Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

[ZDROWIE] Woda. Jaką wodę do picia wybrać. Czy woda z kranu jest zdrowa?

Agata Markowicz
Człowiek bez pokarmu stałego może przeżyć nawet 40 dni, bez wody zaledwie kilka. Deficyt wody sięgający 3% masy ciała powoduje spadek wydajności fizycznej o 20%. Wystarczy utrata wody na poziomie 20-22% masy ciała, aby doprowadzić do śmierci. Nie ma więc przesady w nazywaniu wody życiodajnym płynem.

Nasze ciało to w 70% woda. Dzięki niej w naszym organizmie dochodzi do transportu wewnątrzustrojowego substancji odżywczych, hormonów, witamin, produktów przemiany materii.

Wg specjalistów ds. żywienia, dzienna dawka płynów niezbędna dorosłemu człowiekowi to średnio 1,5 -2 l plus 1 l płynów przyjmowanych w pokarmach stałych. W lecie lub przy wytężonym wysiłku zapotrzebowanie to znacznie wzrasta.

Ważne, żeby pić wodę małymi łykami, przed i po posiłkach. Szybkie picie obciąża krążenie i nie pozwala na przetworzenie napoju w płyny ustrojowe. W efekcie czego, spożyty w pośpiechu płyn zostaje szybko wydalony bez korzyści dla organizmu. Ważne, aby w szklankach, kubkach i filiżankach, które trzymamy w dłoni każdego dnia znajdowały się nie napoje gazowane lub słodzone, a woda. Kawa, herbata, napoje alkoholowe, pasteryzowane soki, mogą odwadniać organizm, wypłukując składniki pokarmowe.

Pamiętaj: Za każdym razem, gdy odczuwasz pragnienie, Twój organizm daje ci znak, że rozpoczął się proces odwadniania. Poczucie pragnienia to sygnał utraty 1-1,5% całkowitej zawartości płynów w ciele. Brak wody przejawia się również pogorszeniem koncentracji, bezsennością, zmęczeniem, zaburzeniami pamięci, bólami głowy, a nawet kłopotami z sercem i trawieniem. Każda pani borykająca się z szarą, łuszczącą się i matową skórą powinna zamiast kolejnego kremu kupić butelkę wody. Jest to bowiem objaw jej niewystarczającej podaży.


Woda wodzie nierówna. Czytaj etykiety i wybierz najlepszą dla siebie

Naturalne wody źródlane - zawierają mniej niż 1000 mg składników mineralnych - nadają się do picia i sporządzania posiłków;

Wody niskozmineralizowane (zawierają mniej niż 500 mg/l rozpuszczonych składników mineralnych). Można je pić bez ograniczeń, nadają się także do sporządzania posiłków (także dla dzieci i niemowląt). Są też polecane do picia osobom ograniczającym zawartość soli w diecie - gdyż charakteryzują się małą zawartością chlorku sodowego;

Wody średniozmineralizowane (zawierają więcej niż 500 mg/l rozpuszczonych składników mineralnych). Mogą je pić wszyscy - w celu wyrównania poziomu makro- i mikroelementów;

Wody wysokozmineralizowane (zawierają więcej jak 1500 mg/l rozpuszczonych składników mineralnych). Są polecane osobom z niedokwaśnością soku żołądkowego, przy upośledzonym trawieniu, przy schorzeniach układu oddechowego do inhalacji (ich spożywanie w większej ilości najlepiej uzgodnić z lekarzem). Powinny je pić osoby aktywne fizycznie, zwłaszcza sportowcy i osoby ciężko pracujące fizycznie - które wytracają pierwiastki mineralne z potem. Jak żadne inne nadają się do leczenia kaca. Nie powinno się ich podawać małym dzieciom i niemowlętom oraz osobom cierpiącym na schorzenia nerek i nadciśnienie;

Wody niskosodowe (zawierają mniej niż 100 mg/l rozpuszczonych składników mineralnych) - polecane są osobom skarżącym się na nadciśnienie, z chorobą wieńcową, niewydolnością krążenia, podwyższonym poziomem cholesterolu oraz w kuracjach odchudzających i przy kamicach nerkowych;

Wody słone -polecane są dla osób z niskim ciśnieniem krwi;

Woda ze zwiększoną zawartością wapnia - poprawia krzepliwość krwi, działa przeciwuczuleniowo, polecana jest w profilaktyce osteoporozy;

Woda ze zwiększoną zawartością magnezu - działa antystresowo i kojąco na nerwy, wspomaga serce;

Wody bogate w potas - obniżają ciśnienie krwi, normują pracę mózgu, serca, układu nerwowego i układu krążenia;

Hipotoniczne wody alkaliczne - polecane są przy chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy oraz nadkwasocie. Zawierają niewielką ilość dwutlenku węgla;

Wody lecznicze. Na przykład "Zuber" i "Jan" z Krynicy oraz "Wielka Pieniawa" z Polanicy-Zdroju. Powinno się je spożywać jedynie na zalecenie lekarza, gdyż stanowią one swego rodzaju lekarstwo i stosowane niewłaściwie mogą zaszkodzić. O zaliczaniu wody do tej grupy decydują ministrowie zdrowia i ochrony środowiska;

Wody nasycone dwutlenkiem węgla (gazowane) nie są zalecane osobom cierpiącym na schorzenia żołądka, niewydolność układu krążenia, układu oddechowego, także oddechowego u dzieci.


10 powodów, dla których warto pić wodę
1. Woda jest naturalnaWoda jest najbardziej naturalnym i w zasadzie jedynym potrzebnym do życia płynem. Nie zawiera żadnych zbędnych dodatków, nie ma cukru, a tym samym kalorii. Czysta woda powinna być głównym źródłem płynów w naszej codziennej diecie i stanowić minimum 60-80 proc. tego, co w ciągu całego dnia wypijamy.

2. Woda buduje w naszym ciele zawartość wody może stanowić nawet 75 proc. całkowitej masy ciała (noworodki - 75 proc., dorośli - średnio 60 proc.). Woda znajduje się w każdej tkance i komórce naszego organizmu, dzięki niej mogą zachodzić wszystkie procesy niezbędne do życia. Bez jedzenia możemy przeżyć nawet miesiąc, bez wody jedynie kilka dni. Nasz organizm nie potrafi magazynować większych ilości wody, dlatego stale musimy uzupełniać jej ilość.

3. Woda poprawia trawienieWoda jest niezbędna do normalnego przebiegu procesów trawiennych. Formowanie kęsów, ich przełykanie oraz dalszy transport w przewodzie pokarmowym zależy od odpowiedniej zawartości wody w ślinie, soku żołądkowym, jelitowym oraz w żółci. Brak wody sprawia, że przebieg wszystkich tych procesów zostaje zaburzony.

4. Woda odchudzaRegularne picie większych ilości wody między posiłkami (oraz na czczo i tuż przed snem) nie bez powodu zaleca się wszystkim osobom, które pragną pozbyć się zbędnych kilogramów. Pijąc wodę nie tylko poprawiamy nasz metabolizm, ale też możemy pohamować nadmierny apetyt. Szklanka wody wypita około 20 minut przed posiłkiem pozwala zmniejszyć ilość spożywanego pokarmu, zapewniając nam uczucie sytości. Jednocześnie, nie dostarczamy organizmowi zbędnych kalorii.

5. Woda oczyszczaWoda pomaga oczyszczać organizm ze zbędnych substancji i toksyn. Końcowe produkty przemiany materii są bowiem usuwane z niego wraz z moczem. Jeśli więc na naszej skórze pojawią się nieestetyczne krostki, może to być pierwszym sygnałem, że nasz organizm potrzebuje oczyszczenia z toksyn.

6. Woda poprawia wytrzymałość fizycznąOdwodnienie to najczęstsza przyczyna spadku wydajności i wytrzymałości organizmu podczas ćwiczeń fizycznych. Wynika ona m.in. z obniżenia ciśnienia krwi trenującego, a następnie - osłabienia, jak również wzrostu temperatury ciała, wywołującego dyskomfort. Dodatkowo, spada również zdolność mięśni do wykonywania skurczów, co także może wpłynąć na pogorszenie się kondycji. Utrzymanie prawidłowego nawodnienia przed i podczas wysiłku fizycznego jest skutecznym sposobem na poprawienie efektywności organizmu.

7. Woda reguluje temperaturę naszego ciałaKiedy temperatura otoczenia staje się wyższa niż temperatura naszego ciała, z powierzchni skóry zaczyna parować woda wydzielana w postaci potu. Dzięki temu mechanizmowi organizm może z łatwością regulować swoją temperaturę, zarówno w lecie, jak i w zimie. Właściwe nawodnienie pomaga zapobiegać przegrzaniu naszego ciała.

8. Woda chroni. Woda pełni funkcję zabezpieczającą i nawilżającą, ponieważ jest podstawowym składnikiem wszystkich płynów ustrojowych. Jej niewielkie ilości stanowią ochronę dla gałki ocznej, mózgu, rdzenia kręgowego, a nawet dla rozwijającego się płodu. Woda zapewnia także właściwą ruchomość stawów.

9. Woda doskonale gasi pragnienieNajlepiej, gdy pijemy ją często i małymi łykami. Wówczas zostaje wchłonięta do tkanek i odpowiednio wykorzystana. Wzmożone pragnienie, które przez wielu z nas jest lekceważone, to pierwszy objaw odwodnienia.

10. Nawet niewielkie odwodnienie ma konsekwencje dla zdrowiaSuchość w ustach, spadek wydolności organizmu, odczucie gorąca, zawroty i bóle głowy, uczucie zmęczenia, zaburzenia funkcjonowania układu moczowego czy zmiany ciśnienia tętniczego krwi to tylko niektóre z wielu skutków niedoboru wody w naszej diecie. Kiedy organizm jest odwodniony, słabną również nasze zdolności poznawcze i koncentracja. Badania wskazują, że dzieje się tak za sprawą działania neuronów w naszym mózgu, które rejestrując ubytki wody - sygnalizują ten fakt innym częściom mózgu, odpowiedzialnym za nasze samopoczucie i zdolności do pracy umysłowej. Dlatego osoba, której codzienna dieta nie zawiera odpowiedniej ilości wody, może być rozdrażniona i zmęczona. Z czasem może doświadczyć także bezsenności, która dodatkowo potęguje skalę problemów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: [ZDROWIE] Woda. Jaką wodę do picia wybrać. Czy woda z kranu jest zdrowa? - Dziennik Zachodni