: Co ma Majewski do Wyspiańskiego?

  ©Arkadiusz Ławrywianiec

  Wideo-art Majewskiego w Muzeum Śląskim!
  DZ: Co ma Majewski do Wyspiańskiego?

  ©Arkadiusz Ławrywianiec

  Nowe obrazy w Galerii Malarstwa Polskiego w Muzeum Śląskim! To znaczy, że będziemy mogli dotykać dzieł już nie tylko Piotra Michałowskiego, Józefa Chełmońskiego, Aleksandra Gierymskiego, Stanisława Wyspiańskiego, Jana Stanisławskiego, czy Tadeusza Makowskiego. Zapytacie, jak to dotykać? Dokładnie tak. W Galerii jest ścieżka zwiedzania dla osób niedowidzących i niewidomych - stanowią ją wolno stojące reliefy, a uzupełniają przewodniki na temat wybranych dzieł najwybitniejszych polskich malarzy XIX i XX wieku, spisane w alfabecie Braille'a.


  Reliefy, to wypukłe reprodukcje obrazów, które furorę robią także wśród osób bez wad wzroku, a już szczególnie wśród dzieci. Dotąd reliefy miało tylko sześć obrazów w Galerii. Nowe na ścieżce są reliefowe reprodukcje obrazów "Biały Dom" Marcina Franciszka Samlickiego oraz "Martwa natura z butelką" Zygmunta Waliszewskiego.

  Ścieżka zwiedzania dla niewidomych robi wrażenie - jest zresztą jedyną taką w Polsce.
  Pomysłem zachwycił się między innymi znany w świecie reżyser pochodzący z Katowic - Lech Majewski, tak bardzo, że właśnie w Galerii Malarstwa Polskiego kręcił w ubiegłym roku sceny do swojego najnowszego wideo-artu "Psie pole".

  A skoro Majewski pamięta o muzeum, to muzealnicy o reżyserze. MŚ włącza się do wydarzeń związanych z polską premierą filmu "Młyn i Krzyż". W muzeum można już nieodpłatnie zobaczyć jeden z wideo-artów Lecha Majewskiego, a od 15 marca wielokrotnie nagradzany film "Lech Majewski - świat według Bruegla" autorstwa Dagmary Drzazgi. Spotkanie z autorką dokumentu odbędzie się 19 marca o godz. 16

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama