Światowy Kongres Klastrów w Dąbrowie Górniczej. Co dają...

  Światowy Kongres Klastrów w Dąbrowie Górniczej. Co dają klastry przedsiębiorcom?

  Zdjęcie autora materiału

  Katarzyna Pachelska

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Przedstawiciele Polskiego Klastra Dla Innowacji i Środowiska. Od lewej: Marcin Duda z Komitetu Rozwoju Zagłębia, Volodymyr Rudoi z Ukrainy, Emil Bystrowski,
  1/2
  przejdź do galerii

  Przedstawiciele Polskiego Klastra Dla Innowacji i Środowiska. Od lewej: Marcin Duda z Komitetu Rozwoju Zagłębia, Volodymyr Rudoi z Ukrainy, Emil Bystrowski, Grzegorz Wacławik, Wojciech Duda, Tomasz Dzierżanowski i Marek Niemczyk. ©KATARZYNA PACHELSKA/DZIENNIK ZACHODNI

  I Światowy Kongres Klastrów odbywa się 25 i 26 marca 2015 roku. We wtorek 24 marca goście z całego świata spotkali się na koktajlu powitalnym w hotelu Diament Arsenal Palace w Chorzowie
  W Dąbrowie Górniczej po raz pierwszy na świecie na tak dużym wydarzeniu spotkają się twórcy klastrów, szefowie i pracownicy firm tworzących klastry oraz inne osoby zainteresowane współpracą z klastrami. 25 i 26 marca 2015 roku w Pałacu Kultury Zagłębia odbędzie się Światowy Kongres Klastrów (Cluster World Congress).

  Czym w skrócie jest klaster? To zbiór współpracujących ze sobą firm z tego samego lub pokrewnego sektora gospodarki. Zwykle są to firmy działające na określonym terenie, ale są również klastry o zasięgu międzynarodowym.

  O to, dlaczego zdecydowali się zrzeszyć w klastrze i powody przyjazdu na Światowy Kongres Klastrów zapytaliśmy uczestników powitalnego koktajlu przed Kongresem, który odbył się 24 marca wieczorem w hotelu Diament Arsenal Palace w Chorzowie.

  - Dla nas uczestnictwo w Światowym Kongresie Klastrów jest świetną okazją do nawiązania kontaktów z innymi klastrami i firmami - mówi Iwona Gaweł, właścicielka Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, chorzowianka, która jest koordynatorem klastru Polish Wood Cluster w Żorach. - Można też podpatrzeć dobre praktyki stosowane przez inne klastry, wymienić się doświadczeniami - dodaje.

  Z kolei przedstawiciele Polskiego Klastra dla Innowacji i Środowiska, zrzeszającego 12 partnerów, który powstał dokładnie rok temu, w marcu 2014 roku, szukają na Kongresie inwestorów do budowy zakładu badawczo-doświadczalnego, wykorzystującego złoże węgla Paruszowiec. - Chcemy udowodnić, że da się wydobywać węgiel tanio i bezpiecznie - mówi Grzegorz Wacławik, prezes Polskiego Klastra dla Innowacji i Środowiska. - Koszt wydobycia tony węgla będzie wynosił u nas 130 zł, a roczna produkcja węgla - 4 miliony ton - dodaje Wacławik.

  Partnerów do współpracy szukają też goście z Warszawy, przedstawiciele Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej: Jan Wiater z departamentu strategii i komunikacji NFOŚiGP oraz spółki Eko-Efekt prezes Andrzej Tuka i dr. Tomasz Nowicki. - Chcemy zachęcić firmy do współpracy z Funduszem. Mamy do rozdzielenia 5 mld złotych głównie na działania związane ze środowiskiem, np. efektywnością energetyczną - mówi Jan Wiater.

  Bracia Michał i Zbigniew Petlic, udziałowcy w firmie Sevenbridge w Katowicach, produkującej oprogramowanie na bazie systemu Lotus Notes, uważają, że ten Kongres to dla nich możliwość nawiązania kontaktów z innymi firmami, i później - współpracy.

  Światowy Kongres Klastrów odbywa się pod patronatem Dziennika Zachodniego.


  *Waloryzacja rent i emerytur 2015 PODWYŻKA NIE DLA WSZYSTKICH JEDNAKOWA
  *16-letni Wojtek z Piekar zmarł na lekcji WF. Szok w szkole ZDJĘCIA
  *Zielony jęczmień na odchudzanie? Tak! To działa. Właśnie zielony jęczmień stosują gwiazdy TV
  *Koncert Linkin Park w Rybniku POZNAJ SZCZEGÓŁY + BILETY
  *Śląsk Plus - pierwsza rejestracja za darmo. Zobacz nowy interaktywny tygodnik o Śląsku

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Iwona Gawel Oszustka UWAGA UWAGA

   Astra Telekom (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Iwona Gawel - OSZUSTKA UWAGA UWAGA UWAGA
   PROCESY w CBA - PROKURATURACH skazana za falszowanie dokumentow w 2010 2011 roku Gawel Iwona okradla i wyludzila milony publicznej kasy

   UWAGA na OSZUSTKE

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama