Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Karwat: Podróż do wnętrza śląskiej ziemi [GÓRNY ŚLĄSK - ŚWIAT NAJMNIEJSZY]

Krzysztof Karwat
Krzysztof Karwat
Krzysztof Karwat ARC Dziennik Zachodni
Przecież nie jest tak, że "pod spodem" Górnego Śląska zalega wyłącznie to nasze przeklęte "czarne złoto". Można tam znaleźć minerały i kamienie, cieszące nie tylko jubilerskie czy kobiece oko, zdumiewające kształtami, kolorystyką, abstrakcyjnym pięknem.

Jak dobrze mieć laptopa. Możesz walnąć się na kanapie, ekran przybliżyć ciut bliżej niż zwykle, gdy trzeba - zmienić okulary, a potem rozłożyć przed oczyma na przykład najstarsze mapy geologiczne Górnego Śląska. Możesz godzinami się w nie wpatrywać, bo prezentują się jak najładniejsze sztychy albo stare grafiki, na których kreskę kładł jakiś nieznany ci Mistrz. Ale i tak poczujesz niedosyt. Przecież ktoś po tych podziemiach musi cię oprowadzić, bo inaczej się zgubisz i w końcu nie będziesz wiedział, co oglądasz. Ja to akurat mam szczęście, bo zawsze mogę zwrócić się do Piotra Greinera - naszego najlepszego znawcy dawnej kartografii. To jego dzisiaj mianuję moim - naszym - przewodnikiem po tym górnośląskim Hadesie, z którego na przełomie XVIII i XIX wieku rozpoczęto wydobywanie węgla kamiennego i rudy metali wszelakich.

Niektóre zjawiska i nazwiska rozpoznaję. Oto na przykład Rensch (imienia chyba nie udało się nikomu ze współczesnych odszyfrować?) i jego "mapa pokładów rud w okolicy Tarnowskich Gór" z roku 1804. To ten sam człowiek, który kilkanaście lat później pomoże Karolowi Goduli wykreślić mapy pod kopalnię galmanu "Maria" w Miechowicach - jedną z największych w ówczesnej Europie. Spoglądam również na mapę niegdyś sławnego, a dziś zapomnianego Rudolfa von Carnalla, jednego z pionierów industrializacji Górnego Śląska (jego imieniem ochrzczono szyb, który w zabrzańskiej "Królowej Luizie" do dziś można zwiedzać). I widzę też zgrafityzowany portret Heinricha Roberta Göpperta - pradziadka Marii, katowickiej noblistki - który "udowodnił organiczne pochodzenie węgla".

A można wejść jeszcze głębiej i jeszcze dalej. I zobaczyć tajemny świat sprzed milionów lat, próbując go rozpoznać oczyma na przykład Abrahama Gottloba Wernera (rodem z Dolnego Śląska), który ponad 200 lat temu wyznaczył podstawy pod naukę, nazywaną dziś geologią. Bo to przecież nie jest tak, że "pod spodem" Górnego Śląska zalega wyłącznie to nasze przeklęte "czarne złoto". Można tam znaleźć minerały i kamienie, cieszące nie tylko jubilerskie czy kobiece oko, zdumiewające kształtami, kolorystyką, abstrakcyjnym pięknem. Abstrakcyjnym? Nie wiem, czy zgodziłby się z takim określeniem Teofil Ociepka czy Ludwik Holesz, którzy - jako wspaniali malarze, choć samoucy - wchodzili w głąb górnośląskiej ziemi, dostrzegając tam poprzez pryzmat swojego talentu i wyobraźni rzeczy, które się nawet - jak by to powiedział Szekspir - waszym filozofom nie śniły. Ani najwybitniejszym geologom.

Dzisiaj o godzinie 19.00 na Dużej Scenie chorzowskiego Teatru Rozrywki rozpocznie się wieczór z cyklu "Górny Śląsk - świat najmniejszy", zatytułowany "Podróż do wnętrza ziemi (śląskiej)". Gośćmi Krzysztofa Karwata będą: dr hab. Piotr Greiner - dyrektor Archiwum Państwowego w Katowicach, dr Jan Rzymełka - geolog, kolekcjoner minerałów oraz Sonia Wilk - muzealnik, teoretyk sztuki. Dwa podwójne zaproszenia czekają na Czytelników, którzy zadzwonią do Biura Obsługi Widzów: (32) 346 19 31 do 4.


*Waloryzacja rent i emerytur 2015 PODWYŻKA NIE DLA WSZYSTKICH JEDNAKOWA
*16-letni Wojtek z Piekar zmarł na lekcji WF. Szok w szkole ZDJĘCIA
*Zielony jęczmień na odchudzanie? Tak! To działa. Właśnie zielony jęczmień stosują gwiazdy TV
*Koncert Linkin Park w Rybniku POZNAJ SZCZEGÓŁY + BILETY
*Śląsk Plus - pierwsza rejestracja za darmo. Zobacz nowy interaktywny tygodnik o Śląsku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Karwat: Podróż do wnętrza śląskiej ziemi [GÓRNY ŚLĄSK - ŚWIAT NAJMNIEJSZY] - Dziennik Zachodni