Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Naukowcy apelują: nie wycinajcie drzew w Parku Śląskim, poczekajcie na opinię [WIDEO]

KR
Wstrzymanie wycinki drzew w Parku Śląskim do czasu opracowania dokumentu, mającego określić kierunek strategii zarządzania w tym zakresie oraz przeprowadzenie rzeczywistych konsultacji społecznych dotyczących wizji rozwoju parku - to główne postulaty naukowców z Uniwersytetu Śląskiego odnośnie sprzeciwu wobec masowej wycinki drzew.

Naukowcy z Uniwersytetu Śląskiego, społecznicy ze stowarzyszenia "Nasz park" dzisiaj przed rektoratem UŚ przedstawili swój apel w obronie Parku Śląskiego, a dokładnie - drzew, które się tam znajdują.

Osoby, które petycję podpisały chcą, aby Park Śląski wstrzymał masową wycinkę drzew. Bo kiedy pracownicy Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego niespełna miesiąc temu prezentowali pierwszy w 65-letniej historii parku raport z inwentaryzacji drzewostanu, planowano już wycinkę 2,2 tys. drzew.

- Po 60 latach od projektu parku mamy pełny i dobrze rozwinięty drzewostan, który pełni zasadnicza funkcję klimatotwórczą i aerosanitarną na tym terenie - mówi prof. Adam Rostański z katedry botaniki i ochrony przyrody Uniwersytetu Śląskiego.

W opinii naukowców brakuje jeszcze trzech dokumentów, na podstawie których można byłoby zdecydować które drzewa można wyciąć. Chodzi o operat dendrologiczny, który opisze drzewostan taki jaki jest, fitosocjologiczny, określający roślinność obecną, ale też potencjalną, która może pojawić się na danym terenie i operat z zakresu architektury krajobrazu, porównujący projekt parku opracowany przez prof. Niemirskiego do tego jak park wygląda teraz.

Stąd właśnie apel naukowców, by wstrzymać się z wycinką drzew, która idzie w tysiące. Przeczytajcie treść całego apelu, który podpisało ok. 50 naukowców.

Jako przedstawiciele świata nauki pragniemy wyrazić swoje głębokie zaniepokojenie obecną sytuacją w Parku Śląskim. Na tym cennym przyrodniczo i kulturowo obszarze, który jest unikatowy w skali naszego kraju, mają obecnie miejsce niepokojące zjawiska, prowadzące do dewastacji środowiska przyrodniczego.
Mamy na myśli przede wszystkim zrealizowane kilka lat temu oraz planowane masowe wycinki drzew. W roku 2010 wycięto około 6 tysięcy drzew, obecnie planowane jest wycięcie ponad 2200 drzew. Wycinki realizowane są przede wszystkim w leśnej części Parku, która posiada charakter ostoi leśnej. Profesor Władysław Niemirski – projektant Parku biorąc pod uwagę rozległy i zróżnicowany teren zaplanował różne funkcje, które ma spełniać przyszły Park. Centralną część zaprojektowano jako leśną ostoję, gdzie mieszkańcy mogli spacerować i odpoczywać z dala od zgiełku miejskiego oraz parkowych imprez. To właśnie ta część, zajmująca niemal 200 hektarów, poddana jest obecnie ogromnej presji. Przez ostatnie 20 lat (a w niektórych miejscach i dłużej) w leśnej części parku nie ingerowano w znaczący sposób w ekosystem. To prawdopodobnie dlatego wzrosła biologiczna różnorodność na tym terenie. Obecnie występują tu aż 72 gatunki ptaków (w tym 5 gatunków dzięcioła), kilka gatunków ssaków (np. łasica, sarna, lis i sporadycznie dzik), wiele gatunków płazów i gadów oraz kilkaset gatunków roślin kwiatowych i grzybów. Niezwykle bogaty jest również świat owadów. Dzisiaj władze Parku uważają jednak, że te 20 lat braku ingerencji, to okres zaniedbań, który czas zakończyć.

Władze Parku jednocześnie deklarują stworzenie całościowej i długofalowej koncepcji tego szczególnego miejsca. W tym celu zleciły wykonanie przyrodniczej inwentaryzacji przez zespół naukowców z SGGW w Warszawie. Nie czekając jednak na wytyczne wynikające z tej ekspertyzy, ignorując głos społeczny oraz nie dopełniając obietnicy stworzenia strategii rozwoju Parku podjęły decyzję o kolejnej masowej wycince drzew. Uważamy, że w tej sytuacji decyzja taka jest skandaliczna i podważa wiarygodność intencji władz Parku.
W związku z tym apelujemy o:
- moratorium na wycinkę drzew w Parku do czasu wypracowania całościowej i długofalowej strategii rozwoju tego obiektu (nie licząc drzew, które bezpośrednio zagrażają bezpieczeństwu lub infrastrukturze),
- zobligowania władz Parku do przeprowadzenia rzeczywistych konsultacji społecznych w duchu projektowania partypacyjnego, które uwzględnia głos mieszkańców Śląska w wypracowaniu wizji Parku.
Z wyrazami szacunku
Prof. dr hab. n. med. Mieczysław Chorąży (Centrum Onkologii - Instytut, Oddział w Gliwicach)
Prof. zw. dr hab. Piotr Czerwiński (Uniwersytet Śląski Wydział Filologiczny Instytut Filologii Wschodniosłowiańskiej)
Prof. dr hab. Jacek Gorczyca (Uniwersytet Śląski, Wydział Biologii i Ochrony Środowiska, Katedra Zoologii)
Prof. dr hab. Aleksander Herczek (Uniwersytet Śląski, Wydział Biologii i Ochrony Środowiska, kierownik Katedry Zoologii)
Prof. Dr hab. Paweł Migula (Uniwersytet Śląski, Wydział Biologii i Ochrony Środowiska, kierownik Katedry Fizjologii Zwierząt i Ekotoksykologii)
Prof. dr hab. Piotr Skubała (Uniwersytet Śląski, Wydział Biologii i Ochrony Środowiska, Katedra Ekologii)
Prof. dr hab. Barbara Tokarska-Guzik (Uniwersytet Śląski, Wydział Biologii i Ochrony Środowiska, kierownik Katedry Botaniki i Ochrony Przyrody)

Prof. dr hab. Piotr Węgierek (Uniwersytet Śląski, Wydział Biologii i Ochrony Środowiska, kierownik Katedry Zoologii)
Dr hab. Mirosław Nakonieczny (Uniwersytet Śląski, Prorektor ds. umiędzynarodowienia, współpracy z otoczeniem i promocji)
Dr hab. prof. UŚ Irena Bielańska-Grajner (Uniwersytet Śląski, Wydział Biologii i Ochrony Środowiska, Katedra Hydrobiologii)
Dr hab. prof. UŚ Adam Rostański (Uniwersytet Śląski, Wydział Biologii i Ochrony Środowiska, Katedra Botaniki i Ochrony Przyrody, Kierownik Pracowni Dokumentacji Botanicznej)
Dr hab. prof. UŚ Dobrosława Wężowicz-Ziółkowska (Instytut Nauk o Kulturze i Studiów Interdyscyplinarnych)
Dr hab. prof. UŚ Zbigniew Wilczek (Uniwersytet Śląski, Wydział Biologii i Ochrony Środowiska, Katedra Ekologii)
Dr hab. Katarzyna Lisowska, profesor w Centrum Onkologii w Gliwicach
Dr hab. Agnieszka Babczyńska (Uniwersytet Śląski, Wydział Biologii i Ochrony Środowiska, Katedra Fizjologii Zwierząt i Ekotoksykologii, dyrektor Centrum Studiów nad Człowiekiem i Środowiskiem UŚ)
Dr hab. prof. UŚ Krystyna Doktorowicz (Uniwersytet Śląski, Wydział Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego, Prodziekan ds. Budowy Wydziału Radia i Telewizji i Promocji, kierownik Zakładu Zarządzania Mediami i Organizacji Produkcji Filmowej i Telewizyjnej)
Dr hab. Renata Dulias (Uniwersytet Śląski, Wydział Nauk o Ziemi)
Dr hab. Barbara Fojcik (Uniwersytet Śląski, Wydział Biologii i Ochrony Środowiska, Katedra Botaniki i Ochrony Przyrody)
Dr hab. Izabella Franiel (Uniwersytet Śląski, Wydział Biologii i Ochrony Środowiska, Katedra Ekologii)
Dr hab. Adam Hibszer (Uniwersytet Śląski, Wydział Nauk o Ziemi, Katedra Geografii Fizycznej)
Dr hab. Agnieszka Kompała-Bąba (Uniwersytet Śląski, Wydział Biologii i Ochrony Środowiska, Katedra Botaniki i Ochrony Przyrody)
Dr hab. Alina Kafel (Uniwersytet Śląski, Wydział Biologii i Ochrony Środowiska, Katedra Fizjologii Zwierząt i Ekotoksykologii)
Dr hab. Grażyna Madej (Uniwersytet Śląski, Wydział Biologii i Ochrony Środowiska, Katedra Ekologii)
Dr hab. Urszula Myga-Piątek (Przewodnicząca Komisji Krajobrazu Kulturowego Polskiego Towarzystwa Geograficznego)
Dr n. med. Magdalena Olbryt (Centrum Badań Translacyjnych i Biologii Molekularnej Nowotworów, Centrum Onkologii – Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie, Oddział w Gliwicach)

Dr hab. Anna Orczewska (Uniwersytet Śląski, Wydział Biologii i Ochrony Środowiska, Katedra Ekologii)
Dr hab. Mirosław Piróg (Uniwersytet Śląski, instytut Filozofii, Zakład Historii Filozofii Nowożytnej i Współczesnej)
Dr hab. Krzysztof Szymanek (Uniwersytet Śląski, Instytut Filozofii, Zakład Logiki i Metodologii)
Dr hab. Justyna Tymieniecka-Suchanek (Uniwersytet Śląski Wydział Filologiczny Instytut Filologii Wschodniosłowiańskiej)
Dr hab. Alina Urbisz (Uniwersytet Śląski, Wydział Biologii i Ochrony Środowiska, Katedra Botaniki i Ochrony Przyrody)
Dr hab. Andrzej Urbisz (Uniwersytet Śląski, Wydział Biologii i Ochrony Środowiska, Katedra Botaniki i Ochrony Przyrody)
Dr hab. Krzysztof Wieczorek (Uniwersytet Śląski, Instytut Filozofii, Zakład Logiki i Metodologii)
Dr Wojciech Bąba (Uniwersytet Jagielloński, Instytut Botaniki)
Dr Dominik Chłond (Uniwersytet Śląski, Wydział Biologii i Ochrony Środowiska, Katedra Zoologii)
Dr Łukasz Depa (Uniwersytet Śląski, Wydział Biologii i Ochrony Środowiska, Katedra Zoologii)
Dr Jowita Drohojowska (Uniwersytet Śląski, Wydział Biologii i Ochrony Środowiska, Katedra Zoologii)
Dr Anna Gierlińska (Pracownia na Rzecz Wszystkich Istot)
Dr Maja Głowacka (Pracownia Edukacji Żywej)
Dr Ryszard Kulik (Pracownia na Rzecz Wszystkich Istot)
Dr Mirosława Michalska-Suchanek (Uniwersytet Śląski Wydział Filologiczny Instytut Filologii Wschodniosłowiańskiej)
Dr Beata Mytych-Forajter (Uniwersytet Śląski, Instytut Nauk o Literaturze Polskiej)
Dr Bogdan Ogrodnik (Pracownia Edukacji Żywej)
Dr Jerzy Parusel (dyrektor Centrum Dziedzictwa Przyrody Górnego Śląska)
Dr Edyta Sierka (Uniwersytet Śląski, Wydział Biologii i Ochrony Środowiska, Katedra Botaniki i Ochrony Przyrody)
Dr Agnieszka Sobol (Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach, Katedra Zarządzania Ochroną Środowiska)
Dr Aleksander Sochanik (kierownik Sekretariatu Naukowego Centrum Onkologii, Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie, Oddział w Gliwicach)
Dr inż. Marek Sołtysiak (prezes Górnośląskiego Towarzystwa Przyrodniczego im Andrzeja Czudka)
Dr Joanna Szymanowska-Pułka (Uniwersytet Śląski, Wydział Biologii i Ochrony Środowiska, Katedra Biofizyki i Morfogenezy Roślin)

Na odpowiedź Parku Śląskiego na apel naukowców nie musieliśmy długo czekać. Niedługo po konferencji zostało wydane oświadczenie zarządu w tej sprawie. "Niezwykle cenne jest Państwa zaangażowanie w sprawy Parku Śląskiego, a także troska o jego przyszłość. Zawsze jesteśmy otwarci na merytoryczną dyskusję, a przede wszystkim istotne sugestie specjalistów, zajmujących się na co dzień botaniką, dendrologią czy biologią" - czytamy w wystosowanym liście.

Jednocześnie władze parku zaznaczają, że w kwestii wycinki drzew konsultują się ze specjalistami z SGGW, a "w wyjątkowych przypadkach koncentrujemy się na działaniach pielęgnacyjnych, związanych z usuwaniem drzew uschniętych, chorych lub zagrażających bezpośrednio użytkownikom parku".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!