Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prezydent Komorowski i prezydent Węgier w Katowicach: Pomnik i szachy łączą Polaków i Węgrów

Monika Chruścińska-Dragan
Prezydent Polski i Węgier, Bronisław Komorowski i János Áder, odsłonili przed wejściem do Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Katowicach pomnik Henryka Sławika i Józefa Antalla seniora.
Prezydent Polski i Węgier, Bronisław Komorowski i János Áder, odsłonili przed wejściem do Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Katowicach pomnik Henryka Sławika i Józefa Antalla seniora. Arkadiusz Ławrywianiec/Dziennik Zachodni
Prezydent Polski i Węgier, Bronisław Komorowski i János Áder, odsłonili przed wejściem do Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Katowicach pomnik Henryka Sławika i Józefa Antalla seniora. - Ten pomnik jest pięknym pomnikiem sprawdzonej przyjaźni polsko-węgierskiej. Jest też pomnikiem udziału Śląska w tej przyjaźni - mówił prezydent RP. Obaj prezydenci wzięli udział także w turnieju szachowym.

Pary prezydenckie, Bronisław i Anna Komorowscy oraz prezydent Węgier János Áder z małżonką, od piątku, 20 marca, przebywają w Katowicach. Biorą udział w obchodach Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej, które rozpoczęła sobotnia msza św. w Archikatedrze Chrystusa Króla w Katowicach. Po niej uroczystości przeniosły się przed Międzynarodwe Centrum Kongresowe, gdzie głowy państw odsłoniły pomnik bohaterów trzech narodów – polskiego, węgierskiego i żydowskiego - Henryka Sławika i Józefa Antalla seniora.

- W tym szczególnym momencie, w tym szczególnym miejscu, jakim jest pomnik poświęcony przyjaźni, która sprawdziła się w trudnej rzeczywistości, przyjaźni polsko-węgierskiej, chciałem po prostu serdecznie podziękować - mówił prezydent Komorowski. - Pragnę wyrazić także moją nadzieję, że pomnik usytuowany w tak niezwykłym miejscu, które samo w sobie jest symbolem nowych czasów i w Polsce, i tu w Katowicach na Śląsku, będzie działał na naszą wspólną i polską, i węgierską wyobraźnię, budując dalsze zobowiązanie, aby i w przyszłości przyjaźń polsko-węgierską umacniać – zadeklarował.

Pomnik Sławika i Antalla stanął na placu przed siedzibą dopiero co wybudowanego Międzynarodowego Centrum Kongresowego. Złożyły się na niego dwie betonowe ściany z podobiznami bohaterów otoczone drzewami.
Po odsłonięciu pomnika prezydenci otworzyli odbywający się w nowym gmachu MCK-u turniej szachowy i wzięli udział w koncercie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia. Za rok gospodarzem Przyjaźni Polsko-Węgierskiej będzie Budapeszt. Z kolei już w kwietniu tamtejszy samorząd ma nadać fragmentowi nadbrzeża Dunaju imię Henryka Sławika.

Przed koncertem NOSPR prezydent Komorowski przypomniał, że dziewięć lat temu na Węgrzech stanął inny pomnik, ilustrujący dwa zrośnięte ze sobą dęby.

- Symbolizują nie tylko wielowiekową tradycję relacji polsko-węgierskiej, ale i siłę wspólnoty losów opartych o wspólnotę interesów i wspólnotę emocji między naszymi narodami - podkreślił prezydent RP. Jak zaznaczył, wspominając Henryka Sławika i Józefa Antalla "uczciliśmy pamięć bohaterów trzech narodów - polskiego, węgierskiego i żydowskiego".

Henryk Sławik i Józef Antall senior podczas II wojny światowej uratowali przed zagładą tysiące polskich Żydów, którym wyrobiono fałszywe dokumenty i umożliwiono przedostanie się na Węgry. Sam Sławik, były powstaniec śląski, został w czasie wojny zdekonspirowany i aresztowany. Pomimo brutalnego śledztwa gestapo nigdy nie wydał Węgra. Zginął w obozie koncentracyjnym w Mauthausen. Antall zmarł 24 lipca 1974 w Budapeszcie. Obaj zostali uhonorowani tytułem Sprawiedliwego Wśród Narodów Świata. Ubiegły rok, decyzją sejmiku woj. śląskiego, ogłoszono rokiem Henryka Sławika.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo