Ważne
  Szymczyk: Centrum Sosnowca dziś tylko z nazwy...

  Szymczyk: Centrum Sosnowca dziś tylko z nazwy...

  Tomasz Szymczyk

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Tomasz Szymczyk
  1/2
  przejdź do galerii

  Tomasz Szymczyk ©arc.

  Bardzo lubię oglądać w internecie stare fotografie przedstawiające centrum Sosnowca. Na każdej z nich - nieważne, czy została wykonana za cara, czy w schyłkowym PRL-u - okolice dzisiejszej Patelni wyglądają o wiele lepiej niż teraz. Widać na tych zdjęciach spotykających się ludzi, widać kolory, widać zieleń.
  Dzisiejszy wygląd centrum Sosnowca kojarzy mi się tylko z wątpliwej urody dziurą stanowiącą wejście do przejścia podziemnego i brudnymi przystankami. To właśnie autobusy, tramwaje i pociągi przyciągają dzisiaj głównie ludzi w to miejsce. Nie licząc kebaba.

  A nie o to chodzi chyba w centrum. Pomysł stworzenia niby-rynku jest ciekawy, ale nie uda się, jeśli poprzestanie się na przeniesieniu pomnika i ułożeniu nowych płyt, będzie to kolejna martwa przestrzeń. Trzeba będzie zachęcić mieszkańców, by chcieli w tym miejscu przebywać. Dlatego przydałoby się to, co spartaczono w latach siedemdziesiątych. Dziś buduje się obwodnice, wtedy dwupasmówki kierowano przez centra miast.


  CZYTAJ KONIECZNIE:
  SOSNOWIEC BĘDZIE MIAŁ RYNEK. POMNIK KIEPURY STANIE PRZED DWORCEM


  Trudno nie oprzeć się wrażeniu, że każda kolejna przebudowa zabierała coś temu miejscu. Jak się skończyło, widzimy. Mam nadzieję, że tym razem będzie inaczej.

  Tomasz Szymczyk


  *Waloryzacja rent i emerytur 2015 PODWYŻKA NIE DLA WSZYSTKICH JEDNAKOWA
  *16-letni Wojtek z Piekar zmarł na lekcji WF. Szok w szkole ZDJĘCIA
  *Zielony jęczmień na odchudzanie? Tak! To działa. Właśnie zielony jęczmień stosują gwiazdy TV
  *Koncert Linkin Park w Rybniku POZNAJ SZCZEGÓŁY + BILETY
  *Śląsk Plus - pierwsza rejestracja za darmo. Zobacz nowy interaktywny tygodnik o Śląsku

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Centrum Sosnowca

   Kazimierz z Pogoni (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   ok. 20 lat temu nasze samorządy zachłysnęły się tzw. inwestorami zachodnimi, i robiły wszystko aby im dogodzić. Bardzo hojnie wspierały je poprzez zwolnienia z podatku, czy poprzez partycypowanie w...rozwiń całość

   ok. 20 lat temu nasze samorządy zachłysnęły się tzw. inwestorami zachodnimi, i robiły wszystko aby im dogodzić. Bardzo hojnie wspierały je poprzez zwolnienia z podatku, czy poprzez partycypowanie w kosztach budowy nowych drogach dojazdowych do tychże hipermarketów.
   Przez szereg lat włodarzy miasta nie interesowała tzw. grupa polskich przedsiębiorców prowadzących swoje biznesy w centrum miasta, interesowała się tylko zachodnimi inwestorami.
   Dzisiaj po ok 20 latach okazało się, że działania włodarzy okazały się zabójcze dla centrum miasta, centrum znajduje się w hibernacji. Mieszkańcy omijają je z daleka.
   Teraz włodarze myślą, że kilkoma zniżkowymi zakupami ściągną na powrót mieszkańców do centrum.
   Drodzy (dosłownie) włodarze do przywrócenia centrum mieszkańcom jest potrzebny plan na kilka kadencji, nie doraźne decyzje, które następcy znowu się nie spodobają.
   Potrzeba jest aby odzyskać trochę przestrzeni dla pieszych w centrum. Może wyprowadzić Urząd Skarbowy, może część ruchu samochodowego skierować po ziemię. Bo wydaje mi się, że więcej się zyska gdy odwróci się stan dzisiejszy tzn. ruch pieszych do dworca będzie na zewnątrz a ruch samochodowy po ziemią.
   Powodzenia.
   zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama