Prostowanie bloku w Katowicach zakończone. Czas na poprawki...

  Prostowanie bloku w Katowicach zakończone. Czas na poprawki w budynku i mieszkaniach [ZDJĘCIA]

  Justyna Przybytek

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Prostowanie bloku przy Ligockiej w Katowicach
  1/17
  przejdź do galerii

  Prostowanie bloku przy Ligockiej w Katowicach ©Maciej Gapiński

  Prostowanie bloku w Katowicach: Zakończyło się prostowanie 10-piętrowego wieżowca przy ulicy Ligockiej 4a w Katowicach. Budynek był dochylony o 60 centymetrów! W tym tygodniu szczeliny, jakie powstały po wyprostowaniu między budynkiem a fundamentami będą zalewane betonem
  Prostowanie bloku w Katowicach: Trzy dni trwało przywracanie wieżowca z ulicy Ligockiej 4a do pionu. W tym tygodniu szczeliny, jakie powstały między budynkiem a jego fundamentami w wyniku prostowania, będą zalewane betonem. W kolejce do prostowania są jednak następne budynki przy ulicy Ligockiej z numerami 6, 4 i 4b, a także przy Brynowskiej i Mikołowskiej.

  - Mamy podpisaną ugodę z kopalnią na budynek przy Ligockiej 6, prowadzimy jeszcze rozmowy w sprawie numerów 4 i 4b.
  W tej chwili rozpoczynamy także intensywne prace na zabezpieczeniem budynku przy ulicy Tomasza, który ulega dużym odkształceniom - mówił Mariusz Nawrocki, prezes Spółdzielni Mieszkaniowej Górnik w Katowicach.

  ZOBACZ TAKŻE:
  Prostowanie wieżowca w Katowicach [ZDJĘCIA + WIDEO] Mieszkańcy dostali gwarancje bezpieczeństwa


  Przy Ligockiej 4a stoi 10-piętrowy wieżowiec z 55 mieszkaniami. Lokatorzy na czas prostowania bloku opuszczali mieszkania z samego rana, a wracali do nich po południu. Na czas prac w wieżowcu odcinano prąd, gaz, wodę i ogrzewanie. W piątek, gdy lokatorzy pojawili się w mieszkaniach, media podłączono, tylko gazu nadal nie było.

  Początkowo SM Górnik zakładała, że prostowanie potrwa dwa dni. Prace jednak ze względów bezpieczeństwa były prowadzone bardzo wolno. W piątek wieczorem blok wyprostowany był w 75 proc. Zdecydowano więc, że zostaną dokończone w weekend.

  CZYTAJ KONIECZNIE:
  WIEŻOWIEC W KATOWICACH SIĘ PRZECHYLIŁ. MIESZKAŃCY MUSIELI OPUŚCIĆ MIESZKANIA  - Ściany są już maksymalnie wypionowane - ogłosił w poniedziałek Jan Rasiński, ekspert budowlany, koordynujący przedsięwzięcie z ramienia spółdzielni mieszkaniowej. - Dobrze widać szczeliny, jakie powstały po wyprostowaniu budynku, dzięki nim widać, jak duże były odchylenia - dodał. W dalszej kolejności wieżowiec trzeba teraz będzie przystosować do prostej, a nie odchylonej konstrukcji.

  - Aby użytkować blok do tej pory, musieliśmy dokonać pewnych przeróbek, m.in. w szybach wind, tak że teraz są krzywe, gdy budynek zostanie wyprostowane, je też trzeba będzie wyprostować - wyjaśniał Nawrocki.

  Krzywe bloki w Brynowie, to efekt wieloletniej eksploatacji prowadzonej przez zlokalizowaną w dzielnicy kopalnię Wujek. - Pod nimi był wybierany pokład 501. Wydobycie było częściowo prowadzone na podsadzkę, częściowo na zawał. Przez eksploatację na zawał następowały odkształcenia górotworu, co odbijało się na budynkach. Dodatkowym niesprzyjający jest fakt, że bloki znajdują się w rejonie aktywnego uskoku, który cały czas pracuje i ma tendencję do ciągłego przemieszczania w pionie i poziomie - tłumaczył Rasiński.

  Prostowanie wieżowca przy Ligockiej 4a odbywało się metodą hydrauliczną: u jego podstawy w specjalnie wykonanych w fundamentach wcięciach założono 108 siłowników. To one podnosiły budynek. Siłowniki były sterowane przez komputer, w którym zapisano odpowiednie parametry docelowe, dzięki czemu maszyna wie, którymi i w którym momencie sterować, aby budynek wyprostować. Taka sama metoda ma zostać zastosowana przy wieżowcach z Ligockiej 4, 4b i 6.


  *Waloryzacja rent i emerytur 2015 PODWYŻKA NIE DLA WSZYSTKICH JEDNAKOWA
  *16-letni Wojtek z Piekar zmarł na lekcji WF. Szok w szkole ZDJĘCIA
  *Zielony jęczmień na odchudzanie? Tak! To działa. Właśnie zielony jęczmień stosują gwiazdy TV
  *Koncert Linkin Park w Rybniku POZNAJ SZCZEGÓŁY + BILETY
  *Śląsk Plus - pierwsza rejestracja za darmo. Zobacz nowy interaktywny tygodnik o Śląsku

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama