Katowice: Latający pingwin i reZigiusz promują edukację...

  Katowice: Latający pingwin i reZigiusz promują edukację zawodową [ZDJĘCIA, WIDEO, MAPA SZKÓŁ]

  Zdjęcie autora materiału

  Katarzyna Pachelska

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Konferencja pt. "Edukacja zawodowa kluczem do przyszłości regionu"
  1/32
  przejdź do galerii

  Konferencja pt. "Edukacja zawodowa kluczem do przyszłości regionu" ©Arkadiusz Gola

  W poniedziałek 23 marca w nowym budynku Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach odbyła się konferencja pt. "Edukacja zawodowa kluczem do przyszłości regionu"
  Jak sprawić, żeby edukacja zawodowa wróciła do łask młodych ludzi i by uczniowie gimnazjów zamiast tłumnie iść do liceów ogólnokształcących chociaż rozważyli naukę w technikach czy szkołach zawodowych - o tym m.in. dyskutowano w czasie konferencji „Edukacja zawodowa kluczem do przyszłości regionu”, zorganizowanej przez Katowicką Specjalną Strefę Ekonomiczną S.A. we współpracy ze Śląskim Kuratorium Oświaty. Przedstawiono również sieć K2, systemowe rozwiązanie dla Śląska w dziedzinie kojarzenia szkół zawodowych z firmami.

  W konferencji wzięli udział m.in. minister edukacji Joanna Kluzik-Rostkowska i marszałek woj. śląskiego Wojciech Saługa. Byli też prezydenci miast: Zabrza, Katowic, Gliwic, Rudy Śląskiej, burmistrzowie, m.in. Lędzin, przedstawiciele Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, Śląskiego Kuratorium Oświaty, Ministerstwa Edukacji Narodowej, ale również przedsiębiorcy.

  Furorę na konferencji zrobił latający pingwin, zaprezentowany przez firmę Festo. Srebrny, dość spory robot m.in. z włókna węglowego (taki jakby mały Zeppelin) bezszelestnie unosił się nad głowami uczestników dzięki wypełnionemu helem balonowi. Pingwin ma mikrosterownik, dzięki któremu roboty mogą samodzielnie poruszać się i eksplorować przestrzeń. Kosmos!

  - 27 lutego tego roku uruchomiliśmy na naszej stronie internetowej mapę Polski z wykazem wszystkich szkół zawodowych i techników - mówiła minister Joanna Kluzik-Rostkowska. - Dzięki niej gimnazjaliści i ich rodzice wiedzą, jaka jest oferta kształcenia zawodowego na ich terenie. Zachęcam wszystkich do zapoznania się z tą mapą. Do niej dołączyliśmy też jeszcze jedną rzecz - informacje o tym, jakie firmy i w jakiej liczbie chcą przyjąć do siebie praktykantów. Chcemy, by świat gimnazjalistów i świat firm zbliżyły się do siebie, by gimnazjaliści wiedzieli, jak wygląda praca, czego oczekują pracodawcy, i czego warto się uczyć, by mieć pracę - dodaje.  - Moją największą troską jest, by uczniowie dobrze wybrali szkoły, jeśli chcą się kształcić w danym zawodzie. Przeprowadzono badania w jednym z polskich powiatów, w których wyszło, że zaledwie 2 proc. uczniów kształciło się w zawodzie najbardziej potrzebnym, a aż 26 proc. w zawodzie, który na liście najbardziej potrzebnych znalazł się na 5 czy 6 miejscu. Część szkół zawodowych trzeba po prostu przestawić na inne kierunki kształcenia. To nie będzie łatwy proces, część nauczycieli musi się przekwalifikować, albo potrzebna jest nowa kadra - dodała minister.

  Najnowszym pomysłem Ministerstwa Edukacji Narodowej jest zaangażowanie popularnego zwłaszcza wśród gimnazjalistów youtubera reZigiusz do promowania edukacji zawodowej. reZigiusz mieszka w Wodzisławiu Śląskim, jest uczniem technikum informatycznego. - Jego udział w kampanii to był strzał w 10 - oceniła minister Joanna Kluzik-Rostkowska. - Dawno nie miałam tylu fantastycznych reakcji ze strony młodych ludzi - mówiła.

  W 2013 roku aż 51 proc. uczniów gimnazjów wybrało naukę w liceach ogólnokształcących, w 2014 r. - już poniżej 50 proc., dokładnie 46 proc.

  W czasie konferencji wręczono również nagrody Ministerstwa Gospodarki oraz wyróżnienia za podnoszenie jakości kształcenia – przyznawane przez Katowicką Specjalną Strefę Ekonomiczną.
  *Waloryzacja rent i emerytur 2015 PODWYŻKA NIE DLA WSZYSTKICH JEDNAKOWA
  *16-letni Wojtek z Piekar zmarł na lekcji WF. Szok w szkole ZDJĘCIA
  *Zielony jęczmień na odchudzanie? Tak! To działa. Właśnie zielony jęczmień stosują gwiazdy TV
  *Koncert Linkin Park w Rybniku POZNAJ SZCZEGÓŁY + BILETY
  *Śląsk Plus - pierwsza rejestracja za darmo. Zobacz nowy interaktywny tygodnik o Śląsku

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama