Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Cykl maturalny Błędy i owędy: Polacy mejle piszą…

Redakcja
Cykl maturalny Błędy i owędy: Polacy mejle piszą…
Cykl maturalny Błędy i owędy: Polacy mejle piszą…
Wątpliwości budzi już to, jak zapisać zapożyczoną z języka angielskiego nazwę listu elektronicznego. W polszczyźnie wzorcowej należy zachować oryginalny zapis e-mail [wym. imejl], zaś w polszczyźnie potocznej dopuszcza się także spolszczony zapis mejl. Pojawiające się zapisy: email, e-majl, imajl, majl są niepoprawne.

Stosowanie przez wielu Polaków w listach elektronicznych niezbyt fortunnych nagłówków każe raz jeszcze rozważyć problem, jak rozpocząć e-mail. Bardzo często zdarza mi się otrzymywać listy elektroniczne rozpoczynające się od: „Dzień dobry”, rzadziej od „Dobry wieczór”.

Z przyczyn zdroworozsądkowych należałoby unikać tych formuł, ponieważ nawet dzisiaj, kiedy sporo osób odbiera listy elektroniczne, korzystając z urządzeń mobilnych, nadal nie mamy pewności, kiedy nasz odbiorca odczyta wiadomość. Nierzadko więc adresat wieczorem otwiera e-mail, który rozpoczyna się od „Dzień dobry”, lub o poranku czyta list (wysłany przez nadawcę na ogół późnym wieczorem dnia poprzedniego) rozpoczynający się od „Dobry wieczór”. Sytuacje te przyjmowane są z pewną dezaprobatą. Niezbyt fortunne jest także rozpoczynanie korespondencji od tak chętnie używanej przez Polaków formy grzecznościowej „Witam”.

Wprowadza ona bowiem hierarchię nadrzędno-podrzędną, sugerując wyższość nadawcy. Jest to forma powitania zarezerwowana w polskiej tradycji dla gospodarza, który wita gości w swoim domu. Dzisiaj „Witam”/”Witam państwa” w funkcji pozdrowienia używane jest również bardzo chętnie przez gospodarzy programów telewizyjnych. Warto zauważyć, że wszystkie wymienione powitania są charakterystyczne dla języka mówionego, dla kontaktu twarzą w twarz. Mimo że językoznawcy dopuszczają już rozpoczęcie e-maila od „Dzień dobry”, wciąż znacznie lepszym rozwiązaniem wydaje się zastosowanie zwrotów adresatywnych.

W wiadomościach oficjalnych wykorzystujemy formuły typu: Szanowna Pani, Szanowny Panie Dyrektorze, Szanowny Panie Redaktorze (w pierwszym liście), Szanowni Państwo (kiedy nie znamy dokładnie adresata, jest nim np. firma lub organizacja) oraz Pani Haniu, Panie Dyrektorze, Panie Redaktorze (w kolejnych już wiadomościach). W listach prywatnych warto w funkcji nagłówka użyć imienia nadawcy w wołaczu, np.: Aniu, Bartku, Droga Julko, Kochany Tomku. Należy pamiętać, że zarówno imiona i nazwiska, jak również nazwy osób i zaimki odnoszące się do adresata, ze względów grzecznościowych, zapisujemy wielką literą.

Kształtujemy w ten sposób swój pozytywny wizerunek osoby szanującej partnera komunikacji. Z proponowanych nagłówków można całkowicie zrezygnować, zwłaszcza kiedy z odbiorcą łączą nas bliskie relacje nieoficjalne lub jeśli wiadomość jest kolejną w sekwencji listów wymienianych między nadawcą a odbiorcą w stosunkowo krótkim czasie.
Warto zwrócić również uwagę na formuły zamykające list elektroniczny. W korespondencji prywatnej mogą pojawić się sformułowania, takie jak: Pozdrawiam, Serdecznie pozdrawiam, Pozdrawiam ciepło, Z pozdrowieniami, Serdeczności. W listach oficjalnych warto użyć form tradycyjnie uważanych za eleganckie i oficjalne, np.: Z wyrazami szacunku, Łączę wyrazy szacunku, Proszę przyjąć wyrazy szacunku itp. Jeśli chcemy nieco ocieplić stosunki z odbiorcą wiadomości, możemy zastosować formuły pośrednie, np. Łączę wyrazy szacunku i pozdrowienia (zalecane zwłaszcza do osoby lepiej znanej). Warto pamiętać, że formuła końcowa powinna współgrać z nagłówkiem.

Ważne, by list – zwłaszcza oficjalny − podpisać imieniem i nazwiskiem.

Nie ulega wątpliwości, że listy elektroniczne są wciąż uważane za mniej oficjalne od tradycyjnych, warto jednak zadbać, by ich treść i zastosowane formuły grzecznościowe były dopasowane do odbiorcy korespondencji.

Nieuwzględnienie tego postulatu może przynieść negatywne konsekwencje dla nadawcy, nawet w postaci braku odpowiedzi ze strony urażonego adresata lub odpowiedzi negatywnej. Warto przyjąć ogólną zasadę, że lepiej być bardziej grzecznym niż wykazać się ignorancją, brakiem znajomości zasad językowego savoir-vivre’u.


*Waloryzacja rent i emerytur 2015 PODWYŻKA NIE DLA WSZYSTKICH JEDNAKOWA
*16-letni Wojtek z Piekar zmarł na lekcji WF. Szok w szkole ZDJĘCIA
*Zielony jęczmień na odchudzanie? Tak! To działa. Właśnie zielony jęczmień stosują gwiazdy TV
*Koncert Linkin Park w Rybniku POZNAJ SZCZEGÓŁY + BILETY
*Śląsk Plus - pierwsza rejestracja za darmo. Zobacz nowy interaktywny tygodnik o Śląsku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!