20 tysięcy ojców z regionu nie płaci na swoje dzieci....

  20 tysięcy ojców z regionu nie płaci na swoje dzieci. Rekordziści mają kilkusettysięczne zaległości

  Agata Pustułka

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Ściągalność alimentów w Polsce nie sięga nawet 8 proc. W Europie Zachodniej wynosi 80-90 proc.
  1/2
  przejdź do galerii

  Ściągalność alimentów w Polsce nie sięga nawet 8 proc. W Europie Zachodniej wynosi 80-90 proc. ©123RF

  Długi alimenciarzy wobec dzieci sięgają często kilkuset tysięcy złotych. Ich wyegzekwowanie jest bardzo trudne, bo ukrywają dochody.
  Na co dzień jeździ nowym lexusem, a od ponad pięciu lat nie płaci alimentów na syna-maturzystę. Alimenciarzy dłużników jest w województwie śląskich około 20 tysięcy. Rekordziści mają kilkusettysięczne zaległości. Z Funduszu Alimentacyjnego w naszym regionie korzysta prawie 37 tysięcy dzieci. Najwyżej mogą dostać 500 złotych miesięcznie.

  CZYTAJ TAKŻE:
  Wszyscy płacimy alimenty. 543 mln długu w woj. śląskim!


  Niemal każda z tych historii jest symbolem bezradności polskiego prawa, które nie jest w stanie wyegzekwować należnych pieniędzy od dłużników. - Nie ma dnia, by nie zwracała się do nas kobieta z prośbą o poradę prawną, oczywiście bezpłatną, bo mąż nie płaci, ukrywa zarobki, pracując np. na czarno. Wielu z nich wyjechało za granicę - słyszymy w sosnowieckim stowarzyszeniu "Aktywne Kobiety".

  W zakładach karnych i więzieniach w naszym regionie odbywa karę 699 alimenciarzy.

  Ćwierć miliona ojców nie płaci w Polsce alimentów, co przekłada się na prawie milion poszkodowanych dzieci. W sumie mają ponad 2,5 miliarda złotych zadłużenia. Średnie, jednostkowe, wobec Funduszu Alimentacyjnego w Polsce, ojca-alimen-ciarza wynosi obecnie 27 tysięcy złotych. Niestety, ściągalność jest kompromitująco niska, bo wynosi 7,5 proc, a tymczasem w krajach Europy Zachodniej to niemal 90 proc.

  - Dlatego jako posłowie z sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny w najbliższym czasie napiszemy apel do prezesa Krajowej Rady Komorniczej, by zobligował komorników dowiększej skuteczności. To od niej tak naprawdę bardzo wiele zależy, bo alimenciarze ukrywają swoje dochody - twierdzi posłanka Ewa Kołodziej z PO. Właśnie ukrywanie dochodów i majątku, z których mogłaby być prowadzona egzekucja, albo brak zatrudnienia to główne przyczyny niepłacenia alimentów. W pierwszym przypadku ustawa daje możliwość przeprowadzenia z dłużnikiem wywiadu alimentacyjnego oraz odebrania od niego oświadczenia majątkowego, zaś w drugim - wszczęcia procedury, której celem jest aktywizacja zawodowa dłużnika.
  1 3 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama