Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zmiana czasu 2015. Po co nam czas letni? [KIEDY ZMIANA CZASU NA LETNI]

BP
Na niebiesko kraje, które wprowadzają czas letni, na pomarańczowo te, w których kiedyś wprowadzano, ale dziś już się z tego nie korzysta; na czerwono - nigdy nie wprowadzały czasu letniego.
Na niebiesko kraje, które wprowadzają czas letni, na pomarańczowo te, w których kiedyś wprowadzano, ale dziś już się z tego nie korzysta; na czerwono - nigdy nie wprowadzały czasu letniego. Wikipedia/wikimedia.org
W nocy z 28 na 29 marca Polska jako jeden z niemal 70 krajów świata wprowadzi czas letni. Oznacza to w praktyce przesunięcie zegarów o godzinę do przodu. Po co taka zmiana czasu?

Polska po raz pierwszy wprowadziła czas letni 15 kwietnia 1919 roku. Później z procedury tej zrezygnowano. Powróciła ona na kilka lat po wojnie, a od 1957 roku czas letni wprowadzany jest u nas co roku.

Zmiana czasu na letni 2015

Dziś, zgodnie z dyrektywą UE, zmiana czasu na letni następuje w ostatnią niedzielę marca, a odwoływana jest w ostatnią niedzielę października. W Polsce zegary przestawiamy o godz. 2 na godz. 3. W tym roku wprowadzenie czasu letniego wypadnie w nocy z 28 na 29 marca. Nie zawsze jednak zmiana ta następowała pod koniec marca. Np. w 1959 roku czas letni wprowadzono dopiero 31 maja.

Ale po co właściwie stosuje się zmianę czasu? Jest to związane z dopasowaniem godzin aktywności człowieka do światła słonecznego. Wiosną i latem dni są dłuższe, więc przesunięcie o godzinę do przodu ma zagwarantować pełniejsze wykorzystanie naturalnego światła.

Taka koncepcja zaczęła się pojawiać już w XIX wieku. Lansował ją m.in. Beniamin Franklin. Czas letni wprowadzono jednak dopiero w 1916 roku na terenach Rzeszy Niemieckiej i Austro-Węgier. Choć początkowo koncepcja ta objęła większość krajów na ziemi, to dziś czas letni wprowadza zaledwie niespełna 70 państw. Większość odrzuca więc tę koncepcję.

Czas letni wprowadzany jest m.in. w niemal całej Europie (poza Islandią, Białorusią i Rosją), w większości Stanów Zjednoczonych, Kanadzie, Meksyku, części Brazylii czy Australii. Nie korzysta z niego m.in. większa część Afryki i Ameryki Południowej, Chiny, Indie, Japonia czy inne kraje Dalekiego Wschodu.

Po co nam

Z założenia czas letni ma pozwolić na większe wykorzystanie światła słonecznego, a co za tym idzie - ograniczenie zużycia elektryczności. Ekonomiści nie są jednak zgodni co do faktycznej opłacalności wprowadzania czasu letniego. Coraz częściej zwracają uwagę na problemy i koszta, jakie rodzi ta zmiana. I tak np. w noc zmiany czasu pociągi muszą być wstrzymywane aby "wyrównać" rozkład jazdy, z kolei osobom pracującym w tę noc należy się zapłata za 9 godzinę pracy bądź wypłata wynagrodzenia przestojowego za gotowość do pracy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!