Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

150 lat Katowic na nietypowej wystawie bez eksponatów ZDJĘCIA

LOTA
Wystawa Aptetyt na radykalną zmianę
Wystawa Aptetyt na radykalną zmianę IK Katowice MIasto Ogrodów
150 letnia historia Katowic na jednej, raczej niewielkiej wystawie? Tak, to możliwe. A przekonać się o tym można w galerii Miasta Ogrodów przy ulicy Stanisława.

W Galerii Miasta Ogrodów zobaczymy ekspozycję "Apetyt na radykalną zmianę", która opowiada o 150 latach Katowic.

Co ciekawe, wystawa jest pozbawiona narracji historycznej, stawiającej w centrum zainteresowania ważne postacie, wydarzenia polityczne i wojny. NIe ma też na niej tradycyjnych eksponatów. Są za to diagramy, mapy, wizualizacje danych przygotowane przez najlepszych młodych projektantów ze Śląska, które ilustrują gwałtowne przemiany w przestrzeni Katowic. Istotną rolę w ekspozycji odgrywa architektura, pokazująca rozmach i optymizm twórców miasta, niezależnie od okresu i kontekstu politycznego

- Analizy danych pozwalają zmierzyć się ze stereotypami oraz zrozumieć aktualne wyzwania stojące przed Katowicami, związane między innymi z zagospodarowaniem przestrzeni publicznych i jakością życia w centrum miasta - wyjaśnia Łukasz Kałębasiak, rzecznik Instytucji Kultury Katowice - Miasto Ogoródów.

Na ekspozycji zobaczymy między innymi animację opowiadającą historię ulicy Korfantego, czyli dzisiejszej alei, której nazwa zmieniała się kilkakrotnie: Schlossstrase, Zamkowa, Luddendorfstrasse, Armii Czerwonej - co najlepiej oddaje przemiany, jakie zachodziły w Katowicach.

- Stąd tytuł wystawy - Apetyt na radykalną zmianę - odnosi się właśnie do Katowic, miasta podlegającego ciągłej przemianie. Ciekawostką jest, że tekst towarzyszący animacji czyta znany lektor filmowy Tomasz Knapik - mówi Kałębasiak.

Jak dodaje, atrakcyjne wizualizacje pozwolą prześledzić, jak na przestrzeni dziesięcioleci zmieniał się stopień zatrudnienia w górnictwie, ilość wydobywanego węgla, a nawet relację miedzy wysokością budowanych w stolicy aglomeracji gmachów a głębokością kopalnianych szybów (im budowano wyżej, tym kopano głębiej).

- Pokażemy też, jak Katowice zmieniały się w zielone miasto, obrazując stosunek powierzchni miasta do ilości terenów zielonych (w 1975 tereny zielone stanowiły 51 proc pow. Katowic) - dopowiada.
Wystawę można bezpłatnie oglądać do 8 maja. Przygotowano ją w ramach projektu Modern City in the Making. Katowice 1865-2015 realizowanego przez Medialab Katowice.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera